Преди 11 години, в нормалното търсене на един млад човек как да съчетае работата си, така че да се чувства полезен, попаднах във фондация „Помощ за благотворителността в България". Дотогава всичките ми инициативи бяха в квартала, в училището. Всичките бяха на ниво „искам да помогна, но не знам как“. Попадайки във фондация „BCause“ установих колко много начини има да помогнеш на някого. И колко е хубаво една организация да ги събира на едно място.
Действията й имат резултат, тъй като зад гърба си вече има десетки успешни каузи. С труда си е спасила мнозина, върнала е хиляди усмивки, осигурила е бъдеще за не малко провалени животи.
Част от живота ни е работното място. Голяма част. Затова е добре да оползотворим времето си на работа. Единият от начините е като го съчетаем с полезното. Но не за нас самите, а за някой друг. Прекрасно е човек, когато ходи на работа, да има варианти да помага на каузите, в които са интересите му. Хубаво, че в България фирмите вече се научиха да дават допълнителни дни отпуска за доброволчески инициативи. Много такива фирми има. Някои го правят като ден на доброволчеството или на социалната ангажираност на компанията. Други дават свобода на служителите си когато и както искат. Над 4000 души в България даряват по ведомост. Ежегодно от заплатата си отделят някаква сума, която обикновено хората забравят, че я дават.
Приятна е изненадата винаги, когато видиш резултата от своята помощ. Не е трудно да подадеш ръка, особено, когато каузите, които можеш да подкрепиш са безброй. Една от каузите, на които Веселина помага е за обновяването на отделението по нефрология в "Проф. Иван Митев" в София.
Хубаво е, когато творим хубави неща ЗАЕДНО. Именно така се градят дълготрайни отношения, уверена е Веселина:
Често имаме дълготрайни отношения с каузите, с които работим и с дарителите, което е страхотно. Имаме една програма „Готови за успех". Даваме стипендии на деца без родители или с един родител, но пък с отличен академичен успех - за студенти или дванайсетокласници. Тази програма вече 16 години има кръг от еднакви дарители - компании и индивидуални лица, с които се познаваме и сме приятели, с които дарението е на едно телефонно обаждане от нас.
С дългосрочни усилия се постигат големите цели. Това е единственият начин за превъзпитаване на общественото поведение. Веселина е тръгнала по дългия път на промяната, който е трънлив, но безкрайно смислен.
Днес ще бъде предимно слънчево с разкъсана висока облачност. Преди обяд около Дунав, в котловините и западните райони на Горнотракийската низина ще има мъгли, съобщиха от НИМХ. Ще духа слаб, в Източна България до умерен юг-югозападен вятър, с който ще се затопля. Максималните температури ще бъдат между 7° и 12°, на места в Предбалкана малко по-високи, в..
Продължаваме кюстендилските си срещи с Евгени Серафимов, автор на концепцията за нетрадиционната коледна елха, предизвикала оживени дискусии в града: "Кюстендилци са много ревниви към града си, разбират от красивото. Елхата бе композиционен център, площадът като че ли порастна. Получи се европейски площад. Самоцелното оригиналничене не е моят път...
Тромпетистът Михаил Йосифов за връзката си с Осоговската планина: "Музикалната ми пиеса "Отново в джаза" е като ефект на пеперудата. Мишо написа музиката на спектакъла, това е за мен проекта на годината. В един разговор за джаз музиката на бенда ме помете като вълна. Представих си какво ще е за публиката, ако успея да го прехвърля на театрална сцена...
Първото неделно "Радиокафе" за годината гостува на Кюстендил, а пръв в него гостува самият кмет, г-н Огнян Атанасов: "Смело се заявихме като културната столица на Западна България. Културата е основен двигател в един град да има добър живот. Работим и за местното население, и за туристическия интерес. Съхраняваме и представяме традицията, но сме с..
Изключителна клавирна педагожка - личност, родена да дарява знание. Виртуозна пианистка, която впечатлява с талант, техника и отношение. Прави го със замах, както в родината си, така и из цяла Европа. Тя се казва професор Панка Пелишек. С разказ за нейния 90-годишен път откриваме поредицата “Историята оживява” за Новата 2025-а година: Слушаме..
Имало ли е примитивни пивоварници в София преди фабриката на братя Прошек? По колко бурета дневно се е пило в София? Кои поети и писатели са били сред посетителите на "Дълбок зимник" и какво е свързвало кръчмата с пивоварната? Освен отговори на тези основни въпроси, напомняме и другите дела на двамата братя и кой от тях е бил личен приятел на Левски -..
Фестивалът „Сурва“ гостува в Борисовата градина на 5 януари. Подробностите от заместник-кмета на община Перник Стефан Кръстев и Борис Радев: "Очакваме да доставим голяма радост с шест от най-награждаваните групи на "Сурва Перник". Те са от област Перник, три са от община "Перник", като две от групите са носители на най-голямата награда "Златната..