Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Кюстендил се радват на резултатите от изучаването на предмета "Религия" в училище

Петър Паунов
От 2010 г. в град Кюстендил съществува програма за вероучение. Тогава с екип богослови от столицата и с благословията на Светия Синод е създадена програмата по "Религия", която обхваща децата от детските градини до VI клас. По тази програма учат и децата в Петрич.

Повече от 3000 деца са обхванати и изучават предмета “Религия” по два часа седмично, като основните акценти са върху православното християнство.

Изключително сме щастливи, защото виждаме резултатите. Отношението на малките как се промени и към околните и към вярата и разбира се, тази етика и толерантност, която проповядва християнската вяра”, казва кметът на града Петър Паунов, който започна своята 13-та година като градоначалник.

Вероучение има във всички детски градини и училища, а екип от богослови пътува от София. Разбира се, на място също има обучени богослови. Петър Паунов уверява, че на много места вече се изучава вероучение като през миналата година Светият Синод е купил 8 000 учебника.

Освен в София и Кюстендил вероучение има и в Русенската епархия, в Старозагорската митрополия също, както и във Варна. “В момента в Министерство на образованието тече конкурс по новите програми за следващите три години. Издателството на Светия Синод отново ще изготви учебници от I до  IV клас.

Предметът е въведен след проведени родителски срещи още преди началото на учебната година. Тогава богословите са представили какво ще бъде преподавано на децата, които са записвани по желание.
"Ако стартираха около 10-15% (от децата) още след първия месец станаха над 30%. Децата помежду си вече предаваха тази емоция, а сега вече са обхванати над 50% от децата", казва Петър Паунов.

Интересен факт е, че детските градини в Кюстендил са абсолютно безплатни и работят целогодишно, нямат летни почивки и летни разписания (също нещо уникално за България).

Общината предлага и много практична система за разпределение на еднократните помощи за раждане на дете, които са факт от тази година. Дават се от 200 до 1800 лева, според образованието на родителите.

“Стремежът е младите хора да се чувстват по най-комфортния начин - да отглеждат децата си в една пълноценна и здравословна среда. От тук нататък, когато родителите са спокойни и пълноценни, ще бъде спокойно и цялото общество, казва Паунов. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Форум, 11.02.25: Професионалното образование и ролята му на трудовия пазар

Коментатори във "Форум" тази седмица са зам.-председателят и член на Управителния съвет на Българската асоциация по информационни технологии доц. д-р Наталия Футекова и образователният иноватор Ангел Георгиев. Заедно с водещата Елена Пъневска, част от темите, които дискутираха бяха: - Проучване на Института за пазарна икономика - професионалното..

публикувано на 11.02.25 в 18:55

Глоба между 2000 и 5000 лева при установено нерегламентирано изгаряне на отпадъци в София

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

публикувано на 11.02.25 в 17:48

Стартира 17-ото издание на Програма "Европа" на Столичната община

На 17 февруари 2025 г., стартира 17-ото издание на Програма "Европа“ на Столичната община. За поредна година целта е сътрудничеството между гражданското общество и местната власт в София в прилагането на добри европейски практики на местно ниво. Пет са одобрените приоритетни области, като тяхното финансиране е по 250 000 лв., каза пред Радио..

публикувано на 11.02.25 в 16:41

"Аника в градините на Людмил Георгиев" събира опитен графѝк с детското въображение

"Аника в градините на Людмил Георгиев" е съвместна изложба на известния български графичен художник Людмил Георгиев и 10-годишната Аника Козева. Изложбата ще бъде показана в галерия "ГрафикАрт" от 12 до 26 февруари. "Изложбата трябва да се види, а историята да се разкаже. С бащата на Аника си говорихме в моето ателие, а Аника се беше разшетала из..

публикувано на 11.02.25 в 15:40
Снимката е илюстративна

Яна Алексиева: Основният проблем за употребата на вейпове от подрастващи е липсата на контрол

Вейповете и останалите бездимни изделия са новата мода, която предизвиква интереса на децата, коментира пред Радио София Яна Алексиева - изпълнителен директор на Асоциация "Родители“ и магистър по Детско-юношеска и училищна психология. Тя добави, че всичко, което е забранено, в даден момент започва да изкушава тийнейджърите. "Всичко, което чуваме..

публикувано на 11.02.25 в 15:35
Димитър Коцев-Шошо

Димитър Коцев-Шошо представя романа си "Скарида", който излиза и на английски

Романът "Скарида" е забавен разказ за нелепиците, абсурдите и тъгите на едно непроменящо се и непроменимо всекидневие. Негов автор е Димитър Коцев-Шошо, който според издателите на книгата, е роден и кара в София своето щастливо детство, което все още не е завършило, а това е добра новина за всички почитатели на неговото творчество, защото не..

публикувано на 11.02.25 в 15:29
Д-р Гергана Гешанова

Д-р Гергана Гешанова: Много държави се справиха с вейповете, като прекратиха вноса им

За справяне с проблема с употребата на вейпове сред тийнейджърите, опитът на другите държави сочи, че голяма част от тях са прекратили вноса и производството им, каза пред Радио София д-р Гергана Гешанова - председател на коалиция "Без дим".  "В много държави е абсолютно забранено транспортирането на такива количества, съхранението им и..

публикувано на 11.02.25 в 14:44