Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2023 Всички права са запазени

Психотерапевтът Детелина Стаменова:

Емоциите ни управляват храненето дотолкова, доколкото храненето управлява живота ни

Тази седмица в предаването “Радиоприемница” се фокусираме върху темата за зависимостите в днешно време - от какво и от кого сме зависими, защо имаме нужда от тези заместители.
Всеки от нас има сложни взаимоотношения с храната. Кога обаче те се израждат и се превръщат в болестни състояния, обяснява психотерапевката Детелина Стаменова, която е специализирала в хранителните разстройства.

В недоверието към себе си, когато едно момиче с чуди дали изобщо може да се справи с хранителните проблеми, психоложката вижда други проблеми, които са случвали в живота им.

“Хранителните разстройства са един много специфичен тип болести, които са доста нарастващи във времето, като особеното е, че не нараства фонът на хората, болни от класическите заболявания, каквито са анорексията и булимията, а много по-растящият процент е на тези от типа “неустановени”, т.е. не могат да влязат в нито една от класификациите, но съдържат парчета от нея.

“Емоциите ни управляват храненето, дотолкова, доколкото храненето управлява живота ни”, казва тя.

Генеалогията на доброто хранене и на проблемите, ако се развият такива по-късно в живота, е комплексна. В началото е връзката с майката и семейството, смята психоложката, а по-късно - развитието, срещите с учителите, конфликтите със съучениците - това са все етапи, през които се преминава и всеки един от тях може да отключи хранителни проблеми.

Един от големите фактори в момента, който генерира такива “неустановени” хранителни проблеми, е болното общество, в което живеем, и в което как изглеждаш е по-важно от това кой си.

Кога може да се каже, че имаме проблем с храненето

Има два момента. Единият е вътрешен - това е моментът, когато установим, че прекарваме по-голямата част от времето си, мислейки за храна, за това какво може да се яде и какво не и това пречи да се наслаждаваме на живота и да изразяваме себе си.

Всяко едно от хранителните разстройства носи риск от развитие на болести, които могат да бъдат сърдечно-съдови или свързани с ендокринната система, може да се развие остеопороза или пък проблеми, свързани със стомашно-чревното здраве.

В момента затлъстяването е глобален проблем, който води до съпътстващи болести които увреждат трудоспособността, затова когато казваме, че трябва да имаме различни като размер тела, трябва да знаем, че тези тела трябва да бъдат здрави.

Досега няма държава, която да е обърнала процеса на напълняване, защото съставките в храната вече са напълно различни от тези в миналото и ние не знаем как те влияят. Въпросът е, че всеки трябва да си обърне внимание и да подходи внимателно към храненето си. “Проява на отговорност е да вземаш решения, които може в момента да не са ти много приятни, но в дългосрочен план ще имат ефект”.

Важно е човек да се храни балансирано, и да не гладува, защото гладът означава едно бъдещо преяждане и напълняване.
Чуйте целия разговор в звуковия файл.

БНР подкасти:

Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Благосклонен ли ще е зимният сезон?

Какво да очакваме от предстоящия зимен сезон в Боровец и Банско. Подробности разказа Иван Обрейков, маркетинг директор на концесионера в Банско. По думите му снегът не е достатъчен, но изрази надежда на 16 декември да има работещи писти. На тази дата се предвижда голямо парти на Бъндеришка поляна. Там ще има и концерт на Михаела Филева. "За..

публикувано на 04.12.23 в 18:45

Кметът на Община Мирково Цветанка Йотина: "Имаме готови проекти, но липсва финансиране"

Кметът  на Община Мирково - Цветанка Йотина започва своя пети мандат, след като на местните избори през октомври спечели доверието на близо 67% от избирателите. Пред Радио София тя сподели: За приоритетите през настоящия мандат, за спешните задачи и за развитието на общината през следващите 4 години бе интервюто с нея, в „Ритъмът на..

публикувано на 04.12.23 в 17:58

Българското висше образование: профилната структура е близка до нуждите на работодателите

На 13-то издание на Националната рейтингова система за висшите учебни заведения 2023 г. бяха представени най-пълните достъпни данни за висшите училища в България. Рейтинговата система сравнява представянето на 51 висши училища в рамките на 52 професионални направления на основата на десетки показатели. Подробности по темата разказа Георги Стойчев,..

публикувано на 04.12.23 в 16:41
Вили Стоянов

Брасбендът на НМУ "Любомир Пипков" с благотворителен концерт

Тромбонистът Вили Стоянов гостува в предаването "Радиокафе". Той говори за брасбенда на НМУ "Любомир Пипков.- София", за едно тяхно предстоящо пътуване в Ротердам и за предстоящия им благотворителен концерт. Вили Стоянов посвещава част от времето си на Биг бенда на музикалното училище, оказвайки подкрепа на младия оркестър да изгражда..

публикувано на 04.12.23 в 15:24

Организират публична беседа "Транспортната бедност в един град"

Сдружение “За земята“ организира п ублична беседа на 7 декември, на тема “Транспортната бедност в един град“. Събеседници в предаването “Радиокафе“ бяха Драгомира Раева и Даниел Попов  от екипа на сдружението. Транспортната бедност е фактор, който засяга по различни начини всеки от нас, макар че дълго време в България за нея е..

публикувано на 04.12.23 в 13:39
Милен Митев

Милен Митев: Обществените медии сега са по-необходими от всякога

През миналата седмица, генералният директор на БНР Милен Митев беше избран единодушно за член на Управителния съвет на Европейския съюз за радио и телевизия (EBU). Това се случи по време на 91-та редовна сесия на Генералната асамблея на съюза, която се проведе на 30 ноември и 1 декември 2023 г. в Женева, Швейцария. Европейският съюз за..

публикувано на 04.12.23 в 12:48

"Зелените" решения в София и Виена

Огнян Атанасов е журналист, който от дълги години живее във Виена. Пред Радио София той направи съпоставка на живота в австрийската столица и София. По думите му, т.нар. „зелени решения“ в Австрия са изключително популярни. Според него, решението в центъра на София да не влизат стари автомобили, не би могло да бъде взето във Виена. „Във Виена..

публикувано на 04.12.23 в 10:45