По нашите земи има винарски традиции още от тракийско време, където този божествен нектар е бил на особена почит. Впрочем, траките са били и най-добрите винари през античността, като се смята, че благодатната течност се произвежда от поне 5000 години. По-стари доказателства за винопроизводство има може би само на територията на днешна Грузия. Нито един пир или ритуал в тракийските земи не е минавал без да се лее обилно вино. Археологически находки – артефакти, като амфори, ритони и делви за съхранение на вино, са намерени в цялата ни страна.
Най-голям интерес предизвиква Панагюрското златно съкровище, в което има и златни набори за пиене на вино.
Дионис, тракийският бог на виното и плодородието, се нарежда и сред боговете на Олимп. С името Бакхус пък той е почитан в Римската империя.
Именно по нашите земи, където Дионис е бил главно божество в античността, а климатът и почвите са благодатни за отглеждането на лозя, имаме много дестинации към които можете да се отправите за винено-романтичен и културно-исторически туризъм.
В България имаме 5 винени региона - това са Дунавската равнина в Северна България, Черноморския регион, Розовата долина, Тракийският регион и Долината на река Струма.
В звуковия файл репортерът ни Дарина Христова предлага няколко интересни забележителности, които можете да посетите в петричкия регион и да съчетаете с дегустация на вина в най-малкия български град - Мелник.
Залата на славата на рокендрола обяви, че церемонията по въвеждането тази година ще се състои в Кливланд на 30 октомври , съобщи Асошиейтед прес. Последната церемония на живо преди пандемията се състоя през март 2019 г. в Центъра Барклис в Ню Йорк, но самата Зала на славата е в квартал Охайо сити в Кливланд. Церемонията миналата година бе..
Ако можете да изпратите писмо до бъдещото си Аз какво ще напишете? Това не е фантасмагория или предговор към книга от библиотека „Галактика“. Евентуалните писма на смелите участници са в основата на дългосрочния проект „Self lab“ . В семплото описание присъстват участник и автор, маса и два стола, лист и химикалка, пощенски плик, фон и..
Ръчно рисуваните дрехи са идея на твореца Нели Николова. С нейната страница „Усмивка в целофан“ , тя пресъздава красиви ръчно направени предмети, сред които и дрехи, които са много подходящ подарък за близките ни хора. „Ръчно рисуваните дрехи са за хора, които искат да изразят своя собствен стил. Рисувам най-вече цветя, но мога да нарисувам..
Фотографията за едни е хоби, за други - професия, но за всички, които се докосват до нея, е начин на себеизразяване. “Фотографията ми помага да се откъсна от ежедневието, от нашия свят. Завършила съм изобразително изкуство и съм рисувала страшно много”, разказва Антония Гласкова - фотограф и графичен дизайнер. Като начин на изразяване..
Духът на Българи е жив. Доказва го и пандемията – колко сме жилави, как се справяме в трудната здравна и икономическа ситуация. Днешният празник не е само в знамената, патриотичните песни и стихове. Духът и завета на старите българи, с които се гордеем, се носят в сърцата ни . Това отбеляза в студиото на Радио София Асен Павлов - главeн..
Фондация “Усмивка за Африка” продължава мисията си да помага на деца в Уганда да получат начално образование. На 1 март се състоя откриването на начално училище “Дуло” в град Зирубве, Уганда. Проектът е ръководен от Даниел Делибашев, основател на Фондация „Усмивка за Африка“, която се занимава с доброволческа дейност за деца и възрастни в Уганда..
Историческият парк , край Варна, отвори врати за новия си сезон с исторически представления за 3-ти март. “Събитията са един голям трамплин за българските творци, защото в условията на Covid-19 едни от най-пострадалите са именно творците. Започваме от 22, 23, 24 април 2021 г. със събитие, което е за автомобили, които са преобразени така, че да..