Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Гейминг в "облаците"

Добра интернет връзка и уеб браузър са достатъчни, за да играеш любимата си игра на телевизора, телефона или компютъра

Историята на конзолите започва през 70-те години на миналия век. Първоначално са предназначени предимно за деца, но сега, близо 50 години по-късно, статистиките показват друго. През 2019 г. най-много са играчите на възраст между 18 и 35 години. Конзолите, на които са играли, са много, но ние се спряхме на тези, които са оставили най-голям отпечатък в гейминга.

Nintendo не създават първата конзола за видео игри в света, но правят гейминга част от поп културата на 20 век. Японската компания е най-големият производител на конзоли в света. Основана е през 1889 г., като първоначално произвеждат хартиени карти за игри. Въпреки че издават две конзоли през 70-те, големият им успех идва през 1983 г., когато пускат на пазара Nintendo Entertainment System (NES). Това е златната ера на гейминга, защото с напредването на технологията, игрите вече бягат от типа "Pong" – игра, с графика само от чертички и точки. Появяват се fighting, platform, adventure и RPG жанровете. Това е и ерата, в която за пръв път виждаме Pac-man, Supermario, Zelda и много, много други. Всички те са игри подходящи за цялото семейство.

Техният конкурент - SEGA, залага точно на обратното – в тяхната конзола се намират имена като Mortal Kombat, Street Fighter и други, които промотират гейминга като подходящо забавление и за възрастни. Очевидно е кой печели съревнованието, в момента SEGA не произвеждат конзоли, докато Nintendo все още са на върха с появата на на пазара на Nintendo Switch през 2017г. Това е хибридна конзола, която може да се използва като стационарно или мобилно устройство. Има Joy-Con контролери, които се отделят от дисплея и всички останали функции, които поставят Nintendo Switch между шамарите на Xbox One и Playstation 4.



Sony Playstation излиза на пазара през 1994 г. отново в Япония. Още от първата си конзола те използват дискове и изпращат касетите в историята. През 2014г излиза може би най-популярната в момента конзола - Playstation 4. Тя е 8-ма генерация конзола, която представлява компютър, предназначен само за игри. Има собствена система, онлайн магазин, благодарение на който не е нужно да излезеш до магазина в студените зимни дни за да купиш следващата си игра. Можеш да играеш онлайн с приятели, или пък заедно пред телевизора с помощта на телефоните си.

Playstation VR пренася гейминг преживяването на съвсем различно ниво. Опциите да разнообразиш геймплея си е огромен, което може би е и рецептата за успех на Sony. Нямаме търпение да разберем колко още може да се разшири света на гейминга с новия Playstation, до който, по последни данни, ще можем да се докоснем в края на 2020г.

Репортерът на Verge Том Уорън за конзолата:

През 2001 излиза Microsoft Xbox, първата конзола, произведена в Америка. Успехът на Xbox 360 се крие в стабилните сървъри, както и в успеха на играта Halo 2, която излиза само за Microsoft. Това прави най-продаваната за Xbox на всички времена.Месец след като излиза Playstation 4, Xbox One тръгва да бяга след него. След това идва и Xbox One S и X. Екосистемата на Xbox е напълно съвместима с Windows 10 чрез програмата Play Anywhere, което позволява на геймърите, които са фенове на конзолите, да споделят игри с техните PC-приятели или просто да играят безпроблемно което и да е заглавие и в двете системи.

Политаме в облаците с иновативния продукт на Google - конзолата Stadia, която излезе на пазара на 19 ноември 2019 г. Тя представлява просто един джойстик, който използва cloud gaming, a игрите, които играеш, са качени в твоето Google облачно пространство. Това, което е много иновативно за тази конзола е, че за нея не ти е нужно никакъв хардуер, трябва ти просто добра интернет връзка и Google Chrome платформа. Така можеш да стриймваш любимата си игра на телевизора, а после да си я пуснеш на телефона, или пък на компютъра на 4K без да си притежател на най-мощните машини. В момента е достъпна в 14 държави и поддържа над 22 игри, някои от които са Assassin’s Creed Odyssey, Mortal Kombat 11, NBA 2K20, Red Dead Redemption 2, Just Dance 2020 и други.

