Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"КонсУмувай" - да възпитаваш отговорно потребление

Екоцентризмът е отговор на антропоцентризма, при който човекът е издигнат на пиедестал и е покровителят на всичко. При екоцентризмът, напротив - човекът е част от всичко, част от екосистемата и той е свързан с всичко, което го заобикаля по един естествен начин. Това обясни пред Радио София Христина Банчева, преподавател в Лесотехническия университет и изпълнителен директор на Фондация "Екоцентрик". Фондацията се развива в областта на неформалното образование за устойчиво развитие. Този вид образование развива важни граждански умения за постигане на едно добро качество на живот, без това да уврежда околната среда. Ядрото е от хора с различен професионален опит и образование, които споделят каузата й.

Отговорно потребителско поведение е това, при което се получава справедливо възнаграждение за онези, които са работили за определен продукт, самият продукт не замърсява околната среда, съхранява биоразнообразието и в същото време задоволява нуждите на потребителя. Важно е купуването да бъде разумно, а потребителите да мислят дали дадена стока им трябва или какво количество от определен продукт им е необходимо.

Проектът "КонсУмувай" на Фондация "Екоцентрик" цели да бъде предоставена информация и образователни средства, чрез които да осведоми достоверено и ефективно потребителите относно характеристиките на стоки и услуги, които се употребяват ежедневно - храни, напитки, облекло, обувки. Христина Банчева даде пример с кафето, което се отглежда в различни плантации - изкуствени или естествени екосистеми и обясни, че чрез избора си всеки потребител може да насърчи производството в естествените (известни също като "сенчести") плантации. Друг показателен пример е, че само в Индия около 50 милиона деца работят в производството на обувки.

Христина БанчеваФондацията работи активно и с училищата, партнира си с Националния ученически екопарламент, както и с младежи - доброволци, които се обучават да разпространяват идеята за отговорно потребление. Обучението по проекта "КонсУмувай" често се провеждат под формата на градски турове, допълни Банчева:
   
Ние работим в посока на това да не се фокусираме върху проблемите, а върху решения и когато искаме да насочим младите хора към възможните решения и към вариантите за по-различно поведение, което също няма да няма да им навреди на качеството на живота, напротив ще го подобри. Наскоро проведохме обучение за доброволци-обучители по тази образователна програма " КонсУмувай". Дадохме им инструментариум - съдържателен и методически, по който те могат да работят с други млади хора по въпросите за отговорно потребление. В следващите месеци планираме работилница, по време на която ще се създават образователно-информационни художествени материали. В началото на месец април с младежи от германия които също се вълнуват от тази проблематика, които ще се срещнат с наши младежи доброволци и ще споделят опит и добри практики.

В момента "КонсУмувай" продължава с фокус храната. В днешно време храната се произвежда в много по-голямо количество, но се наблюдава тенденция, че основно девет култури се отглеждат и произвеждат на фона на 6 хиляди други култивирани видове. Тези девет култури показват една тенденция към намаляване на видовото разнообразие, което пък е предпоставка за по-голяма неустойчивост към зарази, климатичните промени и съответно заплашва хранителната сигурност.

За България статистиката показва, че се изхвърлят около 670 хиляди тона храна годишно, което представлява малко над 2 милиарда порции или около 100 килограма храна на човек, докато в същото време над милион и половина от българите живеят под прага на бедността и гладуват.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Рисковете в туризма и онлайн пазаруването

В разгара на лятото асоциация "Активни потребители" отправи препоръки към тези, които почиват. Защо и за какво да следим когато планираме лятната си почивка? До колко контролът по отношение на чистота на морската вода в курортите ни отговаря на реалните условия? Има ли и кои са опасностите при пътуване в чужбина? Има ли рискове при онлайн..

публикувано на 17.07.24 в 15:32

"България поздравява света" с 28-то издание на Международен фолклорен фестивал "Витоша"

Под мотото "България поздравява света", започна 28-то издание на Международен фолклорен фестивал "Витоша" , който е част от Календара на културните събития на Столична община 2024. Организатори на фестивала са Народно Читалище "Витоша-1951", Сдружение "Международен Фолклорен фестивал Витоша", Фолклорен Танцов Ансамбъл "София-6"  С..

публикувано на 17.07.24 в 15:32

Филми снимани в София ще покажат облика на града през 60-те и 70-те години

Винаги има какво да разкажем за кино "Влайкова" и читалището, което се помещава там. Това направихме и този път, в разговор с режисьора Олег Ковачев, председател на настоятелството на Народно читалище "Антон Страшимиров - 1926", което стопанисва сградата на киното.  Той представи програмата на кино "Влайкова", включваща поредица от филми снимани..

публикувано на 17.07.24 в 14:13

Шесто издание на фестивала за камерна музика "Неотъпкана пътека" в Ковачевица

За шеста година фестивалът за камерна музика "Неотъпкана пътека“ ще се проведе в китното селце Ковачевица. Фестивалните дни ще заведат там музиканти от най-висока класа. За програмата и философията на събитието разказа един от организаторите и създателите на фестивала, цигуларят Георги Вълчев, който живее в Ню Йорк. С идеята да направят..

публикувано на 17.07.24 в 12:54

Идеи за "52 исторически разходки из България" дава в новата си книга Ели Иванова

Идеи за 52 исторически разходки из България дава в новата си книга авторът на блога "Друми в думи" Ели Иванова. Казва, че "това не е пътеводител на най-известните исторически забележителности в България. Това е разходка из магични места, където историята и красотата на природата се сливат в хармония". Както и предишните ѝ книги, и в "52 исторически..

публикувано на 17.07.24 в 11:51

Декарбонизацията и ролята на енергийните общности и технологиите в България

Декарбонизацията и ролята на енергийните общности и технологиите в България е във фокуса на дискусионен форум, който се провежда в Дома на Европа. Целта е да насочи общественото внимание върху приоритетната за Европейския съюз тема – изграждане и ползотворно функциониране на енергийните общности, като важна част от енергийния преход...

публикувано на 17.07.24 в 10:17

Червен код за опасни горещини в почти цялата страна

Червен код за опасни горещини в почти всички области на страната обявиха за днес от НИМХ. Оранжев код е обявен единствено за областите Бургас, Варна и Добрич. Ще бъде слънчево, след обяд с незначителна купеста облачност. Ще духа слаб, в Източна България умерен вятър от изток-североизток. Ще се задържи горещо с максимални температури между 38° и..

публикувано на 17.07.24 в 07:35