88-годишнината от рождението на големия диригент Михаил Ангелов (19 февруари 1932 г. - 18 юли 2017 г.) бе отбелязана снощи с концерт на едни от най-известните музиканти - негови ученици в Mузея "Борис Христов" в столицата.
Оперните певци Анита Дафинска, Силвия Ангелова, Вихра Смилкова, Лидия Кулекова, Деян Павлов, Димитър Станчев и Кирил Марков изпълниха арии и дуети от Пърсел, Моцарт, Верди, Пучини, Камий Сен-Санс, Доницети, Де Куртис, под клавирния съпропод на Даниела Янева, а за работата си с Маестро Ангелов разказа известният педагог проф. Павел Герджиков.
Изненада за публиката бе изпълнението на големия пианист Людмил Ангелов - син на Михаил Ангелов.
Вълнуващата среща на музиканти, работили с големия диригент, с неговите почитатели завърши с изпълнение на всички участници на "Наздравицата" из оп. "Травиата" на Джузепе Верди. И с много аплодисменти и трогателни спомени за Маестро Ангелов и неговата работа с едни от най-големите ни оперни певци, композитори, педагози. Диригент, който добре познава спецификата на човешкия глас, казва синът му Людмил Ангелов:
„Той еднакво добре дирижираше и опера, и симфонична музика. Умееше и да работи с певците. За мен сред най-ценните му качества е неговата толерантност и желанието му да помага. Само така – като предаваме знания и опит на по-младите поколения – можем да просперираме, това важи не само за музиката. Без приемственост изкуството нямаше да е същото. Неслучайно до последно работеше и беше търсен и у нас и от чужбина.“
Самият Михаил Ангелов казваше, че произведенията, които многократно е дирижирал през годините - балетни, оперни и ораториални, са над 55, 17 от тях поставя за първи път на българска сцена, а спектаклите - надхвърлят 2500. Един от основателите на камерния ансамбъл "Софийски солисти", Младежка филхармония към Националното музикално училище "Любомир Пипков", русенския хор "Дунавски звуци"; диригент на Софийската опера и балет и на оперните театри в Русе, Пловдив, Бургас и Благоевград, на музикалния театър "Стефан Македонски". Гастролира като диригент на Московската и на Ленинградската филхармония, Берлинската опера, Радиооркестъра на Загреб, Болшой театър, оперите в Прага, Братислава, Будапеща, Белград, Истанбул, Анкара. Дълги години си сътрудничи с известните педагози проф. Христо Бръмбаров и проф. Илия Йосифов. Последните десетилетия с проф. Павел Герджиков:
"Михаил Ангелов е сред най-щастливите срещи в професионалния ми път. Нося го в паметта, в сърцето си, бяхме приятели от 1961 г. Неговите записи трябва да се слушат, от тях младите могат да се научат на стил, на вкус, на техника."
Сред учениците на Маестро Ангелов са световно известните Гена Димитрова, Валери Попова, Александрина Пендачанска, Стоян Попов, Бойко Цветанов. Следващото поколение певци, с които работи до последния си миг, сам определяше като свое семейство. Моралът и на сцената, и в живота, е най-ценното завещание, оставил на поколенията, споделя мецосопраното Анита Дафинска:
"Чувствам се привилегирована, че съм била толкова време близо до него. Всеки, който го познава, знае каква величина е като музикант. Отскоро съм педагог и се опитвам да интегрирам и предам това, което съм научила от него."
Пореден нов български филм, наречен "Терапията" , ще ни радва от големия екран. Неговата премиера се състоя преди дни, а повече в предаването "Добър вечер, София“ разказа актрисата Розалия Абгарян , която е част от екипа на филма. "Залата беше пълна. Филмът е различен, засяга важна тема и провокира важни въпроси", посочи тя. В обществото..
България е на четвърто място в Европа по брой аптеки на глава от населението. Единствено Испания, Гърция и Кипър имат повече аптеки, каза пред Радио София председателят на Българския фармацевтичен съюз Димитър Маринов. Разпределението им е концентрирано в големите градове, поради факта, че и населението живее основно там. "В Европа 58% от..
"Екипът на София" представи своя годишен доклад за развитието на града през 2024 година. Докладът анализира и прави оценка на управлението на Столичната община за последната година. “Това, което ние се опитахме да направим с този доклад, е базирано на доста ясна методология. На максимално много данни и на публична информация за работата на общината”,..
Точно преди 80 години е публикувана Наредба-закон за правописна реформа на българския език. Стремежите на някои кръгове у нас по онова време за промени в стария български правопис са отзвук от правописната реформа в Русия, проведена от болшевишкото правителство след Октомврийската революция през 1917 година. От левите кръгове (комунисти..
Върховният административен съд (ВАС) потвърди забраната за използване на твърди горива за битово отопление в София, която ще влезе в сила през 2029 година. Така съдът окончателно отхвърля жалбите срещу въвеждането на забрана на територията на столицата. Основен източник за наднорменото замърсяване на въздуха по отношение на фини прахови частици (ФГТЧ)..
На 5 февруари, на пресконференция в Галерия „Средец“ на Министерството на културата бяха обявени номинациите за Националните награди ИКАР 2025 - най-престижните отличия за сценични изкуства в България, които се връчват по традиция в Деня на театъра - 27 март . Комисията, която тази година определи номинациите, включва проф. Николай Йорданов, д-р..
До края на март ще има нова организация за достъп на таксита до Терминал 2 на Летище София. За това са се разбрали операторът на летището и таксиметровите превозвачи Двете страни са се разбрали летищният оператор да промени правилата за достъп, като ще бъде създаден специален режим за всички таксиметрови автомобили, които са регистрирани и..