Сигурността невинаги е била в моите ръце. Има външни обстоятелства, които понякога отвън възпрепятстват целите. Но всъщност трудностите ме вдъхновяват. Когато е трудно, има триене, тогава може да се получи искра - тоест ново вдъхновение.
Това казва младият дизайнер и художник Моника Господинова.
Освен творец, тя е и предприемач, който вече има зад гърба си своя собствена модна линия, бранд за дизайнерски биопарфюми, тази година отваря и първата си собствена галерия, която смята да превърне в споделено пространство за изкуство.
Преди 5 години Моника създава и инициативата OVER ART, чрез която подкрепя прохождащи артисти в различни творчески направления, които искат да изразят себе си и да намерят публика.
В момента до 22 февруари тече кандидатстването по тазгодишната кампания. Всеки може да се включи, изпращайки свое портфолио и творческа интерпретация на обща тема, която тази година е "Мой свят".
Всички творби на одобрените участници ще бъдат представени на съвместна изложба спектакъл през май. Участниците биват подпомагани и с подходяща реклама, професионални съвети и контакти.
Според Моника Господинова има няколко неща, които пречат на хората с увреждания да работят: едната и най-важната причина е, че средата изобщо не е достъпна:
Повечето сгради, дори нови, не са съобразени с европейския стандарт. Когато има достъпна среда - и отношенията на хората са лесни, тоест здравите не са ангажирани да помагат на хората с увреждания, те ще могат да се фокусират върху друг аспект от тяхната личност и да оценят качествата, които много от тези хора притежават. Така че достъпната среда е основното. Второто нещо е да не се подхожда с предубеждение. Или от интерес. Голяма част от работодателите подхождат с интерес към хората с увреждания, когато могат да вземат някаква субсидия - държавна или европейска, или - както се е случвало при мен, са искали да оправдаят други свои разходи през данъчното облекчение за хора с увреждания.
Чуйте разговора с Моника
Декоративно-монументалната българска скулптура през ХХ век в творбите на Любен Димитров показва ретроспективна изложба в Националната галерия "Квадрат 500". Изложбата включва седем кавалетни произведения, собственост на Националната галерия, Софийската градска художествена галерия, Художествената галерия в Казанлък и наследниците на художника. Част от..
Чрез изложбата „Готови ли сте за…/Разкази по… Коледа“, екипът на Националния етнографски музей предлага на посетителите съвременен и атрактивен прочит на един от най-светлите празници в годината. Експозицията проследява как обичаите в старата българска традиция добиват с времето нови форми под напора на историческите промени, моди и политически решения...
Хлябът има огромна символика в нашата култура и е събирателен образ на почти всички традиционни ценности, казва Атанаска Терзийска от “Мрежа хлебни къщи София ”. Пред Радио София тя обясни, че има определени характеристики на обредните хлябове - те трябва да бъдат замесени с бяло брашно, което се пресява три пъти. Освен това се приготвя с домашен..
Над 30 000 дръвчета са засадени на територията на Столичната община през 2024 г. Отчетен е и 30% ръст на дърветата, които са прихванати след засаждане, заради подобрения в поливните дейности. Повече от 1 000 едроразмерни дървета са засадени през 2024 г. - от общо 4200 нови в градската среда, съобщава БГНЕС. През пролетта са засадени 700 дървета..
През днешния ден в Столичната община, започват преговорите за подписване на Колективния трудов договор между работниците и ръководството на столичния „Автотранспорт“. Новината беше обявена в петък от кмета на София Васил Терзиев, който се срещна с протестиращите от столичния автотранспорт. Тогава столичният градоначалник увери, че заплатите и..
В ранните часове на деня от запад-северозапад облачността ще продължи да се увеличава, но все още ще е без валежи. Над източните райони ще преобладава ясно време. Ще духа до умерен южен вятър. Минималните температури ще са предимно между минус 3° и 2°, в София – около минус 4°, съобщават от Националния институт по метеорология и хидрология. През..
Днес гостуваме на коледното село Чавдар. Защо наричат това място швейцарското село Чавдар? Първи гости са ни братята Тодор и Петър Нешкови от Чавдар, собственици на бутикова мандра: "Всичко постигнато е с уоритост и желание, поставили сме летвата доста високо и хората очакват много от нас. Работим като екип по доста тежки теми - горски фонд и др...