Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

След годината на евроизбори

Има разместване на моделите, но Европа е амбицирана да тръгне напред

Снимка: БГНЕС

Втори ден в „Радиоприемница“ обсъждаме европейските политики. Днес се спираме на дневния ред на европейските институции, приоритетите за бъдещето на Европа, мобилизирането на младите хора в Европа в различни граждански протести.

В студиото гостуват Александра Ваковска и Росица Лилова - студентки по европеистика, които стажуват в различни дипломатически и европейски институции.

Надявахме се младежкият вот на евроизборите да повлияят позитивно, но това не стана. Липсата на младежки вот се усети, затова и се получи фрагментарността в конфигурацията на Европарламента, което пък се отразява на процедурата по вземане на решения. Увеличава се и бюрокрацията – това коментираха Александра Ваковска. – Младите гласуваха по начин, който не осигури желаната промяна.

Във Франция и Белгия повече от младите участваха в изборите, но като цяло в ЕС и в България се оказа, че активността е с 5% по-ниска отколкото през 2014-а

Евроскептицизмът се усети на изборите. Европа е тръгнала в много и различни посоки – смята Росица Лилова.– Често пъти има доказателства, че младежта се вълнува повече от националните проблеми, отколкото от общоевропейските.

Румяна Коларова Снимка: Ани Петрова, БНР

Решенията в Европарламента по традиция се вземат с консенсус между две от трите емропейски семейства (консервативната група, социалисти и либерали) – коментира доц. Румяна Коларова, политолог и преподавател в СУ „Св. Кл. Охридски“. – Новото е, че към тях трябва да се присъединят и зелените партии. Затова, а и не само затова, излиза на дневен ред темата на екологията, „зелената сделка“. И тук водещото не е толкова опазването на околната среда само по себе си, колкото качествената промяна в модела индустрия, енергетика, около който трябва да се организират европейските общества, върху който трябва да стъпят европейските икономики. Всичко това не е въпрос на искане на младите, а по-скоро въпрос на баланс на мнозинство в Европарламента.

Друга голяма тема, свързана и със зелената, е Африка. И това ще бъде водеща тема, защото зад нея излизат мигрантски потоци, екология, значението на други неевропейски икономики и т.н.

Друга доминираща тема е Брекзит. Още не е затворена страница.

Не на последно място значение ще имат и правителствените кризи в националните правителства на Стария контитент. Примерите са в Белгия, Испания…

Очевидно има разместване на моделите.

Външната политика на ЕС трябва да е влиятелна. Европа е свикнала, но това е и необходимо и за света - европейските демокрации да имат водеща роля. Думата им да се чува и да се има предвид.

Амбицията на Европа е да тръгне напред. През изминалия мандат движението по ключовите въпроси на ЕС беше изключително бавно. Скоростта на политическите приоритети трябва да се промени. Но дали ще има капацитет и воля?

Решаваща е предстоящата среща на върха. Още повече, че се очаква икономическа стагнация.

Иначе сред нагласите у европейските граждани могат да се видят позитивни тенденции.

Движението на младите (Грета Тунберг и Изабела Ярванди /АнтиГрета/) е доказателство за едно ново поколение. За разлика от предишните генерации, при сегашните тийнейджъри престоят в ареста например (след участие в протест) е геройство и нещо нормално при единствения начин да се противопоставиш на системата. Това са деца, европейските институции нямат регламент, по който да се чуе техният глас и мнение. Те може и да не гласуват още, но все пак проявяват активност на европейски граждани, допълни доц. Коларова.

Включването на Западите Балкани в решенията и политиката на ЕС не само е важно, а е критично нужно, допълни Александра. Страните от този регион са податливи на влияния. Евроинтеграцията не бива да бъде само на думи.

Според Росица страните от Западните Балкани ще бъдат присъединени към ЕС, въпросът е кога…

Чуйте разговорите от това издание на Радиоприемница в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Историята оживява - Учителят Петър Дънов - слово първо

Срещаме ви с личност, даваща смисъл и надежда на духовното начало у човека.  Той вярва, че любовта, истината, правдата, мъдростта и добродетели са качествата, които човек трябва да изработи в себе си, за да бъде най-добрата си същност.  Този човек наричат Учителя!  Да представиш Петър Дънов - Учителя, създателя на Обществото на Всемирното бяло..

публикувано на 13.07.24 в 16:00
Ючбунар

Софийски разкази - квартал Ючбунар

В  Софийски разкази днес говорим за квартал Ючбунар: "Ючбунар-Три кладенци е по "Пиротска", до "Димитър Петков". Един от важните му символи е църквата "Св.Николай Софийски". На мястото, където е убит, бликат три извора. Легендите водят до 16 в., когато идва да рабти в София. Отказва да приеме исляма, бил е бит до смърт в "Търницата", част от..

публикувано на 13.07.24 в 15:00
Змей Горянин

Адресите на любовта - писателят Змей Горянин и Соня Змеицата

Съпругата му, Соня Змеицата, го вкарва в любовен триъгълник с Елин Пелин и Васил Стоилов Светлозар Димитров, с псевдоним Змей Горянин, днес е известен на малцина, изкушени от литературата, но през 20-те, 30-те и 40-те години на ХХ век е един от най-популярните писатели. Съпругата му Соня, от знатния род Мушанови, е една от всепризнатите..

публикувано на 13.07.24 в 14:00

Елате да научите делфински

Подводна експедиция "потегля" тази събота от Музейко точно в 12 часа.  Емблематичният формат "Професия под лупа" е посветен на делфините и Черно море. Модератор на събитието е доц. д-р Владимир Божилов, астрофизик и научен експерт в Музейко, който ни гостува в студиото заедно с Мария Лазарова (Green Advertising): "Музейко" е най-големият научен..

публикувано на 13.07.24 в 11:57

Приключения, екоактивности и много музика

Узана поляна фест наближава! Какво ни очаква? Мария Радойчева, организатор: "По нещичко за всеки. 14 зони за различни активности. За пръв път имаме пространство "Себепознание". Има и такова за знание за природата. Ще има и тест драйв на електрически велосипеди и мотопеди. Пълнолунието ще допълни усещането за музика и природа. Фестивалът е безплатен,..

публикувано на 13.07.24 в 10:57

Ретровизия в Банкя

Ретро авто парад в Банкя - разказва ни Владимир Димитров, Български автомобилен клуб "Ретро": "Това е 15 ежегоден ретропарад за автомобили, съвпада с 55-годишнината на обявяването на Банкя за град. Има какво да се види в парк "Кестените". В нашите закони трябва да е над 30 г., но наблягаме на исторически, с международен сертификат. Най-старият, ако..

публикувано на 13.07.24 в 10:22
Искра Урумова

Винаги имам в ума си един сюжет

Искра Урумова, изненадва с последния си роман - какво ни казва тя: "Морето е моя стара любов от раждането ми, а в планината съм влюбена от дете. Романът и сега е приключение. Човек трябва да експериментира. Измислям и пиша истории, не смея да се наричам писател. Желанието ми е хората да могат да пътуват. Героинята не живее обикновен живот по..

публикувано на 13.07.24 в 09:57