Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Градското земеделие - чиста храна, споделяне на знания и отърсване от стреса

Снимка: gorichka.bg

Модерната напоследък област "Градско земеделие" също е територия на различни иновации. Ивайло Начев от Инициативата за развитие на градско земеделие, един от гостите в "Радиоприемница" с гордост разказа за създадената от тяхната организация "Споделена зеленчукова градина 1" в столичния район "Витоша". Тя се състои от 20 обработваеми парцела, а цялата градина е облагородена, изградена е инфраструктура - ограда, поливна система и соларни панели. Една от големите трудности, с които се сблъскват в началото ентусиастите, е намирането на подходящ терен в София и дори при наличието на общност без подкрепа на общинската администрация проектът не би могъл да се реализира. Ето защо някои от участниците в инициативата разработват карта, с чиято помощ ще могат да бъдат откривани и предоставяни подобни терени.

Сред важните приоритети на Инициативата за развитие на градско земеделие е да бъде отглеждана чиста храна. Затова се разчита на естествена слънчева светлина, не се използват изкуствени торове, а за химическа защита вариантът е да се използват препарати с естествен произход. 

"Едно от най-ценните неща е споделянето на опит и знания между участниците в групата", подчерта Ивайло Начев.

"Градското земеделие се превръща в модерна тенденция не само в Европа, но и в Съединените щати и Азия", обясни Деница Маринова от CItyZen - проект къв Европейската програма "Интеррег Европа", която има за цел да развива европейските региони по отношение на иновации, научни изследвания, околна среда и научна ефективност. 
Типичното в случая е, че градското земеделие не е типично бизнес занимание, защото е свързано с ценности. Сред тях е както поддържането на повече природа в градовете, така и ползите, които носи бизнесмоделът за участниците и подобряването на управлението на ресурсите в самия град. 

Интересен пример е превръщането на необитаеми сгради в модерни градски ферми, в които може да се отглеждат различни зеленчуци, микроводорасли и други здравословни продукти. Секторът е много добра среда за високи технологии, като "умни системи" за контрол на микроклимата и се съчетава много добре с идеята за кръговата икономика. Използват се различни нови материали, възобновяеми източници на енергия, дигитални канали за продажби, образователни и културни платформи.



Една от целите, които се опитва да постигне CityZen, е общините и министерствата да припознаят градското земеделие като възможност за градска и общностно развитие, а и като икономическа дейност. Градското земеделие е свързвано и с преживяване на потребителя, както и с някаква история на трансформацията на мястото. То е и своеобразен начин за разтоварване от напрежението и стреса в големите градове и възможност хората да се движат повече.

"Има нужда от определена регулация или рамка за градското земеделие", отбеляза Деница Маринова. По света са възприети различни подходи, като на някои места се създава по-обща рамка, за да се запази спонтанния му характер. Усилията на проекта CityZen са насочени към популяризиране на възможностите за бизнес в градското земеделие и да се синтезират знанията, които да помогнат за промени в плановете за развитие на министерствата и общините.

Повече подробности за тенденциите в развитието на градското земеделие можете да чуете в интервюто на Лили Големинова с Ивайло Начев и Деница Маринова.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Концерт като учебник

Али Абдала от ALI  за концерта им с The Editors: "Ще свирим в зала 3 на НДК на 29 август. Още не мога да го осъзная. Откакто съм започнал преди 20 година, The Editors са ме изградили като артист, първите им концерти съм ги гледал от пиратски сървъри. На живо съм ги слушал само веднъж преди няколко години в Румъния. Винаги е учебник като го гледаш...

публикувано на 25.08.24 в 11:43
Зорница Христова и Ясен Григоров

Като песен, като жужене

Зорница Христова и Ясен Григоров от издателство "Точица" за новите им книги за деца: "В Ясен открих много различен подход към рисуване. Първият ни общ проект бе за един зъл охлюв. После дойде книжката със стари английски детски стихчета "Колко ягоди растат по морето" - колкото повече време минава, толкова повече ми харесва. Много интересен баланс..

публикувано на 25.08.24 в 10:41

Незаключените дворове

Мая Цанева от "Безопасни детски площадки" за играта в училищните дворове в извънучебно време: "Отварянето на училищните дворове за кварталната общност стана факт в Пловдив в началото на август, но противниците изтъкват липса на общинска охрана. Истината е, че повечето са с нови съоръжения и директорите се страхуват за тях. Грешката на Пловдив бе, че..

публикувано на 25.08.24 в 10:07

Софийски разкази: Софийските символи - ул.Московска, архикултурни разкази

Улицата в самия център на София е от първите и доста знакови. Началото ѝ от запад е от бившия пл.Александър, сега Желю Желев. Образци на архитектурата на модернизма и баухаус от преди войната са от двете страни на ул.Малко Търново. Историята им, както и тези по протежението на бившата "Орханийска" - в разказа на Здравко Петров от "Исторически маршрути":..

публикувано на 24.08.24 в 15:00
Никола Коев и Антоанета Баева

Без субективност и без дидактика

Антоанета Баева разказва за  " Вижте " - първите анимирани новини от деца за деца. Новините на детски език от Книговище оживяват във видеоклипове, създадени от талантливи млади автори, с които също ви запознаваме - Никола и Виктория Коеви (12 г. и 18 г.): "Преди повече от 5 години бе създадена образователната платформа "Книговище" - обяснява на..

публикувано на 24.08.24 в 11:50
Капка Кънева

Книжният дизайн откликва на потребностите на съвременния човек

Как се променят кориците на книгите? Какви са тенденциите в илюстрирането на книги? Какъв е процеса по изработване на корица и как той се променя спрямо жанра на книгата? До колко влияе корицата при избора на четиво? Повече с  Капка Кънева , художник - илюстратор: "През годините дизайнът на книгите много се е променял. Когато се появи технологична..

публикувано на 24.08.24 в 10:51
ремонти в Дружба

Нова връзка до Околовръстното

ЖК Дружба вече е по-светла, но улиците в малките квартали на район Искър са и тъмни и разрушени.  Тече активна подмяна на улично осветление в кв. Дружба. Паралелно с ремонтите на тротоарната настилка се подменят и остарели стълбове и осветителни тела. Големите булеварди в район Искър са претърпели вече ежегодните частични ремонти, но не са малко..

публикувано на 24.08.24 в 10:02