Предстои да разберем кой още ще пренесе гейминга в облаците... Microsoft, Apple или пък Sony?





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
пианистката Росица Банова

Изживяването на сцена не се повтаря

Гостува пианистката Росица Банова, която живее и работи в Китай - дъщеря на писателя, драматург и преводач Банчо Банов и на балерината Росица Банова: "Колкото повече остарявам толкова по ми е приятно да се връщам. Учих 2 години в НМА и спечелих стипендия за Америка. Александър Йосифов каза на баща ми, че трябва да се насоча към музиката. От баща си..

публикувано на 14.07.24 в 12:03
Вяра Мацева в Бергамо - Порта Нуова

Тук сме за малко и трябва да дадем най-доброто от себе си

Пътешествие от Милано до Палермо с Вяра Мацева – юрист, поет, треньор по аеробика. Представяме и нейната нова стихосбирка „Размисли на сърцето“: "Днес е празникът на Палермо. Италия е за всякакви случаи - море, планина, хубава храна, хората са добронамерени, забележителности от различни епохи. Чувствам се като у дома си. Темпераментът се движи от..

публикувано на 14.07.24 в 10:55
д-р Йорданка Господинова

Не да добавяме години към живота си, а живот към годините си

С д-р Йорданка Господинова – треньор по здравословно хранене, един от първите хранителни коучове в България, говорим за здравословното хранене през летния сезон и какъв хранителен режим е добре да спазваме: "Денят трябва да статира с вода. Имаме циклично, сезонно хранене. Да се научим да слушаме и разбираме тялото си. Първо трябва да мислим за..

публикувано на 14.07.24 в 10:11

Историята оживява - Учителят Петър Дънов - слово първо

Срещаме ви с личност, даваща смисъл и надежда на духовното начало у човека.  Той вярва, че любовта, истината, правдата, мъдростта и добродетели са качествата, които човек трябва да изработи в себе си, за да бъде най-добрата си същност.  Този човек наричат Учителя!  Да представиш Петър Дънов - Учителя, създателя на Обществото на Всемирното бяло..

публикувано на 13.07.24 в 16:00
Ючбунар

Софийски разкази - квартал Ючбунар

В  Софийски разкази днес говорим за квартал Ючбунар: "Ючбунар-Три кладенци е по "Пиротска", до "Димитър Петков". Един от важните му символи е църквата "Св.Николай Софийски". На мястото, където е убит, бликат три извора. Легендите водят до 16 в., когато идва да рабти в София. Отказва да приеме исляма, бил е бит до смърт в "Търницата", част от..

публикувано на 13.07.24 в 15:00
Змей Горянин

Адресите на любовта - писателят Змей Горянин и Соня Змеицата

Съпругата му, Соня Змеицата, го вкарва в любовен триъгълник с Елин Пелин и Васил Стоилов Светлозар Димитров, с псевдоним Змей Горянин, днес е известен на малцина, изкушени от литературата, но през 20-те, 30-те и 40-те години на ХХ век е един от най-популярните писатели. Съпругата му Соня, от знатния род Мушанови, е една от всепризнатите..

публикувано на 13.07.24 в 14:00

Елате да научите делфински

Подводна експедиция "потегля" тази събота от Музейко точно в 12 часа.  Емблематичният формат "Професия под лупа" е посветен на делфините и Черно море. Модератор на събитието е доц. д-р Владимир Божилов, астрофизик и научен експерт в Музейко, който ни гостува в студиото заедно с Мария Лазарова (Green Advertising): "Музейко" е най-големият научен..

публикувано на 13.07.24 в 11:57