Колекционирането на грамофонни плочи е скъпо хоби, но неслучайно има своите почитатели, които през последните години стават все повече – и у нас, и по света.
Една нова винилова плоча струва от 40 до 70 лева и затова трябва да заложим да качествен апарат, на който да я слушаме, съветва Станислав Грозев (известен и като Щъркела). Той е създател на най-голямата ФБ общност Винил мания, обединяваща хиляди съмишленици.
През последните години ретро вълната обхваща не само музика и мода, но и техниката, както и звуконосителите – обясни той пред слушателите на Радио София. - Хората осъзнаха, че новите неща са правени, с водеща мисъл към комерсиалното.
Модата по виниловите плочи е от около 10 години. Тя събуди и интереса към касетките, магнетофоните… Грамофонните плочи обаче завзеха голям пазарен дял, за какъвто не можем да говорим при други стари неща. Донякъде това се обяснява и с високото им качество на звука. Още повече, че може да издържат десетки и дори стотици години, ако се съхраняват както трябва.
Някои компании яхнаха вълната от търсене на грамофони, но много от тях предлагат въртележка, не истински апарат за извличане на звук, съвсем сериозен е Щъркела.
Ако сте решили да се снабдите с грамофон, Станислав Грозев препоръчва да не го правите от онлайн търговец или обява. Има достатъчно магазини в София и по-големите градове, където от години работят специалисти и могат да ви ориентират и посъветват.
А може и да посетите някой от базарите, които се организират всеки месец в София.
В края на 2019 г. американското списание - Rolling Stone излезе със статия, в която пишеше, че продажбата на винилови плочи достига тази на CD дисковете и е възможно да я надскочи в близко бъдеще. Класическите рок групи като The Beatles, Pink Floyd, Led Zeppelin, Queen и други са продали стотици хиляди екземпляра само през миналата година. Оказва се, обаче, че тази разрастваща се мания не е присъща само на по-старото поколение със сантимент към плочите. В класацията за най-продавани албуми на този носител във Великобритания, попадат съвременни изпълнители като Billie Eilish, Lewis Capaldi и Coldplay.
Тази седмица в студиото на "Форум" водещият Лъчезар Христов разговаря с икономиста Георги Вулджев и журналиста Едуард Папазян. Темите в предаването днес са: Провал на шестия опит за избор на председател на Народното събрание - Усещам, че ДБ ще "гласува с отвращение" при следващото гласуване за председател на НС, коментира Едуард..
Трима от пет са музикантите от група Free 4 ALL , които бяха гости на екипа на предаването “Добър вечер, София“ - Тодор Бакърджиев-тромпет, Светослав Миланов – ел.пиано, Георги Попов - перкусии. В групата започнали трима, но разширяващите се музикални търсения на тримата, довели до необходимостта да търсят и нови членове. Днес са петима и не..
Чувството за принадлежност към дадена компания, новите взаимоотношения между работодател и служители, както и най-ценните фактори, с които работодателите задържат своите служители в компаниите си, са само част от темите на еднодневен форум в София. Темата за ангажираността винаги е номер едно в различни конференции. Този път решихме да се фокусираме..
За 12-а поредна година кампанията „Килограм доброта“ на Българска хранителна банка ще подкрепи хора в нужда от цялата страна. Инициативата ще се проведе тази събота и неделя в София. Събраните дълготрайни хранителни продукти ще бъдат използвани за подпомагане на над 60 000 възрастни хора и деца. “В предстоящия уикенд разчитаме на добро време навън,..
Конференция на тема "Виненият образ на България идентичност и послания" и следващо я винено изложение "DiVino" ще се проведат в един ден. Повече за тях пред БНР-Радио София разказа Емил Коралов от Българската асоциация на винените професионалисти (БАВП), организатор на конференцията. "Това е форум за българското вино, в който участват..
Документалният филм "Алцек и българите в средновековна Италия" с режисьор Росица Лазарова-Сбаралия ще бъде показан в Общинския културен дом "Красно село" на 28 ноември с вход свободен. Преди това доц. д-р Тодор Чобанов ще изнесе лекция "Прабългарите в Централна и Западна Европа V-VII век по данни на археологията и палеогенетиката" ...
Диабет тип 2 е основен и независим рисков фактор за сърдечно-съдови и бъбречни заболявания. Според Международната диабетна федерация, половината от възрастните с диабет (240 млн. души в света) не знаят за заболяването си. Годишно диабетът причинява смъртта на около 6.7 млн. души, а над 537 млн. души живеят с тази диагноза. До 2045 г. се очаква 9%..