Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ученици и почитатели почетоха Михаил Ангелов за 88-годишнината от рождението му

88-годишнината от рождението на големия диригент Михаил Ангелов (19 февруари 1932 г. - 18 юли 2017 г.) бе отбелязана снощи с концерт на едни от най-известните музиканти - негови ученици в Mузея "Борис Христов" в столицата.

Оперните певци Анита Дафинска, Силвия Ангелова, Вихра Смилкова, Лидия Кулекова, Деян Павлов, Димитър Станчев и Кирил Марков изпълниха арии и дуети от Пърсел, Моцарт, Верди, Пучини, Камий Сен-Санс, Доницети, Де Куртис, под клавирния съпропод на Даниела Янева, а за работата си с Маестро Ангелов разказа известният педагог проф. Павел Герджиков.

Изненада за публиката бе изпълнението на големия пианист Людмил Ангелов - син на Михаил Ангелов.

Вълнуващата среща на музиканти, работили с големия диригент, с неговите почитатели завърши с изпълнение на всички участници на "Наздравицата" из оп. "Травиата" на Джузепе Верди. И с много аплодисменти и трогателни спомени за Маестро Ангелов и неговата работа с едни от най-големите ни оперни певци, композитори, педагози. Диригент, който добре познава спецификата на човешкия глас, казва синът му Людмил Ангелов:

„Той еднакво добре дирижираше и опера, и симфонична музика. Умееше и да работи с певците. За мен сред най-ценните му качества е неговата толерантност и желанието му да помага. Само така – като предаваме знания и опит на по-младите поколения – можем да просперираме, това важи не само за музиката. Без приемственост изкуството нямаше да е същото. Неслучайно до последно работеше и беше търсен и у нас и от чужбина.“

Самият Михаил Ангелов казваше, че произведенията, които многократно е дирижирал през годините - балетни, оперни и ораториални, са над 55, 17 от тях поставя за първи път на българска сцена, а спектаклите - надхвърлят 2500. Един от основателите на камерния ансамбъл "Софийски солисти", Младежка филхармония към Националното музикално училище "Любомир Пипков", русенския хор "Дунавски звуци"; диригент на Софийската опера и балет и на оперните театри в Русе, Пловдив, Бургас и Благоевград, на музикалния театър "Стефан Македонски". Гастролира като диригент на Московската и на Ленинградската филхармония, Берлинската опера, Радиооркестъра на Загреб, Болшой театър, оперите в Прага, Братислава, Будапеща, Белград, Истанбул, Анкара. Дълги години си сътрудничи с известните педагози проф. Христо Бръмбаров и проф. Илия Йосифов. Последните десетилетия с проф. Павел Герджиков:

"Михаил Ангелов е сред най-щастливите срещи в професионалния ми път. Нося го в паметта, в сърцето си, бяхме приятели от 1961 г. Неговите записи трябва да се слушат, от тях младите могат да се научат на стил, на вкус, на техника."

Сред учениците на Маестро Ангелов са световно известните Гена Димитрова, Валери Попова, Александрина Пендачанска, Стоян Попов, Бойко Цветанов. Следващото поколение певци, с които работи до последния си миг, сам определяше като свое семейство. Моралът и на сцената, и в живота, е най-ценното завещание, оставил на поколенията, споделя мецосопраното Анита Дафинска:

"Чувствам се привилегирована, че съм била толкова време близо до него. Всеки, който го познава, знае каква величина е като музикант. Отскоро съм педагог и се опитвам да интегрирам и предам това, което съм научила от него."



Едно от последните интервюта за БНР на Маестро Михаил Ангелов може да чуете тук!


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Вяра Мацева в Бергамо - Порта Нуова

Тук сме за малко и трябва да дадем най-доброто от себе си

Пътешествие от Милано до Палермо с Вяра Мацева – юрист, поет, треньор по аеробика. Представяме и нейната нова стихосбирка „Размисли на сърцето“: "Днес е празникът на Палермо. Италия е за всякакви случаи - море, планина, хубава храна, хората са добронамерени, забележителности от различни епохи. Чувствам се като у дома си. Темпераментът се движи от..

публикувано на 14.07.24 в 10:55
д-р Йорданка Господинова

Не да добавяме години към живота си, а живот към годините си

С д-р Йорданка Господинова – треньор по здравословно хранене, един от първите хранителни коучове в България, говорим за здравословното хранене през летния сезон и какъв хранителен режим е добре да спазваме: "Денят трябва да статира с вода. Имаме циклично, сезонно хранене. Да се научим да слушаме и разбираме тялото си. Първо трябва да мислим за..

публикувано на 14.07.24 в 10:11

Историята оживява - Учителят Петър Дънов - слово първо

Срещаме ви с личност, даваща смисъл и надежда на духовното начало у човека.  Той вярва, че любовта, истината, правдата, мъдростта и добродетели са качествата, които човек трябва да изработи в себе си, за да бъде най-добрата си същност.  Този човек наричат Учителя!  Да представиш Петър Дънов - Учителя, създателя на Обществото на Всемирното бяло..

публикувано на 13.07.24 в 16:00
Ючбунар

Софийски разкази - квартал Ючбунар

В  Софийски разкази днес говорим за квартал Ючбунар: "Ючбунар-Три кладенци е по "Пиротска", до "Димитър Петков". Един от важните му символи е църквата "Св.Николай Софийски". На мястото, където е убит, бликат три извора. Легендите водят до 16 в., когато идва да рабти в София. Отказва да приеме исляма, бил е бит до смърт в "Търницата", част от..

публикувано на 13.07.24 в 15:00
Змей Горянин

Адресите на любовта - писателят Змей Горянин и Соня Змеицата

Съпругата му, Соня Змеицата, го вкарва в любовен триъгълник с Елин Пелин и Васил Стоилов Светлозар Димитров, с псевдоним Змей Горянин, днес е известен на малцина, изкушени от литературата, но през 20-те, 30-те и 40-те години на ХХ век е един от най-популярните писатели. Съпругата му Соня, от знатния род Мушанови, е една от всепризнатите..

публикувано на 13.07.24 в 14:00

Елате да научите делфински

Подводна експедиция "потегля" тази събота от Музейко точно в 12 часа.  Емблематичният формат "Професия под лупа" е посветен на делфините и Черно море. Модератор на събитието е доц. д-р Владимир Божилов, астрофизик и научен експерт в Музейко, който ни гостува в студиото заедно с Мария Лазарова (Green Advertising): "Музейко" е най-големият научен..

публикувано на 13.07.24 в 11:57

Приключения, екоактивности и много музика

Узана поляна фест наближава! Какво ни очаква? Мария Радойчева, организатор: "По нещичко за всеки. 14 зони за различни активности. За пръв път имаме пространство "Себепознание". Има и такова за знание за природата. Ще има и тест драйв на електрически велосипеди и мотопеди. Пълнолунието ще допълни усещането за музика и природа. Фестивалът е безплатен,..

публикувано на 13.07.24 в 10:57