ТУРИЗЪМ
В Народен театър "Иван Вазов". Започват специалните туристически разходки "Зад завесата" в сградата на театъра. Посетителите ще имат шанса да видят сцените, механизацията, красивите фоайета, ателиетата, където се изработват декори, част от реквизита за спектакли, да надникнат в гримьорните, където актьорите се подготвят за представления, както и в гардероба, където се съхраняват костюми от актуални и минали представления. Това ще бъде съчетано с разказ за миналото и настоящето на театъра, който съществува като самостоятелен град с повече от 250-те си щатни и гостуващи актьори, и почти толкова технически и административен екип. Един от гидовете на обиколките ще бъде завеждащият архива и музея на Народния театър Мария Даиева. Някои от разходките ще се водят и от любими актьори от трупата на театъра. Разходките ще се правят всеки понеделник между 10.00 ч. и 13.00 ч., на групи от по 14 човека.
ТЕАТЪР
В театър "Азарян" тази вечер ще може да се гледа спектакълът "Нарцис и Ехо" с режисьор Ованес Торосян, който представя първите стипендианти на проекта "С усилие към звездите", иницииран от оперната певица Ина Кънчева. Драматургията е на Йоанна Елми и Катерина Стоянова, сценографията - на Руди Нинов, а костюмите - на Констанца Гецова. Музиката е на Себастиян Цолов. Участват младите артисти Антъни Пенев, Надя Керанова, Емона Илиева, Катерина Стоянова, Констанца Гецова, Стефани Кръстева и Себастиян Цолов. Артистите в проекта се изявяват в пет области на изкуството - литература, музика, танц, театър и визуални изкуства. Идеята на заключителния спектакъл е младите дарования да покажат постигнатото в една обща тема, под менторството на художника Недко Солаков, писателя Георги Господинов, сопраното Красимира Стоянова, хореографа Галина Борисова и режисьора Явор Гърдев.
НАУЧНА ЕКСПОЗИЦИЯ
В Национален природонаучен музей при Българската академия на науките, ще бъде представена нова експозиция с материали от 27-ата Българска антарктическа експедиция. Морските организми, събрани от Южен залив, остров Ливингстон, по време на експедицията ще бъдат изложени в три нови витрини в зала "Риби" на втория етаж на музея. Музейните експонати включват един от най-големите улавяни до сега екземпляри на крокодилска ледена риба, 4 вида нототениеви риби, 8 вида морски безгръбначни и два вида водорасли. Научните проби са събрани от литоралната зона пред Българската полярна база на остров Ливингстън.
ИЗЛОЖБА
В Национална библиотека "Св. св. Кирил и Методий", от 18.00 ч. ще бъде открита изложбата "Оценката за Шоу", посветена на ирландския драматург и писател Джордж Бърнард Шоу. Изложбата ще бъде открита от посланика на Ирландия в България Майкъл Форбс. Събитието ще започне с прожекция на документален филм за живота на писателя и ще продължи с представяне на изложбата.
В столичната Галерия за съвременно изкуство ще бъде открита тази вечер в 18.30 ч. фото изложбата на Иво Маринов с композитни фотографии.
КОНЦЕРТ
В Полски институт, от 18.00 ч. ще започне концертът с песни на полския композитор Станислав Монюшко, с който ще бъде закрита документалната изложба "Станислав Монюшко - Това е моята година!".
Концертът и изложбата са част от честванията по случай 200 години от рождението на Станислав Монюшко /1819-1872/. Станислав Монюшко е полски композитор, диригент, органист и музикален педагог, наричан "бащата на полската национална опера".
ТЕАТЪР
В театър "София" тази вечер ще бъде премиерата за София на постановката "Кризисен център" на Драматично-кукления театър "Васил Друмев" в Шумен. Пиесата е написана от Михаил Казаков по идея на актьорите Ивайло Захариев и Иво Йончев. Сценичният дизайн е на Димитър Димитров, а музиката - на Тодор Василев. Участват актьорите Силвия Петкова, Ивайло Захариев, Иво Йончев, Ники Станоев и Юлиян Рачков.
На 25 януари 2025 година, Българско национално радио отбелязва 90 години от издаването на Указ номер 25, подписан от Цар Борис III. С тази наредба-закон радиоразпръскването в България става държавна собственост. Тази дата се възприема за начало на професионалното радио в България: Историята на българското радио обаче се заражда и оформя още..
Разговорът е с Анатолия Тодорова - уредник в Историческия музей “Свищов” и член на УС на Международна фондация “Алеко Константинов”: "Няма друг българския писател, останал с малкото си име, като наш съвременник и приятел. По неговото време Свищов е градът на първите неща. Гражданите в ежедневието си се радват на балове, приеми. Парите са се влагали..
Легендарният поборник, войводата Филип Тотю е имал богат и вълнуващ любовен живот, въпреки строгите правила за хайдутина - да не прескача дувари и да не ходи по жени, нито своя, нито чужда. Точно тях Филип Тотю не спазвал. Той имал три съпруги, съдили са го за двуженство, с последната си жена се събира, когато той е на 65, а тя - на 29...
Националната галерия „Квадрат 500“ представя 21 графични листа на Пикасо, тематично свързани с негови и на други автори литературни текстове, с лични преживявания и прозрения. Подробностите - от Калин Николов, уредник на фонд „Чуждестранна графика“:
С Йордан Радичков, внук на Йордан Радичков говорим за инициативата "Януари - месец на Радичков" която тази година е в Антарктика! Още в края на тази година всички издания на българския писател ще бъдат изпратени в библиотеката на нашата експедиция там: Благодарение на българската мисия в Антарктика и проф. Христо Пимпирев, новите издания с истории..
В края на седмицата анализатори във "Форум" продължават да коментират последните стъпки на български политици в търсене на изход от кризата. Освен продължаващите преговори за редовно правителство, те се спряха на новината за официално полученото от Кирил Петков обвинение на прокуратурата за арестите на Борисов, Горанов и Арнаудова, можем ли..
През започналата 2025 г. общините са изправени пред три големи предизвикателства : 1. Изпълнението на проекти . Те са финансирани по три линии – от Инвестиционната програма, от Плана за възстановяване и устойчивост и от оперативните програми на ЕС. Предстои стартиране на програмата за селските райони; 2. Реформата в системата..