Затова тази вечер в зала България програмата е пълна с хубава музика, изненади и премиери. За тях в сутрешното ни Радиокафе разказва другият диригент на Софийския духов оркестър Васил Делиев. Една от ключовите фрази е Парад на солистите - така се нарича една от творбите, които ще бъдат изпълнени (от руския композитор Генадий Пучков, пълна с музикални шеги), но същевременно всички солисти тази вечер са от състава на оркестъра (с две малки, много интересни изключения).
Сред първите изпълнения за България са "Концертът за обой и духов оркестър" от Николай Римски-Корсаков със солист Вартан Ананян, както и "Български танци" от (забележете) швейцарския композитор Франко Чезарини - "написано е през 2006, като той много умело е подбрал, съчетал и оркестрирал за духов състав цитати от известни български народни песни".
Изненадите продължават с "Рондо ала траки" от Васил Делиев. Реално и двамата диригенти имат и своя авторска творба в концерта - от страна на Юли Дамянов това е Блус в 13, която ще звучи след знаковия Блус в 9 от Милчо Левиев. Разбира се, ще се отдаде почит и на Панчо Владигеров (знаете, тази година честваме 120-годишнината от неговото рождение). А малките изключение сред солкстите са свързани с името на един... нотариус, "когото обаче ние наричаме колега, защото дълги години е свирил на кларинет и саксофон професионално, а творбата, която ще изпълни, а именно "Малък чардаш" от Педро Итуриалде, е много виртуозна и често се свири по конкурси" - разказва Васил Делиев. И да не забравим - Clarinet Candy за 4 кларинета и оркестър със сериозни оркестри - двамата братя Гемижеви (Цветомил и Невилян), Илия Илиев и Стефан Стефанов.
Музикалният празник е гарантиран!
Спомени за празнична София от края на 19 и началото на 20 век - за вечерята върху слама, която се е разстилала върху пода на стаята. Какви са били обичаите и храните около трапезата и какво е туртето - в звуковия файл:
В предишното издание на Адресите на любовта , Милена Димитрова - автор на книгата “Десет велики българолюбци”, разкри как под натиска на Великите сили, годежът между внучката на кралица Виктория и княз Александър фон Батенберг, първият български владетел след турското робство, бива разтрогнат. Двамата млади благородници са влюбени, но руският..
Арон Рот и Бояна Джикова отварят галерия за съвременно изкуство „ Пунта “ на Женския пазар: "Ако следваме логиката, че изкуството е рефлексия на процесите, Женският пазар е място, което има нужда от изкуство. Сега имаме повече случайни посетители, чиито погледи са приковани от витрината, това е предизвикателство. Важно е дейността да не ни е..
Пекарна „Рецептите на баба“ - Даниела и синовете ѝ Томислав и Денислав се занимават с приготвяне на хляб и закуски от години. Те са една от обичаните пекарни в Лозенец и защото приготвят погачи и питки по поръчка за различни поводи. По празниците тяхното работно време е почти без никаква почивка, но удовлетворението и мисълта, че са допринесли с..
Късометражният анимационен филм „ Митология на моя аквариум “ на Светлана Генчева е една история за светлината, тъмнината, приемането и личната трансформация: "Добавената виртуална реалност работи в синхрон с маслената живопис, която представям. Гледана през таблет или телефон оживява. „Митология на моя аквариум“ е една философска приказка. Получи се..
Мадлен Янева ви кани предновогодишно в Националния политехнически музей: "Гостите ще могат да видят най-новата ни изложба с прочутите ни калкултори ЕЛКА - първият му модел от 1965, както и "мореплавателят" ЕЛКА 130 - с нея сем.Папазови успяват плаването си с "Джу-5". Изложбата ни на втория етаж, открита за Празника на София, по желание на публиката..
Интервю с BG gpt съвети за Нова година: къде да посрещнем, как да се облечем, какво да пожелаем на близките. Не обръщайте внимание на англо-американския му акцент с леко шопски диалект и неправилни ударения: Как виртуалният асистент посреща новата година - в звуковия файл.