От една страна кожата придобива много повече положителни свойства, в сравнение с всеки друг период в живота. Кожата става сияйна, косата здрава, ноктите също. От друга страна обаче, това се наблюдава при стандартните бременности. Не рядко бременността може да се окаже проблемна по отношение на състоянието на кожата. Много често се характеризира с голяма сухота, разширени капиляри по краката, което води и до разширени вени, появяват се и тъмни петна, обяснява дерматологът д-р Росица Денчева.
Сухата кожа е особено проблемна през зимните месеци, което може да доведе до сърбеж. Сърбежът по време на бременност, оказва се, може да бъде и предшественик на някое от специфичните заболявания на бременността. Сред тях са уртикарията и някои видове херпесни състояния, характерни само през този период.
Те трябва да бъдат консултирани и разпознати, за да не създават дискомфорт. 90% от тях изчезват с появата на бебето, но има други, физиологични промени на кожата, сред които са тъмните петна, разширените вени и промяната на окосмяването, които зависят от хормоналните промени, и остават в първите няколко месеца след раждането и по време на периода на кърменето.
Всяка бременност е строго индивидуална, но все пак е важно да се изберат правилните профилактични продукти за грижа за кожата, които да подобряват еластичността и здравината ѝ, както и да са предназначени за превенция на стрии.
Д-р Денчева препоръчва бременните да не се излагат твърде много на слънце и да употребяват слънцезащитен крем.
Тя обясни още, че по-голяма част от продуктите, които се използват за справяне с белезите на възрастта, не би трябвало да бъдат употребявани по време на бременност. Кремовете против бръчки, например, биха могли да имат неблагоприятен ефект по време на бременност.
Най-добре е по време на бременност, съветва дерматологът, да се използват кремове с хидратиращи функции, които да запазят влажността и омазняването на кожата, както и слънцезащитен продукт.
Още за грижата за кожата по време на бременност- чуйте в звуковия файл.Коментатори във "Форум" тази седмица са зам.-председателят и член на Управителния съвет на Българската асоциация по информационни технологии доц. д-р Наталия Футекова и образователният иноватор Ангел Георгиев. Заедно с водещата Елена Пъневска, част от темите, които дискутираха бяха: - Проучване на Института за пазарна икономика - професионалното..
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
На 17 февруари 2025 г., стартира 17-ото издание на Програма "Европа“ на Столичната община. За поредна година целта е сътрудничеството между гражданското общество и местната власт в София в прилагането на добри европейски практики на местно ниво. Пет са одобрените приоритетни области, като тяхното финансиране е по 250 000 лв., каза пред Радио..
"Аника в градините на Людмил Георгиев" е съвместна изложба на известния български графичен художник Людмил Георгиев и 10-годишната Аника Козева. Изложбата ще бъде показана в галерия "ГрафикАрт" от 12 до 26 февруари. "Изложбата трябва да се види, а историята да се разкаже. С бащата на Аника си говорихме в моето ателие, а Аника се беше разшетала из..
Вейповете и останалите бездимни изделия са новата мода, която предизвиква интереса на децата, коментира пред Радио София Яна Алексиева - изпълнителен директор на Асоциация "Родители“ и магистър по Детско-юношеска и училищна психология. Тя добави, че всичко, което е забранено, в даден момент започва да изкушава тийнейджърите. "Всичко, което чуваме..
Романът "Скарида" е забавен разказ за нелепиците, абсурдите и тъгите на едно непроменящо се и непроменимо всекидневие. Негов автор е Димитър Коцев-Шошо, който според издателите на книгата, е роден и кара в София своето щастливо детство, което все още не е завършило, а това е добра новина за всички почитатели на неговото творчество, защото не..
За справяне с проблема с употребата на вейпове сред тийнейджърите, опитът на другите държави сочи, че голяма част от тях са прекратили вноса и производството им, каза пред Радио София д-р Гергана Гешанова - председател на коалиция "Без дим". "В много държави е абсолютно забранено транспортирането на такива количества, съхранението им и..