Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Д-р Магдалена Баймакова: Листерията може да бъде опасна за бременните жени и новородените

Д-р Магдалена Баймакова
Снимка: ВМА
Листериозата е малко познато инфекциозно заболяване, което може да причини различни оплаквания. Източник на зараза са голям брой диви и домашни животни. След като Агенцията по храните изтегли от пазара вносни партиди с риба и колбас с бактерията "листерия", потърсихме д-р Магдалена Баймакова от Катедрата по инфекциозни болести на ВМА за разяснение колко опасна е заразата, как да се предпазим и какво е лечението. Оказва се, че тази бактерия е навсякъде около нас - пренасят я някои животни, има я в почвата и в някои продукти. В случай на зараза, инфекцията може да протече тежко при бременни жени, новородени, възрастни хора, както и при хора с потиснат имунитет.

"Причинителят на листериозата е микроорганизъм - бактерията listeria monocytogenes, при животните, почвата и по този начин попада от котнаминирани хранителни продукти при хората - месни деликатеси, които са заразени, меки сирена или други продукти, които не са преминали термична обработка или пастьоризирани. Има данни и за заразена целина, кълнове, пъпеши - едно много разнообрано поле от хранителни продукти, които могат да бъдат инфектирани, както първично от съответните животни, така и в хода на тяхното приготвяне".


Специалистът поясни, че суровите зеленчуци трябва да бъдат добре измивани преди консумация, а храната не трябва да престоява дълго време в хладилника. Добре е, ако това се налага да бъде в затворени контейнери и да се консумира до 3-4 дни, тъй съхранението може да е опасно:

"Ако има контаминирана храна и няма елементарно разграничаване на хранителните продукти и необходима температура, би могло. Всъщност най-рисковите продукти, за които трябва да бъдем с повишено внимание са суровите млечни продукти, за което трябва да следим етикетите - да са пастьоризирани. Суровите месни деликатеси също трябва да преминават термична обработка, което обаче в ежедневието трудно се случва".


Специалистът обясни, че заразата може да се пренесе във всякакви хранителни продукти, но не трябва да се изпада в паника:

"Когато сме здрави и имунокомпетентни, каквито сме основната част от населението, инфекцията може да протече леко, само с неразположение на гастроинтестиналния тракт. Важно е хората с потиснат имунитет, с онкологични заболявания, на имуносупресивна терапия, бременните и новородените са в риск за развитие на системна инфекция в целия организъм и могат да настъпят тежки усложнения".


При бременните жени може да се стигне до зараза на плода, което да доведе до спонтанен аборт, мъртво раждане или тежко боледуване на новороденото. Затова специалистът съветва да се избягва консумацията на меки сирена, сурови месни деликатеси и да избягваме дългото им съхранение. Инкубационният период до появата на симптомите достига до 30-40 дни. За щастие в годините в България са регистрирани едва около 10-15 случая на заболяването.

Какви са симптомите, лечението и прогнозата - чуйте в интервюто с д-р Магдалена Баймакова!


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Васил Терзиев: Смяната по такъв начин на шефа на "Метрополитен" е атентат срещу София

Кметът на София го нарече "атентат срещу града" смяната на шефа на столичното метро и посочи, че го е срам защото директорът на Столичния "Метрополитен" инж. Стоян Братоев не заслужава да бъде отстранен от поста по този начин, тай като е работил за развитието на града. Ще бъдат сменени шест ръководители на общински дружества. Те ще бъдат..

публикувано на 10.07.24 в 18:45

Google Maps с нововъведения

Google Maps с иновации, които ще променят изцяло потребителското преживяване на милиони по света - интервю с Георги Караманев от платформата "Дигитални истории". По думите му постепенно идва време да се интегрират възможностите на изкуствения интелект. "Много нови възможности  дава Google Maps, те го правят тихичко и не толкова шумно..

публикувано на 10.07.24 в 18:09

Да не омаловажаваме рисковете от топлинен стрес! Как да се пазим в жегите?

Текущата 2024 година може да се превърне в най-горещата в историята на метеорологичните записи. От юни 2023 година насам всеки месец е бил най-горещият на планетата в сравнение със съответния месец през предходните години. Това се посочва в месечния бюлетин на програмата на Европейския съюз за наблюдение и мониторинг на Земята „Коперник “...

публикувано на 10.07.24 в 18:05

Защо изборите във Франция са важни за Европа

Пламен Димитров от Българско геополитическо дружество направи коментар на изминалите избори във Франция. Защо те са важни за цяла Европа? "Макрон насочи тези избори с един аргумент, който почива донякъде във френската избирателна система. Той действително загуби изборите за европейски парламент, фронтът на Льо Пен беше на първо място, само че..

публикувано на 10.07.24 в 15:45
Мила е в приюта в Сеславци. В характеристиката ѝ  пише, че се разбира се с деца, с кучета, дори с котки…

От 1500 кучета все някое може да ви хареса, не търсете по обяви

От началото на 2024 г. заловените кучета по софийските улици са над 800. Повече от половината от тях са кастрирани, обезпаразитени и върнати на място в квартала, където са намерени. Това съобщи пред БНР-Радио София Димитър Димитров, директор на "Екоравновесие" . Той апелира хората вместо да търсят куче по обява, да разгледат сайта на..

публикувано на 10.07.24 в 13:07
Протестите започнаха още през май т.г.

Протести пред Столичната община ще предшестват заседанието на СОС

Въпреки, че изминаха повече от две седмици след решението на съда и писмо на СДВР до Столичната община, относно въведената реорганизация на движение и паркиране по бул. "Патриарх Евтимий" , "Фритьоф Нансен" и "Витоша" и "Скобелев", хората, които протестираха многократно, са леко обнадеждени. "Има някаква чуваемост от Столичната община и ще..

публикувано на 10.07.24 в 11:59
Ангел Попов

Ангел Попов: Увеличаването скоростта на автобусите в София е ненужно и опасно

Платформата на спирката на бул. "Патриарх Евтимий" до "Витошка" създава опасност, защото тя е част от велоалеята, но хората, които чакат тролей я смятат за своя. Колоездачите слизат от платформата и я за обикалят, а това създава се рискова ситуация, коментира пред БНР-Радио София Ангел Попов , експерт от Европейския център за транспортни..

публикувано на 10.07.24 в 10:54