Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"КонсУмувай" - да възпитаваш отговорно потребление

Екоцентризмът е отговор на антропоцентризма, при който човекът е издигнат на пиедестал и е покровителят на всичко. При екоцентризмът, напротив - човекът е част от всичко, част от екосистемата и той е свързан с всичко, което го заобикаля по един естествен начин. Това обясни пред Радио София Христина Банчева, преподавател в Лесотехническия университет и изпълнителен директор на Фондация "Екоцентрик". Фондацията се развива в областта на неформалното образование за устойчиво развитие. Този вид образование развива важни граждански умения за постигане на едно добро качество на живот, без това да уврежда околната среда. Ядрото е от хора с различен професионален опит и образование, които споделят каузата й.

Отговорно потребителско поведение е това, при което се получава справедливо възнаграждение за онези, които са работили за определен продукт, самият продукт не замърсява околната среда, съхранява биоразнообразието и в същото време задоволява нуждите на потребителя. Важно е купуването да бъде разумно, а потребителите да мислят дали дадена стока им трябва или какво количество от определен продукт им е необходимо.

Проектът "КонсУмувай" на Фондация "Екоцентрик" цели да бъде предоставена информация и образователни средства, чрез които да осведоми достоверено и ефективно потребителите относно характеристиките на стоки и услуги, които се употребяват ежедневно - храни, напитки, облекло, обувки. Христина Банчева даде пример с кафето, което се отглежда в различни плантации - изкуствени или естествени екосистеми и обясни, че чрез избора си всеки потребител може да насърчи производството в естествените (известни също като "сенчести") плантации. Друг показателен пример е, че само в Индия около 50 милиона деца работят в производството на обувки.

Христина БанчеваФондацията работи активно и с училищата, партнира си с Националния ученически екопарламент, както и с младежи - доброволци, които се обучават да разпространяват идеята за отговорно потребление. Обучението по проекта "КонсУмувай" често се провеждат под формата на градски турове, допълни Банчева:
   
Ние работим в посока на това да не се фокусираме върху проблемите, а върху решения и когато искаме да насочим младите хора към възможните решения и към вариантите за по-различно поведение, което също няма да няма да им навреди на качеството на живота, напротив ще го подобри. Наскоро проведохме обучение за доброволци-обучители по тази образователна програма " КонсУмувай". Дадохме им инструментариум - съдържателен и методически, по който те могат да работят с други млади хора по въпросите за отговорно потребление. В следващите месеци планираме работилница, по време на която ще се създават образователно-информационни художествени материали. В началото на месец април с младежи от германия които също се вълнуват от тази проблематика, които ще се срещнат с наши младежи доброволци и ще споделят опит и добри практики.

В момента "КонсУмувай" продължава с фокус храната. В днешно време храната се произвежда в много по-голямо количество, но се наблюдава тенденция, че основно девет култури се отглеждат и произвеждат на фона на 6 хиляди други култивирани видове. Тези девет култури показват една тенденция към намаляване на видовото разнообразие, което пък е предпоставка за по-голяма неустойчивост към зарази, климатичните промени и съответно заплашва хранителната сигурност.

За България статистиката показва, че се изхвърлят около 670 хиляди тона храна годишно, което представлява малко над 2 милиарда порции или около 100 килограма храна на човек, докато в същото време над милион и половина от българите живеят под прага на бедността и гладуват.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Форум, 11.02.25: Професионалното образование и ролята му на трудовия пазар

Коментатори във "Форум" тази седмица са зам.-председателят и член на Управителния съвет на Българската асоциация по информационни технологии доц. д-р Наталия Футекова и образователният иноватор Ангел Георгиев. Заедно с водещата Елена Пъневска, част от темите, които дискутираха бяха: - Проучване на Института за пазарна икономика - професионалното..

публикувано на 11.02.25 в 18:55

Глоба между 2000 и 5000 лева при установено нерегламентирано изгаряне на отпадъци в София

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

публикувано на 11.02.25 в 17:48

Стартира 17-ото издание на Програма "Европа" на Столичната община

На 17 февруари 2025 г., стартира 17-ото издание на Програма "Европа“ на Столичната община. За поредна година целта е сътрудничеството между гражданското общество и местната власт в София в прилагането на добри европейски практики на местно ниво. Пет са одобрените приоритетни области, като тяхното финансиране е по 250 000 лв., каза пред Радио..

публикувано на 11.02.25 в 16:41

"Аника в градините на Людмил Георгиев" събира опитен графѝк с детското въображение

"Аника в градините на Людмил Георгиев" е съвместна изложба на известния български графичен художник Людмил Георгиев и 10-годишната Аника Козева. Изложбата ще бъде показана в галерия "ГрафикАрт" от 12 до 26 февруари. "Изложбата трябва да се види, а историята да се разкаже. С бащата на Аника си говорихме в моето ателие, а Аника се беше разшетала из..

публикувано на 11.02.25 в 15:40
Снимката е илюстративна

Яна Алексиева: Основният проблем за употребата на вейпове от подрастващи е липсата на контрол

Вейповете и останалите бездимни изделия са новата мода, която предизвиква интереса на децата, коментира пред Радио София Яна Алексиева - изпълнителен директор на Асоциация "Родители“ и магистър по Детско-юношеска и училищна психология. Тя добави, че всичко, което е забранено, в даден момент започва да изкушава тийнейджърите. "Всичко, което чуваме..

публикувано на 11.02.25 в 15:35
Димитър Коцев-Шошо

Димитър Коцев-Шошо представя романа си "Скарида", който излиза и на английски

Романът "Скарида" е забавен разказ за нелепиците, абсурдите и тъгите на едно непроменящо се и непроменимо всекидневие. Негов автор е Димитър Коцев-Шошо, който според издателите на книгата, е роден и кара в София своето щастливо детство, което все още не е завършило, а това е добра новина за всички почитатели на неговото творчество, защото не..

публикувано на 11.02.25 в 15:29
Д-р Гергана Гешанова

Д-р Гергана Гешанова: Много държави се справиха с вейповете, като прекратиха вноса им

За справяне с проблема с употребата на вейпове сред тийнейджърите, опитът на другите държави сочи, че голяма част от тях са прекратили вноса и производството им, каза пред Радио София д-р Гергана Гешанова - председател на коалиция "Без дим".  "В много държави е абсолютно забранено транспортирането на такива количества, съхранението им и..

публикувано на 11.02.25 в 14:44