Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Градското земеделие - чиста храна, споделяне на знания и отърсване от стреса

Снимка: gorichka.bg

Модерната напоследък област "Градско земеделие" също е територия на различни иновации. Ивайло Начев от Инициативата за развитие на градско земеделие, един от гостите в "Радиоприемница" с гордост разказа за създадената от тяхната организация "Споделена зеленчукова градина 1" в столичния район "Витоша". Тя се състои от 20 обработваеми парцела, а цялата градина е облагородена, изградена е инфраструктура - ограда, поливна система и соларни панели. Една от големите трудности, с които се сблъскват в началото ентусиастите, е намирането на подходящ терен в София и дори при наличието на общност без подкрепа на общинската администрация проектът не би могъл да се реализира. Ето защо някои от участниците в инициативата разработват карта, с чиято помощ ще могат да бъдат откривани и предоставяни подобни терени.

Сред важните приоритети на Инициативата за развитие на градско земеделие е да бъде отглеждана чиста храна. Затова се разчита на естествена слънчева светлина, не се използват изкуствени торове, а за химическа защита вариантът е да се използват препарати с естествен произход. 

"Едно от най-ценните неща е споделянето на опит и знания между участниците в групата", подчерта Ивайло Начев.

"Градското земеделие се превръща в модерна тенденция не само в Европа, но и в Съединените щати и Азия", обясни Деница Маринова от CItyZen - проект къв Европейската програма "Интеррег Европа", която има за цел да развива европейските региони по отношение на иновации, научни изследвания, околна среда и научна ефективност. 
Типичното в случая е, че градското земеделие не е типично бизнес занимание, защото е свързано с ценности. Сред тях е както поддържането на повече природа в градовете, така и ползите, които носи бизнесмоделът за участниците и подобряването на управлението на ресурсите в самия град. 

Интересен пример е превръщането на необитаеми сгради в модерни градски ферми, в които може да се отглеждат различни зеленчуци, микроводорасли и други здравословни продукти. Секторът е много добра среда за високи технологии, като "умни системи" за контрол на микроклимата и се съчетава много добре с идеята за кръговата икономика. Използват се различни нови материали, възобновяеми източници на енергия, дигитални канали за продажби, образователни и културни платформи.



Една от целите, които се опитва да постигне CityZen, е общините и министерствата да припознаят градското земеделие като възможност за градска и общностно развитие, а и като икономическа дейност. Градското земеделие е свързвано и с преживяване на потребителя, както и с някаква история на трансформацията на мястото. То е и своеобразен начин за разтоварване от напрежението и стреса в големите градове и възможност хората да се движат повече.

"Има нужда от определена регулация или рамка за градското земеделие", отбеляза Деница Маринова. По света са възприети различни подходи, като на някои места се създава по-обща рамка, за да се запази спонтанния му характер. Усилията на проекта CityZen са насочени към популяризиране на възможностите за бизнес в градското земеделие и да се синтезират знанията, които да помогнат за промени в плановете за развитие на министерствата и общините.

Повече подробности за тенденциите в развитието на градското земеделие можете да чуете в интервюто на Лили Големинова с Ивайло Начев и Деница Маринова.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Цвятко Кадийски

Ако сънародниците му са като него, значи българите са много добри хора

Цвятко Кадийски за представянето на книгата за първия български ротарианец Събо Николов: "В САЩ, само 10 години след основаването на Ротари клуб, той става член на клуба доста преди появата на клуба през 30-те в България. Майка му е сред основателките на Евангелистката църква в Панагюрище. Събо се бори сам в живота, отива в Пловдив, после в..

публикувано на 24.11.24 в 12:02

Просълзени, озарени, разсмяни хора

Актрисата Каталин Старейшинска за пиесата "Малки красиви неща" в Театро: "Пиесата е съставена от документални истории от една анонимна рубрика, поета в 2010 от нов човек под името "Шугар". Отговорите са доста откровени, свързани са с лични истории и това прави пиесата доста достъпна, всеки би се припознал с нещо в нея. Историите текат на принципа..

публикувано на 24.11.24 в 11:21

В палитрата от различни стилове влиза всичко

Стефан Драгостинов за предстоящия спектакъл по случай годишнината на Драгостин фолк национал: "Създали сме 11 диска с фолклорни песни и инструментална музика с безброй турнета по цял свят. Песните са свързани с фолклорните традиции на много региони освен шопския, една от тях е родопската Рофинка. Марияна Павлова, най-ниският глас в света си дойде от..

публикувано на 24.11.24 в 11:02

Доброто да се случи

Кауза за бебе със злокачествено заболяване събира на благотворителен фестивал , представен ни от Мая Цанева от "Безопасни детски площадки": "Ще бъдем в отоплената тента пред стадион "Академик" и ще съберем лепта от хората, за да може бебето да порасне. Там ще има и детска площадка на закрито. Много красиви и вкусни неща, изработени от доброволци...

публикувано на 24.11.24 в 09:33

Софийски разкази - Душата ми е стон

"Душата ми е стон" е темата на поредната беседа на Бохемска София с герои Яворов и Лора: Става дума за последната им вечер заедно - 29 ноември 1913. Какъв е поводът за приятелската сбирка, на която семейство Яворови пристигат първи и какво се случва в тази фатална вечер след поредната сцена на ревност - в звуковия файл.

публикувано на 23.11.24 в 15:00
Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева

Адресите на любовта с „55 изповеди за любовта“

Валентина Петкова разказва за гостуванията си при Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева в къщата им в Княжево. За „опитомяването“ на режисьора Николай Волев от половинката му Доротея и аристократичния им дом на ул. Кракра. За скромното битие на Светослав Лучников и жена му Стефка, побрали споделения си живот в стая и кухня на ул. Янтра. За..

публикувано на 23.11.24 в 14:00
Паметникът на Любен Каравелов в Копривщица

Историята оживява - Любен Каравелов: вестник първи, вестник втори

Записите са от Националната научна конференция “С перо и меч за свобода и независимост”, която се организира от Дирекция на музеите в град Копривщица, Институт за исторически изследвания при Българска академия на науките и Софийски университет “Св. Климент Охридски”: Започваме с професор Вера Бонева от Унибит и нейните тези, свързани с..

публикувано на 23.11.24 в 16:00