Галерия „Сердика” предлага изживяване, което намига с лека ирония към ценностите на обществото и това кое е важно за нас. Скреч Арт (Scratch Art) е първата от серията изложби „50/50 или Fifty Fifty“ на Ева Тенева-Зайкоф, която ще се проведе в периода 15.01– 14.02.2020 г. Идеята зад нея е провокирана от модерната за цяла България мания да изтрива различни по форма и съдържание скреч-полета с надежда да се спечелят бързи пари.
Пред Радио София художничката сподели, че има дългогодишен опит в рекламата и е експериментирала с изкуството и взаимното проникване на двете дейности.
Опитва да използва всички медии, за да направи творбите си по-модерни, по-ефектни и по-различни. В експозицията е заложила изненадващи емоции и подаръци.
„Отвсякъде ни връхлитат послания за материални придобивки, награди и пари, достатъчно да живеят няколко поколения. Но никой не ни предлага да спечелим духовен, културен или друг артефакт, който да запълни празнината в душата.” – коментира Ева Тенева-Зайкоф.
Изложбата можете да разгледате в Галерия Сердика/Art Gallery Serdica на Женския пазар до 14 февруари.
Ева Тенева-Зайкоф завършва Националната художествена академия през 1998 г., специалност "Графика" при проф. Галилей Симеонов и рисуване при проф. Александър Станев-Сома. Има многобройни участия в изложби за рисунка, графични изложби и биеналета в страната и чужбина. Участия в модни ревюта със собственоръчно ушита колекция. Темите, които я интересуват са граждански ангажирани или нестандартни. Обича експеримента. Работила е в областта на пърформънса, инсталацията и всякакви междинни форми.
Кристиан Сугарев е виолист в състава на Софийската филхармония. На 27 април от 19 часа в камерна зала „България“ заедно с още две дами от състава на филхармонията – Кристина Михайлов и Петя Йорданова той ще представи една специална и отдавна мислена програма. Самата програма е по идея на Кристиан. Ето какво разказ той за БНР – „ ще изпълним..
Какво има зад решетката с розово-червен цвят на днешния пл.Бански? Кои гости на града винаги се озовават там? Кой премахва църквата Св.Никола Мали и кой - мюсюлманските храмове в града? Какво е да политикарствуваш и къде се политикарствува? Колко е бил капацитетът на първия цирк, преди да бъде разрушен и на мястото му да се построи покрит търговски..
Слушаме Любомир Пипков от Златния фонд на БНР - гласа му и музикални откъси от негови произведения. Говорим за композитора с проф.Юлиян Куюмджиев, преподавател в НМА и автор на книга за него, както и с внучката му, актрисата Ани Вълчанова:
Райна Попгеоргиева Футекова, влязла в историята като Райна Княгиня, има трагична и злочеста съдба. Според признанията в собствената ѝ автобиография, тя ушива знамето на Априлското въстание от любов към Георги Бенковски, който дори и да е разбрал за чувствата ѝ, не им е отговорил. Десетте дни на възторг, триумф и свобода за панагюрци и самата..
За премиерата на „Сън в лятна нощ“ на 29 и 30 април в Младежкия театър „Николай Бинев“ разговаряме с р ежисьора Диана Добрева. Тя се обръща към този текст след като е поставила много трагедии и сега е дошло време за една комедия. Но не коя да е, а именно този най-обичан текст на Уилям Шекспир. Мястото на действието, по пиеса, е гората. В тази..
Ако психодраматистите бяха рекламисти – събитие от Българско Дружество по Психодрама и Групова Терапия, представено ни от Богдана Златева - дипломиран психодрама асистент към Д.Е.А.: "До голяма степен изграждането на лична марка е резултат на среща с другия. Стратегическата комуникация следва формата и структурата, с която се появяваме. Но се..
Kой всъщност е автор на генерираното от AI съдържание - интервю с адвокат Траян Косев: "Целият свят се вълнува от отговора на този въпрос. Редно е първо да се запитаме какво се закриля от авторското право? У нас творчеството е свързано с физически лица. "Творческата" дейност на машината не е такава. В САЩ патентното ведомство слага разделителен..