Българското радио е имало своя регионална радиостанция в Скопие още преди края на Втората световна война. Интелектуалецът Димитър Гюзелов, който настоява да звучи българска реч по Радио Скопие, става директор, а по-късно е осъден и разстрелян. До тези и други непознати или малко известни факти се е докоснала Поля Станчева, докато проучва архиви и документи за филма си „От града към света“.
Поля Станчева е генерален директор на БНР от 2001 до 2007 г., автор на идеята за наградите „Сирак Скитник“ и преди 5 години е създала документалния филм за Радиото „Олово срещу словото“ (2015). В новия си филм тя концентрира вниманието си (ни) върху регионалните станции на БНР
Историята е запазена в звуковата памет на БНР, с изключение на малък период от време, записите за който са били унищожени през Втората световна война. Съхраненото е безценно, отбеляза тя в студиото на Радио София, създадено по времето на втория ѝ мандат (2007).
Още с появата си в България, първенството се е оспорвало между радиата в София, Варна и Стара Загора. Всъщност пионер в радиоразпръскването е Варна.
Най-първата радиостанция е монтирана до село Каменар и на палубата на крайцера „Надежда“, и то с цел да се охранява морската ни граница. Любопитното е, че благодарение на тези нови за времето си технически възможности България печели битка по време на Балканската война, смущавайки връзката между турски военни части.
Като наказание след Нойския договор на България е забранено да има свое радио.
През 1927 г. забраната пада и оттам нататък историята с „Родно радио“ е по-известна. Затова и София претендира да е първа в това отношение – като радио за населението.
В търсене на документи и информация за началния период Поля Станчева научава за една малка радиостанция в района на София. Оказва се, че тя е създадена от момче, за да… свири с уста…
Новопоявилата се медия става магнит, сега бихме казали хит, мода. За радиоконцерти в Дома на журналиста дори са се продавали билети.
Година след царския указ, през 1936 г. радио започва да се излъчва и да се слуша и във Варна и Стара Загора, с което се поставя и основата на радиомрежата. Взема се решение за изграждане на предавател на Вакарел, а Радиото става институция.
В документите, които е намерила и проучила, Поля Станчева се натъква и на още един интересен факт – Радио София е имало регионална станция в Скопие.
Радио Скопие проговаря на български и на немски през 1941 година. Интелектуалци с българско самосъзнание искат в ефира да звучи българска реч. Сред тях е Димитър Гюзелов. Кандидатства и след 9 месеца чакане става директор на радиото до септември 1944 г., когато напускат българските войски.
Гюзелов е осъден и е разстрелян.
Ролята на регионалните радиостанции и днес е от изключителна важност, подчерта Поля Станчева. Но с новите технологии гласът на радиото става все по-глобален. Българи емигранти от цял свят не само слушат своята регионална радиостанция, но и участват в предаванията.
Сред ключовите моменти в историята на БНР Поля Станчева отбеляза и създаването на модерната програма“Хоризонт“ (1972 г.) – запазила лидерската си позиция до днес; падането на монопола през 90-те години, появата на конкурентните частни станции; появата на Закона за радио и телевизия, с който се гарантира редакционната независимост.
Поля Станчева разказа и за наградите „Сирак Скитник“, учредени през 2001 г., които се присъждат за принос в развитието на Българското национално радио като обществена медия. Те носят името на първия директор на Радио София Панайот Христов – талантлив художник, критик, поет, театрал, общественик по-известен като Сирак Скитник.
Навремето интелектуалецът и директор създава модерно радио по свой уникален начин. За него Петър Увалиев казва: „Той надушваше новото преди то да е стигнало до нас. Създава радио, което излъчваше мечти“.
Може радиото да преживее различни трансформации, но то ще продължи да съществува. А БНР ще продължи да помага на хората да мечтаят, убедена е Поля Станчева.
През пандемията, когато фитнес залите са затворени, все пак който иска да тренира намира начин за това - това важи както за хората, които се подготвят за предстоящи състезания, така и за тези, които искат да поддържат тонуса и тялото си. Борис Тонев е един от тези състезатели, които са търсили алтернативни варианти, за да върви подготовката му за..
На 20 януари почитаме паметта на Св. Евтимий, патриарх Търновски - една от най-великите българи и личности от Средновековието, най-известният патриарх на България и последният предстоятел на църквата на Второто българско царство. Св. Евтимий е роден около 1320–1330 г. и според някои произхожда от знатния род Цамблаковци. Учи в търновски манастири и..
Одобрението, дадено от Европейската агенция по лекарствата (EMA) за извличане на шест дози ваксина Pfizer от един флакон вместо пет не доведе до ускоряване на ваксинацията, а до законова обосновка за намаляване на доставките на ваксини от САЩ за Европа, пише белгийският вестник „Le Soir”, цитиран от БГНЕС. "Pfizer е намалил доставките си въз основа..
През днешния ден ще преобладава слънчево време с временни увеличения на облачността в източните райони. Ще духа до умерен западен, в Източна България - югозападен вятър. Дневните температури ще се повишат и максималните ще са предимно между 4 и 9 градуса. Над Черноморието ще преобладава слънчево време. Ще духа умерен югозападен вятър. Максималните..
Столичната община е получила одобрено задание за изработване на специализирания устройствен план за възстановяване на Княжевския лифт от РИОСВ. Одобрението се основава и на становище на Изпълнителната агенция по горите, която подкрепя твърдението на общината, че Княжевският лифт е законен строеж и възстановяването му се насърчава от действащия план на..
"Дюрер срещу дюнер" е изложба на графика, рисунка, живопис на варненския артист Калоян Илиев - Кокимото , в която той отправя критика към съвременното консуматорско общество, използвайки класическите творби на Албрехт Дюрер. Върху гравюрите на известния артист от XVI век Кокимото нанася своя коментар, добавяйки нови герои или променяйки..
Преди дни онлайн платформата "Ти броиш" стана обект на атака под формата на регистрация на много фалшиви профили. На практика, обаче, не е била нарушена сигурността, а самата форма за записване се управлява от Google и е много трудно да бъде "пробита". Фалшивите профили са били създадени с фалшиви имена и телефони, като е подаден сигнал и до..
В социалните мрежи едва ли е възможен нормален диалог. По-скоро по психологически причини, хората общуват нормално, когато застават или с името си,..
105 интересни, любими и предизвикателни игри, истории, загадки и въпроси за любопитстване, учудване и размишление. Всичко това е събрано в новата книга..
Ръководството на Националното представителство на студентските съвети (НПСС) настоява за намаление на месечните наеми (за януари и февруари), които..