Кметът Румен Гунински е в началото на третия си мандат, но преди това има 4 мандата като общински съветник. "През 2011, когато встъпих в длъжност като кмет общината имаше 2 милиона дефицит, сега преходният остатък за 2019-а е 4,5 милиона" - обяснява той.
Роден е в Правец, тук живее и до днес. От детството си помни как са се изграждали първите предприятия - от една малка фабрика за производство на пластмаса, за спринцовки, за амперметри, за да се стигне до известните на всеки компютри, които и днес са една от първите асоциации на хората, стане ли дума за Правец. Втората е, че е родното място на Тодор Живков.
През 1973 г. тук се открива спортно училище, което бързо става много търсено ("имаше по над 200 кандидати за футбол, но и за хандбал, волейбол, лека атлетика, мотокрос"). То съществува до 1986-а, когато е трансформирано в компютърен техникум, за да обучава кадрите, необходими в тази сфера. Самото спортно училище се мести в Самоков, където е и до днес. В Правец пък има две лекоатлетически писти - едната е предоставена за ползване на националната федерация по лека атлетика, а наличието на втора (изградена с европейски средства) - за загрявка, прави възможно провеждането на големи спортни форуми - като Балканиадата по лека атлетика преди няколко месеца, която довежда в Правец и Себастиян Коу, и Сергей Бубка. Сега се говори за провеждане на Европейско първенство по лека атлетика за юноши. Има и друга изключително любопитна спортна традиция в Правец - от няколко години тук се провежда лекоатлетически новогодишен крос, който стартира в 23:30 ч. и участниците посрещат Новата година тичайки. "Имаме уверението на председателя на българската (а и на балканската) федерация по лека атлетика, че този уникален крос ще стане част от официалния балкански спортен календар," казва Румен Гунински.
На брега на езерото в Правец се провежда и един от големите йога фестивали у нас. Има две екопътеки, едната от които води до римска крепост, където текат разкопки, има велоалея от Правец до хотелския комплекс, осветена, красива, има и скейт парк на брега на езерото.
В компютърния техникум, който днес се нарича Национална гимназия по компютърни технологии и системи, се обучават ученици от всяка област в България, с 460 деца на общежитие в Правец (от общо 700 ученици). Част от преподавателите са от Техническия университет, а възпитаници на училището работят във големи фирми в сектора у нас, а и по света. Имат си и общност на завършилите "УКаТеЦеТо" (както си му казват и до днес).
"Те наистина милеят за училището, ето един от тях ремонтира физкултурния салон, други закупуват компютри" - обяснява Румен Гунински. В града има още една гимназия, езикова. В спортно отношение и двете училища са много силни - "даже се смеем, че който спечели баскетболното дерби тук, после става национален ученически шампион". И наистина е така през последните няколко години.
Правец е бил и студентски град - в продължение на 10 години тук има действащ филиал на сиатълския City University, дава степени по бизнес администрация.
"За съжаление, преди няколко години решиха да "съберат" всички европейски филиали в Словакия. Но пък ние имаме готов кампус, който отговаря за всички условия - учебни сгради, спортни терени - 4 футболни игрища, тенис кортове, открито баскетболно игрище...и търсим партньори, за да станем пак студентски град," обяснява кметът на община Правец.
Красотата на региона се допълва от изкуственото езеро, някога построено за напояване, "при това беше напълно компютризирано, с най-модерна поливна система", спомня си Гунински. Сега е най-вече за красота, край него е разположен и големият туристически комплекс, който осигурява голяма заетост на хората от общината.
Туризмът е изключително важен, предстои изграждане на туристически център (какъвто няма) и цялостно оформяне на Правец като дестинация. В тази насока до момента "помага" най-вече международният фестивал Моцартови празници, създаден по идея на родена в Правец оперна певица. Събитието започва скромно, но от 2012-а става все по-бляскаво, с големи оперни спектакли, които се поставят край езерото и привличат туристи, при това не само от България. Негов артистичен директор е била прочутата оперна прима Христина Ангелакова, а след като тя почина миналата година, сега фестивалът се ръководи от проф. Борислава Танева с дейното участие на общината.
