Само три дни творбите на Валентина Ганева - Щерева ще украсяват пространството на изложбената зала в Съюза на архитектите в София. Можете да ги видите до събота, 11 януари. Експозицията се нарича "Еманация" и представя най-доброто, създадено от Валентина през годините. Но, както самата тя уточнява, "2019 беше изключително плодотворна за мен, така че може би 80 процента от творбите са създадени през последната година". Цялата нова серия е "златна" - ако посетите изложбата, ще разберете защо.
Самата авторка е бивша състезателка по художествена гимнастика, първата възпитаничка на (младата тогава треньорка) Нешка Робева. Преди художествената гимнастика пък е играла балет - тогава е бил първият й досег с красотата. И явно има сетива за различните проявления на красивото, защото от години тя се занимава с Ошибана, което на японски означава хербарий. "Това е древно изкуство, първоначално създадено, за да запазва спомени.
В същността си е комбинация от сухи цветя, но има свои правила и различни техники, които днес са изключително съвременни". Дори и хартията, върху която се създават картините (от различни комбинации от сухи цветя, но не само) е традиционно японска, ръчно правена и самата тя често дава идея. Всеки детайл е важен, а резултатът често е изненадващ. И прекрасен. А всъщност Валентина Ганева - Щерева се оказва в Япония като треньорка по художествена гимнастика.
През тази така вдъхновяваща 2019 е прекарала 6 месеца там и там между тренировките и състезанията, на хартията оживяват различни сюжети. Даже има една, създадена от дървесна кора, в която само една от фигурите е била предварително замислена, останалите форми оживяват от само себе си. А това, което кара Валентина да седне и да твори не е вдъхновението, а по-скоро натрупването на впечатления. И спомени.
Други нейни творби пък са като послания - като трите картини, които подарява на трите гимнастички от клуб Левски -Триадица, които имат квота за Олимпийските игри, които както знаем, тази година са в Токио. Едната е Боряна Калейн, другите две са от състава на ансамбъла. Така сякаш се затваря един символичен кръг, а Валентина вярва, че картините ще им донесат късмет в далечната (за повечето от нас) и така близка за Валентина Япония.
Тази вечер седмичните коментатори във "Форум", предизвиквани от Константин Лавсов, обсъждаха горещи новини и по-дълготрайни проблеми: Инаугурацията на Тръмп Прекалено ли беше вниманието на българските медии и дали не е резултат на политическа поръчка? Какво (не) каза новият американски президент в речта си след клетвата? Мощните, богати..
Ново изследване, водено от природозащитната организация WWF, сочи, че жизненоважните услуги, с които дивата природа осигурява ежедневния ни живот, не получават нужното обществено внимание . Експертите предупреждават, че този пропуск може да има пагубни последствия както върху околната среда, така и върху нас – хората. Изследването,..
Денят на родилната помощ, още познат и като Бабинден, за поредна година бе отбелязан тържествено в първата у нас Акушеро-гинекологична болница – "Майчин дом". В аулата на лечебното заведение присъстваха лекари, акушерки, анестезиолози и обучаващи се студенти. Отслужена бе и света литургия. Изпълнен бе и ритуалът по измиването на ръце със..
Мая Райкова е продуцент "Поп и джаз" в Българското национално радио (БНР). В предаването “Радиокафе“ тя разказа за предстоящ концерт в Джаз академията на Биг бенда на БНР, в която редом с опитните музиканти от Биг бенда, застават млади музиканти, които са не по-малко опитни, защото имат сериозен стаж в различни формации, но за някои от тях,..
Предизвикателствата пред Европа стават повече с идването на 47-ия президент на САЩ – и по отношение на зелените политики, и по отношение на сигурността и отбраната, относно търговската политика и други. Голямата част от търговията на Стария континент е вътрешнообщностна – в рамките на ЕС, но немалка част от стоките – особено от силните..
Първо студио на БНР ще бъде домакин на концерта "Петолиния и вдъхновения“ на 5 февруари от 19.00 часа. Проектът е на композитора Костадин Генчев, който изследва пресечната точка между класическата музика и българския фолклор. Диригент ще бъде Любомир Денев-син, а публиката ще чуе нестандартни инструментални съчетания – гъдулка и виола, кавал и..
Българските железници са в по-лошо състояние отколкото преди 30 години . Няма развитие през годините. Средствата са недостатъчни за поддръжка, да не говорим за нови линии. Европейското финансиране е за определени линии и за европейските коридори. Това коментира пред БНР-Радио София Петър Бунев , председател на Синдиката на..