Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Детегледачката, която влиза в нашия дом

Снимка: pixabay.com
Много предизвикателства поставя пред нас съвременният свят, ангажирани сме с работа, обществени каузи и различни социални дейности, но децата изискват 100 процента от вниманието ни. Какво обаче трябва да правим, когато се налага да изпълним поет ангажимент или да бъдем на работа, а не разполагаме с баба или дядо под ръка. Да се доверим ли на грижите на детегледачка, кои са критериите, по които да я изберем, защото тя все пак ще влезе в нашия дом, какви са нейните права и задължения?  

Оказва се, че едно от най-важните неща е детегледачката да е препоръчана от хора, при които е работила, а не да се доверяваме на някого, когото не познаваме или нямаме препоръки за него, съветва Сениха Хазим, млада дама, която е избрала работата с деца за своя професия.

Хубаво е детегледачката да има опит с деца, а ако няма, да има желание да се обучава.

Сениха разказва, че откакто е станала майка, по-добре разбира притесненията на родителите относно това как ще поверят детето си на непознат и дали този непознат няма да приложи физическо насилие над детето им, или пък дали няма да открадне нещо от дома. Поради тази причина, освен детегледачката да е препоръчана, Сениха съветва в началото на ангажимента да има преходен период, около седмица-две, в който майката и детегледачката да са заедно, за да се опознаят една друга.

Детегледачката от своя страна е длъжна да се грижи за детето по най-добрия начин, според инструкциите на родителя, както и наред с игрите, на първо място да внимава за безопасността му.

В никакъв случай, казва Сениха, детегледачката не трябва да разказва какво се случва в дома на семейството, в което работи. Не е редно и да дава непоискани съвети. Ако стане свидетел на физическо насилие, обаче, тогава трябва да се обърне към отговорните институции.

Сениха казва, че близостта, която детегледачката създава с детето, което гледа, е неизбежна, но все пак е добре тя да си напомня, че е на работа и да не натрапва тази близост пред майката.

А когато се наложи раздяла между детето и детегледачката, е добре да му обясним, че всеки човек има свой път и дори и да стане част от нашия живот, е свободен да си тръгне, когато поиска. Но много от тези връзки между дете и детегледачка продължават и след ангажиментите, а поотрасналото дете се оказва с още един близък и загрижен за него човек.

Още за правата и задълженията на жената, в чиито ръце ще поверим детето си - чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Коледното село Чавдар

Коледното село Чавдар - всичко опира до човека

Днес гостуваме на коледното село Чавдар. Защо наричат това място швейцарското село Чавдар? Първи гости са ни братята Тодор и Петър Нешкови от Чавдар, собственици на бутикова мандра: "Всичко постигнато е с уоритост и желание, поставили сме летвата доста високо и хората очакват много от нас. Работим като екип по доста тежки теми - горски фонд и др...

публикувано на 22.12.24 в 10:54

Софийски разкази - Бохемски куиз - История на София

Куизът е с водещите в Радио София - Божидар Янев и Боян Бочев. Кой от тях познава по-добре историята на столицата?  Предаването е посветено на предстоящия куиз на Бохемска София на 23 декември. 

публикувано на 21.12.24 в 15:00

Адресите на любовта - княз Батенберг

Руският император попречва на княза да се сроди с кралица Виктория Първият български владетел след турското робство, княз Александър фон Батенберг, изживява споделена любов със 17-годишната принцеса Виктория Пруска (наричана Морета), дъщеря на германския престолонаследник Фридрих III и напринцеса Виктория - дъщеря на английската кралица...

публикувано на 21.12.24 в 14:00
доктор Стамен Григоров

Историята оживява - доктор Стамен Григоров, част втора - лек срещу туберкулоза

В поредицата “Историята оживява” ви представяме живота и откритията на доктор Стамен Григоров. Първата нинчаст бе за Lactobacillus Bulgaricus:

обновено на 21.12.24 в 11:32
Поетите

В изкуството няма формула: всичко става с четене

Как поезията може да докосне всеки от нас посредством правилния прочит?  Как този декември хиляди се събраха в зала 1 на НДК и преоткриха стиховете на българската поезия в Поетите?  Поезията е лично преживяване, в което присъства много математика и има формула – трябва само сами да формулираме нейната сентенция.  Събеседник по темата ни е Диана..

публикувано на 21.12.24 в 11:30

Коледните дни са по-хубави с музика

Коледа с КласикАрт и Вероника Тодорова на 21 декември от 17 часа КласикАрт завършват тази своя така интересна творческа година с един истински празничен концерт с много, много гости – Коледа с КласикАрт. „Аз имам 65 деца за този концерт – деца, които обичам и обгрижвам като мои! Това са талантите от Детският филхармония с диригент Милена Яцино,..

публикувано на 21.12.24 в 10:32
Десислава Иванова с кенийски деца

Инфлуенсър не е, който пише за нещо, а когато може да обедини хора, за да направи добро

С травъл влогъра Десислава Иванова за пътуванията и доброволствата: "Тази година съм пътувала по-малко от предните две, само 122 дни. Мислех, че въобще не съм пътувала, а се оказа, че е една трета от годината. Беше много предизвикателно, позабравих лошите неща, горчивото изчезна. Две трети от пътуванията бяха непланувани. В главата си отивах в..

публикувано на 21.12.24 в 10:30