Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Екатерина Димитрова: В обществото ни нуждата от правдоподобна информация е все по-належаща

На обществените комуникации и рекламата е посветено тази седмица предаването “Радиоприемница”. Как влияят на обществото, как го променят, докато те самите търпят развитие? - за всичко това ще става дума до края на седмицата.

"Пиар (от англ.ез. PR - public relations или връзки с обществеността - бел.ред.) професията е една от най-дискутираните в днешно време и в позитивен, и в негативен план", казва Екатерина Димитрова - член на УС на Българската асоциация на пиар агенциите и изпълнителен директор на една от водещите пиар агенции у нас. "В негативен план, защото когато се случи нещо лошо или има неправилна комуникация, първият, към когото се насочва атаката, е пиар специалистът".

От друга страна, на младите хора им се струва атрактивно да работят в сферата на комуникациите. Тази професия става толкова популярна, защото “в обществото ни нуждата от правдоподобна информация е все по-належаща. Правилно поднесена към правилната публика, открита и ясна. Това дойде и с бума на дигиталното пространство, и с бума на фалшивите новини, и развитието на технологиите. Професията придобива все по-голямо значение, защото всеки има нужда информацията да бъде преведена на точния език и да бъде насочена правилно", обяснява пиар експертът.

Добрите пиари имат история, опит, задълбоченост и познаване на пазара и заобикалящата среда. “Един пиар не може да си  позволи да бъде повърхностен”, допълва тя. Освен опит е нужна и отговорност при създаването и поднасянето на информация по подходящ начин, така че да постигне целите си и да бъде максимално открит и прозрачен.

Според Екатерина Димитрова не бива да бъде подценяван интелектът на публиката, защото хората са интелигентни и никой не приема с лека ръка една невярна, но лустросана информация. Друга тенденция е, че пиарите вече работят директно с мениджърите, а не с техните маркетингови отдели. Освен това мениджърите в България вече се вслушват и в мнението на експертите, включително и на пиарите.

Предприемачите също работят върху себе си - по отношение не само на професионален напредък, но и на развитие на емоционална интелигентност, емпатия и са склонни да се вслушат в съветите на пиарите. Освен това се доверяват и на анализ. Важното е да има спойка между пиар агенцията и мениджъра, с който се работи. Трябва да се спазват и морално-етичните кодекси като честност, откритост, прозрачност, коректност, не обслужване едновременно на две компании с конкурентен интерес и др.

“Едно послание, за да има ефект, трябва да докосне по някакъв начин публиката, към която е насочено. Трябва да уцели тези опорни точки, които са важни за реципиента на посланието”, казва експертът. Според нея, в днешно време, комуникацията е една активна обратна връзка.
Чуйте целия разговор в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Огнено шоу с огнени артисти

 На отминалия "Топлофест" колектив "Агнон" представят своето огнено шоу. Те са Мартин и Кристиян, които се занимават с цирково изкуство, музика и акробатика. "Ние сме "Агнон" колектив – един голям колектив от огнени артисти. Идеята е да се събираме всички заедно и да се развиваме в нещата, които обичаме да правим в изкуството  - било то..

публикувано на 17.07.24 в 17:17

Националният център за безопасен интернет продължава да работи

Националният център за безопасен интернет (НЦБИ) ще продължи да функционира, след като бе осигурено съфинансиране по програма "Дигитална Европа" на Европейската изпълнителна агенция за здравеопазване и цифровизация за следващите 18 месеца. България продължава да бъде една от малкото страни в ЕС, която не осигурява национално финансиране за..

публикувано на 17.07.24 в 17:14

Рисковете в туризма и онлайн пазаруването

В разгара на лятото асоциация "Активни потребители" отправи препоръки към тези, които почиват. Защо и за какво да следим когато планираме лятната си почивка? До колко контролът по отношение на чистота на морската вода в курортите ни отговаря на реалните условия? Има ли и кои са опасностите при пътуване в чужбина? Има ли рискове при онлайн..

публикувано на 17.07.24 в 15:32

"България поздравява света" с 28-то издание на Международен фолклорен фестивал "Витоша"

Под мотото "България поздравява света", започна 28-то издание на Международен фолклорен фестивал "Витоша" , който е част от Календара на културните събития на Столична община 2024. Организатори на фестивала са Народно Читалище "Витоша-1951", Сдружение "Международен Фолклорен фестивал Витоша", Фолклорен Танцов Ансамбъл "София-6"  С..

публикувано на 17.07.24 в 15:32

Филми снимани в София ще покажат облика на града през 60-те и 70-те години

Винаги има какво да разкажем за кино "Влайкова" и читалището, което се помещава там. Това направихме и този път, в разговор с режисьора Олег Ковачев, председател на настоятелството на Народно читалище "Антон Страшимиров - 1926", което стопанисва сградата на киното.  Той представи програмата на кино "Влайкова", включваща поредица от филми снимани..

публикувано на 17.07.24 в 14:13

Шесто издание на фестивала за камерна музика "Неотъпкана пътека" в Ковачевица

За шеста година фестивалът за камерна музика "Неотъпкана пътека“ ще се проведе в китното селце Ковачевица. Фестивалните дни ще заведат там музиканти от най-висока класа. За програмата и философията на събитието разказа един от организаторите и създателите на фестивала, цигуларят Георги Вълчев, който живее в Ню Йорк. С идеята да направят..

публикувано на 17.07.24 в 12:54

Идеи за "52 исторически разходки из България" дава в новата си книга Ели Иванова

Идеи за 52 исторически разходки из България дава в новата си книга авторът на блога "Друми в думи" Ели Иванова. Казва, че "това не е пътеводител на най-известните исторически забележителности в България. Това е разходка из магични места, където историята и красотата на природата се сливат в хармония". Както и предишните ѝ книги, и в "52 исторически..

публикувано на 17.07.24 в 11:51