Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Христо Алексиев: Стремя се работите ми да бъдат нещо невиждано до момента

Вярата трябва да ти дава сила, да те мотивира, да те кара да ставаш по-добър, убеден е известният художник

Христо Алексиев
Снимка: Ани Петрова
Само преди броени дни София отбеляза 140 години от обявяването на града за столица на България. Може би малцина си спомнят, че по този повод през април беше валидирана специална пощенска марка.

Проектът за нея беше проект на художника Христо Алексиев, с когото ви срещаме днес.

Той е роден през 1950 г. в София. Рисува в областта на плаката, илюстрацията, портрета, портретната карикатура, оформлението на книгата, логото, пощенската марка и цялостния графичен дизайн. Познат е и като  колекционер на стари пощенски картички и снимки. 

Роден съм 5600 грама и от там тръгва мисълта ми - едро бебе, едри надежди – започва с усмивка артистът. - Родителите ми бяха скромни и трудолюбиви хора - те бяха аристократи на духа.

Завършва Художествената гимназия в София и Академията за изящно и приложно изкуство „Граф Строганов” в Москва, като магистър по изкуствата. Член е на Съюза на българските художници от 1978 година и на Асоциацията на австрийските художници от 2000 г. Носител е на: Първа награда за плакат на 8-то Биенале за приложна графика - Вилнюс, Литва, 1971; Трета награда за плакат - Бърно, Чехословакия, 1979; Втора награда от Калифорнийския Музей за наука и индустрия и Трета награда за филмов плакат на конкурса, организиран от списание „Hollywood Reporter” - Калифорния, САЩ, 1981. Има множество награди за плакат, театрален плакат и графичен дизайн от българските изложби на приложна графика. Работил е като плакатист на ВИТИЗ (НАТФИЗ), Малък градски театър зад канала, Театъра на армията, Сатиричния театър и други. От 1993 година живее и работи в Австрия като художник на свободна практика.

Фрагмент от пощенската марка на Христо АлексиевАз непрекъснато експериментирам. Стремя се да не работя за едните хубаво, за другите лошо - не, аз работя еднакво за всички! Винаги се стремя това, което правя, не е важно каква е темата - да бъде различно и ако може невиждано досега.

Споделя, че трябва да си целеустремен и пунктуален в това, което правиш. Смята, че тези качества са особено важни за днешните млади хора.

Да, вярващ съм. Но ние трябва да вярваме в себе си

Всяка сутрин да питаме в огледалото:
Наясно ли си кой си? Какво ще правиш този ден? И въобще – в бъдеще?...

Трябва да имаш вяра и цел. Вярата трябва да ти дава сила, да те мотивира, да те кара да бъдеш добър и по-добър…

Страстта му към колекционирането на стари снимки и картички започва докато е в  Академията за изящно и приложно изкуство в Москва. За жалост, намира една част от тях, изхвърлени на боклука. Друга част от снимките и картичките намира в антикварни магазини, откъдето често му звънят, тъй като вече го познават, както и на битпазари.

Част от колекцията му събира в албума „Една като никоя“ - разходка в Стара София, в периода от 1879 до 1920 година. Подготвя и второ издание, което проследява развитието на родния му град от 1920 до 1943 г.

През септември т.г. бе удостоен и със званието „Значка на София“.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Сливница

Сливница е втора Шипка

Време е за поредното ни гостуване в Сливница. Този път започваме с Младена Шуманова - педагогически съветник в Професионалната гимназия по транспорт и с ученика в 8 клас Александър Русков за създадената преди 2 години междуучилищна телевизия: "60 години сме град, но имаме много история, населено място сме от древни времена, на Римски път сме. В..

публикувано на 02.02.25 в 11:14

Историята оживява - Радиотеатърът, части 1 и 2

Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът  е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..

публикувано на 01.02.25 в 16:00
Кино “Модерен театър”

Софийски разкази - Кино “Модерен театър”

Най-старият киносалон в България е “Модерен театър” (известно и като "Цанко Церковски" след 9 септември). Слушаме откъси от рекламен текст за откриването на Кино “Модерен театър”, както и откъси от спомените на Георги Каназирски - Верин за първия кинематограф в София и за първата кръчма, обърната в кино преди създаването на Кино “Модерен театър” в 1908...

публикувано на 01.02.25 в 15:00
Михаил и Кристина Белчеви

Адресите на любовта - Михаил и Кристина Белчеви

Кристина и Михаил Белчеви са заедно от 42 години, а са се разделяли за не повече от четири дни. Животът им е споделена нежност, изпята любов и музика, която докосва струните на душата. И предопределеност свише.  Криси чува песента на Лили Иванова “Самота” по текст на Мишо ден преди да се запознаят и си казва „Къде ли са тези сантиментални мъже, които..

публикувано на 01.02.25 в 13:55
Йосиф Аструков

Малките поколения са по-самотни

„Самотният зрител“ – огледало на обществото ли са новите сериали? Още по темата с Йосиф Аструков ,  Институт за изследване на изкуствата - БАН: "Темите не са нови, датират още от ТВ - хората са седнали заедно и гледат. Сега всеки се разцепва на малки екрани. Ако гледаш комедия и не ви е смешна, а цялата зала се тресе, и на теб ти става смешно...

публикувано на 01.02.25 в 11:46

“DEEP SEEK” ще помогне за по-добър BG GPT

Пускането на ИИ “DEEP SEEK” доведе до неочаквани реакции и събития – ЗАЩО?  Постига ли се наистина революция с този модел и повдига ли нови въпроси за надпреварата в разработването на технологията?  Събеседник по темата ни е д-р Димитър Димитров, част от Института „INSAIT” към СУ „Св. Климент Охридски“: “DEEP SEEK” е модел за разсъждение,..

публикувано на 01.02.25 в 10:53
Владимир Полеганов

Автентична емоционална палитра

Графичният роман „Mаус“ на Арт Спигелман  излиза за пръв път на български език. Представя ни го неговият преводач - Владимир Полеганов: "Комиксът е подценявана област на изкуството - смята се за явно популярна. Но чрез неочакваната форма се разказва история, която се говори и възприема много трудно. Авторът бавно е осъзнавал какво е да си син на..

публикувано на 01.02.25 в 10:15