Умален модел на печатната преса на Гутенберг, най-ранният кирилски ръкопис и свидетелства за това как се развива писменото слово през вековете, могат да се видят в зала „История на книгата“ в Националната библиотека „Св.Св.Кирил и Методий“. Залата съществува от малко повече от година и бе специално изградена по случай 140-годишнината на библиотеката. За изминалата година с „историята на книгата“ са се запознали над 1900 посетители. Разходката ни е из залата, за да разберем кои са интересните експонатите, които присъстват в нея.
Попадайки в зала „История на книгата“ посетителят наистина се потапя във времето, когато появата на писмеността е свързала общността и е довела до осъзнаването на националната идентичност и провокирала важните исторически процеси. Наш екскурзовод е д-р Бояна Минчева, завеждащ направление „Опазване на ръкописно-документалното наследство“ в Националната библиотека „Св.Св.Кирил и Методий“.
По думите ѝ това не е място (само) за ученици.
Това е едно универсално послание за историята и пътя на книгата през вековете.
Сред експонатите могат да се видят и египетски йероглифи върху псевдопапируси от ранните етапи в развитието на писмеността, следващите етапи до фонетичните азбуки, латинската, гръцката, глаголицата, кирилицата...
Повечето от представените експонати в залата са мулажи - копия, изработени напълно идентично с оригинала, обяснява още д-р Бояна Минчева. Те са скъпи произведения на изкуството, направени от майстори с художествена и книжовна подготовка.
Посетителите на библиотеката могат да проследят не само развитието на писмеността, но и да се запознаят с някои от най-редките образци, които се пазят там.
Разбира се, отделено е място на Гутенберг и неговия метод на книгопечатане с подвижни букви от XV век.
В изложбената зала е представено и българското книгопечатане, което в сравнение с останалите европейски държави се случва доста късно - в началото на XIX век, пояснява д-р Бояна Минчева от Националната библиотека. Освен църковни книги, може да се види и препис на История славяноболгарская, първото българско списание „Любословие“, първи учебници, има достъп до дигитализирани лични тефтерчета и исторически книги.
Чуйте повече в звуковия репортаж и разгледайте снимките на Златина Йовкова.
Няма "двоен аршин" при решенията за отстраняване на районни кметове, увери председателят на Общинската избирателна комисия-София Полина Витанова пред Нова телевизия по повод отстраняването на кмета на район "Слатина" Георги Илиев. Според нея решенията са идентични. Преди Илиев бяха отстранени и кметовете на "Илинден" Емил Бранчевски (но..
Чуйте повече в разговора на Константин Лавсов, както и в анкетата на Ана Попова в двата звукови файла .
Тежка катастрофа е станала късно снощи в София – на кръстовището на бул. "Тодор Александров" и ул. "Опълченска". За инцидента съобщават очевидци на ПТП-то във Facebook групата "Катастрофи в София". На публикувани от тях снимки се вижда, че има обърнат автомобил, който се е забил в метални ограждения. Трима души са ранени, като на..
От 9.00 до 12.00 ч. днес, движението между 4-ти и 5-ти километър на автомагистрала "Тракия" в посока Бургас ще се осъществява в една лента, съобщават от Агенция "Пътна инфраструктура". Ограничението се налага поради ремонтни дейности в средната разделителна ивица. Ще бъде ограничено преминаването по скоростната лента, като трафикът ще преминава в..
През днешния ден в по-голямата част от страната ще преобладава слънчево време. Значителна ще се задържи облачността над Западна България и Рило-Родопската област, но главно в югозападните райони ще превалява слаб сняг, съобщават от Националния институт по метеорология и хидрология. По поречието на Дунав и на места в равнините сутринта ще има условия..
Надежда Йоцова е израснала в музикална къща – баща ѝ е Христо Йоцов, емблематична фигура в българския джаз, майка ѝ е цигуларка в Симфоничния оркестър на БНР, нейният дядо Георги Йоцов е изтъкнат обоист от Софийската филхармония (със сериозен интерес към барока), баба ѝ Рина Ранджева е пианистка…можем да продължим да изброяваме, но Надежда върви по..
Киноконцерт: Романтичните неволи на Чаплин, Кийтън, Линдер - прожекция с музика на живо. Слушаме Еви Карагеоргу – координатор на събитието: "Това е много специална програма с три неми филма с музика на живо, рядко имаме такава възможност да ги видим" Повече подробности за автора на музиката и други неща, които ще ви заведат на прожекцията - в..