Но животът не е само културни събития и туризъм. Хубавата новина е, че поради близостта до София, много хора са останали (след затварянето на завода за компютри и останалите производства) да живеят в Правец и пътуват всеки ден до столицата на работа. Даже през последните няколко години има тенденция млади семейства да си купуват имоти тук и да се заселват - "мъжът обикновено работи в София, жената тук, строят си къща, въздухът е хубав, спокойно е, имаме хубави детски градини и училища". Други намират работа в Ботевград, който е само на 10 минути път по магистралата. Има и още хубави новини - бившият хлебозавод започва работа (някога тук е била най-добрата инсталация за франзели в България, между другото) след 18-годишна пауза, с нов собственик, разбира се, и в момента се произвеждат 140 вида сладкиши, скоро ще заработи и линията за хляб - и това е още една възможност за работна заетост. Бившият месокомбинат пък е закупен от немска фирма, която работи в сферата на строителните материали. Има и няколко малки старт-ъп компании в сферата на ИТ технологиите, които са наели общински помещения, даже една от тях има разработен специален софтуер, който помага на семейства, чиито възрастни роднини живеят далеч от тях.
С водата проблеми в общината няма, но има с "подменянето на канализационната мрежа в малките населени места, което е повсеместен проблем и за съжаление в новия програмен период няма предвидени средства в тази насока в националния бюджет". Иначе вода има, дори при сондажи близо до езерото е бликнала полуминерална вода, която е изследвана в Германия.
В родната къща на Тодор Живков, която е музей, е подредена зала с подаръците, правени му при официални посещения. Експонатите са изключително разнообразни, „изработени са от най-големите майстори на тези държави, тук са от няколко години, след като премиерът дава разрешение да бъдат преместени от резиденция Бояна в Правец“. Отскоро в музея има и компютърна зала, в която са изложени всички модели компютри, произведени в Правец – все още работещи…
Още за днешния ден и бъдещите планове на Правец чуйте в звуковия файл.Продължава седмицата, в която анализатори във "Форум" правят равносметка на 2024-та и споделят очакванията си за 2025 година. Арман Бабикян, пиар експерт и Георги Проданов, политолог днес коментираха какво се случва в момента и какви биха били последствията при възможните изходи от продължаващите преговори за редовно..
Заради неефективност на нощния градски транспорт в София Карлос Контрера е предложил съкращаване на линии още през март 2024 година, съобщи пред БНР самият той. Контрера е общински съветник трети мандат и е зам.-председател на Комисията по транспорт в СОС. В доклад (с Ваня Григорова) той се предлага да бъдат спрени две от линиите на нощния..
Ако трябва да търсим в американската съвременна политика два персонажа, които са диаметрално противоположни - това са Джими Картър и Доналд Тръмп, който след около седмица ще влезе в Овалния кабинет. Това заяви журналистът Енчо Господинов в ефира на Радио София. Той разказа, че е бил 27-годишен репортер, когато Джими Картър полага клетва като 39-ия..
Началото на годината традиционно е време за анализи и прогнози. Обръщаме поглед към пазара на труда. Какъв беше той през 2024-та и какви са прогнозите за 2025-а? Обявите за работа, заетостта, цената на труда - търсенето и предлагането в различните сектори, как технологиите оформят и влияят на начина, по който работят и се развиват компаниите...
Стремежът към поевтиняване е общ знаменател за много хранителни стоки и продукти , които през последните месеци и години видимо са влошили качеството си. Това обикновено става там, където технологиите позволяват използването на евтини заместители . Това коментира пред БНР-Радио София Богомил Николов от Асоциацията на активните..
Дали ще бъдат спрени две от линиите на нощния градски транспорт - N3 и N4, а другите две - N1 и N2 ще обслужват пътници само в петък и събота, ще реши Столичният общински съвет на следващото си заседание (16 януари), ако предложението в доклада на Ваня Григорова и на Карлос Контрера бъде прието. Противници на "орязването" на нощните..
“Лицата на нощна София“ - така е озаглавена предстоящата изложба, за която разказа в предаването “Радиокафе“ музикалният журналист и фотограф Иваничка Кючукова. “Лицата на София и на музиката са важно нещо за мен, но те са важни и за самия град“, отбелязва тя и допълва, че в нейното ежедневие често среща различните лица на София - публиката и..