Безсмислието рязко ще ни завладее, драги мои, ако бързо не решим към коя кауза да се приобщим. И най-вече отривисто да се научим да обвиняваме другите, че са тъпи, непросветени, не наясно. Така на едро, без конкретика.
Аз живея просветен, а ти си боклук, защото не си сетил да живееш по моя начин.
Усещате, че ще ви заговоря за 16-годишната Грета. Само че няма да ви говоря за нея, а за най-екосъобразните хора, които аз лично съм виждала, а именно българските пенсионери. Искам дебело да подчертая, че ние, всички замърсяваме и с отсъствието, и с присъствието си на планетата.
Но българските пенсионери без пламенност ала Жана Д'арк, без някой да ги снима и/или да се интересува от тях, живеят тихо, сами и с малко. Изпират си пластмасовата торбичка или имат мрежеста от 63-та година, ходят с платнена кърпичка, не са пътували със самолет, не тъпчат пазарската количка с покупки, защото живеят в недоимък.
Ето това, драги мои, са леви идеи в действие.
Надявам се разбирате, че не ми е идеята да издигам в култ българския пенсионер особено противопоставяйки го на една единствена личност. Докога ще учим едни и същи уроци, че няма човешко същество, което и да е било, което може да ни спаси? Докога ще търсим месии и пророци, които впоследствие да бъдат използвани политически, защото винаги така става?
Промяната се случва с действия от всички нас, а не с празни приказки и клишета, дори изговорени или изкрещени в ООН. Нека малко по-малко се плещи, а повече да се засажда. Ето едни корпорации и държави изсичат дървета, ние може да засаждаме дървета. Или да се измисли някакво супер дърво, баобаб да речем, който израства за кратко време, но има по-голяма устойчивост.
Нека си говорим за младия учен Боян Слат, който през 2018 г. започна въвеждането в експлоатация на първата плаваща платформа край “Голямото тихоокеанско сметище”, която има за цел да прочиства плаващи сметища в океана или пък LAM'ON: българските млади учени, които създадоха биоразградим ламинат за хартия, подходящ за компостиране.
Всъщност като се замисля - на природата не толкова трябва да се помага, колкото да не се пречи. Тя се възобновява по невъобразимо перфектен начин, въпреки нас. Не казвам, че екологичните кризи не съществуват, то и затова богатите са се притеснили, защото дишаме един и същ въздух, и май не се оказва толкова лесна възможност космическата емиграция. Има процеси, за които повечето от нас нямат представа. Ако излезем на улицата и питаме хората, разширява ли се, или се свива озоновата дупка, сигурна съм, че мнозинството ще каже, разширява се, фатално е… А тя пък взела, че междувременно се свила.
Аз съм била доста войнстващ човек, приятели, поучавала съм пряко и непряко хората, защото например от години разпределям боклука си разделно, не изхвърлям дрехи и обувки, рециклирам ги или ги предавам в пунктове, отказвам торбички и сламки. Но това не ме прави перфектен екосъобразен човек, а същият, който диша кислород и издиша въглероден диоксид. Смятам, че в мълчаливите действия се крие много повече смисъл и промяна.
Грета няма да спаси света от корпорациите и от най-големите държави замърсителки: САЩ и Китай, докато плава от среща в среща на своята карбонова лодка. Хайде, поне един път да не се фиксираме върху личността, а да се опитаме да живеем с малко, без насочени върху нас прожектори и с повече реални действия.
С нас е поетесата, радио и телевизионен журналист Виктория Катранова: "Аз съм невероятен оптимист. Първите ми журналистически изяви бяха като студент, сътрудник в БНР - детските и младежки предавания, после Предаване за столицата. Срещнах се с доста интересни хора, от които научих много неща. Когато минавам покрай БНР сърцето ми бие по-бързо. Освен..
Златна Костова е журналист, когото повечето познават като преводач - достатъчно е да кажете "дубрютру", за да се разбере словотворчеството ѝ, в случая в култовия сериал на ВВС "Ало, ало": "Както винаги предизвикателствата пред журналиста и преводача стават все по-големи заради навлизането на ИИ. Но преводачите на художествени произведения не са..
Ралица Мавродиева ни обяснява каква болест е цьолиакията: "Част съм от Асоциацията цьолиакия и майка на дете с цьолиакия. Това е автоимунно заболяване за цял живот, това е реакция към протеина на глутена. При прием на глутен се засяга лигавицата на тънкото черво. Тялото не се храни. Симптомите често се бъркат с други заболявания. Изследванията са..
Народната певица Руслана Аспарухова от „Мистерията на българските гласове“ ни разказва за очакванията ѝ за годината, които идва и за нещата, през които е преминала: "На всекиму да се случват все хубави неща. Много непринудено и по-детски чисто се присъединих към репетициите, на които ни покани един диригент в малките класове. И до ден-днешен обичам..
На 25 януари 2025 година, Българско национално радио отбелязва 90 години от издаването на Указ номер 25, подписан от Цар Борис III. С тази наредба-закон радиоразпръскването в България става държавна собственост. Тази дата се възприема за начало на професионалното радио в България: Запис от разговор с инж. Симов ни предостави друг емблематичен..
Велизар Пеев и шоколадената фабрика са в центъра на нашия интерес днес: На 7.11.1901, Велизар Пеев отваря врати първата шоколадова фабрика в България. Какаовите зърна се внасят от Латинска Америка. Първият уред за разбъркване на шоколадовата смес му се изпраща от самия Линдт. На шоколада не пише, че е произведен в България. Защо, както и к акви са..
Днес ще ви раздипля патетичната любовна история на поетите Екатерина Ненчева, Пейо Яворов и Дора Габе. В Легендите на София съм разказвала и за тримата, но днес ще разкрия кой в кого е бил влюбен. И понеже за Екатерина Ненчева, първата българска писателка дръзнала да вплете в стихове любовните си пориви, се знае сравнително малко, отделям повече..