Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Милена Златарова: Читалище.то е едно островче на нормалността

Днес в рубриката ни за граждански инициативи разказваме за Читалище.то. То възниква спонтанно след големите протести през 2013, защото "всички усетихме нуждата да трансформирме и "закрепим" тази гражданска енергия в някаква институционална форма, насочена обаче към просвещението". Това ни разказва Милена Златарова, която е част от тази група съмишленици. Иначе тя е водач на виолите в Софийската филхармония, свири в квартет "Филхармоника", има три деца, изобщо животът й е много наситен, което не ѝ пречи да е много активна и в други насоки - често пише за сайта Аз чета например, член е и на настоятелството на Читалище.то.

"Ние вярваме, че образованието е много важен елемент от събуждането и изграждането на гражданското общество", казва Милена. "Не сме първите, разбира се, в България има много читалища, но през годините на комунизма тяхната роля беше малко фиктивна. А през последните години се забелязва едно активизиране на будни млади хора, които насоват своята енергия именно към този вид дейност като някаква форма на организиране на общността и въвличането й в различни каузи".

И така, малко като експеримент, тези съмишленици, хора с различни професии, решавaт да създадат читалище. Името е едно намигване към дигиталното време, в което живеем, пък и точно тогава набират скорост различни домейни, с различни разширения и идеята се харесва на всички, които са свързани със старта на инициативата, защото дава заявка за "едно читалище, което съществува и действа във времето, в което живеем днес такова, каквото е", допълва Милена Златарова.
 "На самото учредяване трябваше да има минимум 150 човека, спомня си тя - а поне със 100 души надхвърлихме тази цифра. Основните двигатели, тези, които наистина прегърнаха идеята, са ни много предани и днес и откликват, когато имаме нужда от помощ".

Става дума за хора като Александър Кръстев, създателят на Аз чета (именно той "довежда" Милена), Константин Павлов - Комитата, Георги Илиев (които вече са част от местната власт, което пък показва как една гражданска инициатива може да довече, понякога непланирано и неочаквано до позиции, от които могат да променят нещата, на местно ниво поне  и "доказва, че хората, които се бяхме събрали в началото, сме били едни от най-събудените". Самата Милена е в настоятелството от самото начало и до днес, председател все още е журналистът Николай Стайков.   
Та, създава се Читалище.то и започват да се случват различни неща. Мястото (и преди, и сега) е на улица "Лавеле" 11. И понеже групата съмишленици са пръснати из цяла София, тук "кварталният" елемент не е така силно изразен. Аз питам за първото събитие - оказва се свързано с жестомимичния език, съвместно с фондация "Заслушай се".

Пример за много успешно събитие, което се радва на голям интерес, е това, което Читалище.то организира заедно с едни "млади хора, които се занимават с изработване на образователни продукти и често се сблъскват с авторското право. Толкова много хора дойдоха, че не можахме да ги съберем и се "наложи" да го повторим". Всичко това се случва в резултат на една покана за сътрудничество, която Читалище.то отправя към организации, които "споделят нашите ценности... получиха се много предложения, които трябваше да отсеем и останаха няколко много стойностни, като споменатата поредица за дигиталната грамотност и авторското право, както и един проект със сдружение "Зелен", които са много интересни, имат инициатива "Зелен сбор", която насърчава хората да поживеят известно време в някое малко населено място и да помагат на възрастните хора там", разказва Милена Златарова. 
Времето, което всички влагат в дейността на Читалище.то, е изцяло доброволно и безвъзмездно. Независимо от факта, че всички си имат професии и реално са много заети - "пример сме за това, че който върши работа, винаги може да свърши и още една'". Така че Читалище.то се стопанисва единствено и само от доброволци. "А и повечето от нас,които бяхме в ръководството в началото, не се бяхме занимавали с подобна дейност".
На финала питам Милена вярва ли, че една идея може да промени света около нас. Тя отговори така - "ще използвам една фраза на човек, когото много уважавам, тя е за "островчетата на нормалнността" - това е по моите сили, да се опитвам да създавам такива островчета и Читалище.то е едно от тях. Поддържаме го с надеждата, че постепенно тези островчета могат да се съединят и да станат един архипелаг".


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Форум, 11.02.25: Професионалното образование и ролята му на трудовия пазар

Коментатори във "Форум" тази седмица са зам.-председателят и член на Управителния съвет на Българската асоциация по информационни технологии доц. д-р Наталия Футекова и образователният иноватор Ангел Георгиев. Заедно с водещата Елена Пъневска, част от темите, които дискутираха бяха: - Проучване на Института за пазарна икономика - професионалното..

публикувано на 11.02.25 в 18:55

Глоба между 2000 и 5000 лева при установено нерегламентирано изгаряне на отпадъци в София

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

публикувано на 11.02.25 в 17:48

Стартира 17-ото издание на Програма "Европа" на Столичната община

На 17 февруари 2025 г., стартира 17-ото издание на Програма "Европа“ на Столичната община. За поредна година целта е сътрудничеството между гражданското общество и местната власт в София в прилагането на добри европейски практики на местно ниво. Пет са одобрените приоритетни области, като тяхното финансиране е по 250 000 лв., каза пред Радио..

публикувано на 11.02.25 в 16:41

"Аника в градините на Людмил Георгиев" събира опитен графѝк с детското въображение

"Аника в градините на Людмил Георгиев" е съвместна изложба на известния български графичен художник Людмил Георгиев и 10-годишната Аника Козева. Изложбата ще бъде показана в галерия "ГрафикАрт" от 12 до 26 февруари. "Изложбата трябва да се види, а историята да се разкаже. С бащата на Аника си говорихме в моето ателие, а Аника се беше разшетала из..

публикувано на 11.02.25 в 15:40
Снимката е илюстративна

Яна Алексиева: Основният проблем за употребата на вейпове от подрастващи е липсата на контрол

Вейповете и останалите бездимни изделия са новата мода, която предизвиква интереса на децата, коментира пред Радио София Яна Алексиева - изпълнителен директор на Асоциация "Родители“ и магистър по Детско-юношеска и училищна психология. Тя добави, че всичко, което е забранено, в даден момент започва да изкушава тийнейджърите. "Всичко, което чуваме..

публикувано на 11.02.25 в 15:35
Димитър Коцев-Шошо

Димитър Коцев-Шошо представя романа си "Скарида", който излиза и на английски

Романът "Скарида" е забавен разказ за нелепиците, абсурдите и тъгите на едно непроменящо се и непроменимо всекидневие. Негов автор е Димитър Коцев-Шошо, който според издателите на книгата, е роден и кара в София своето щастливо детство, което все още не е завършило, а това е добра новина за всички почитатели на неговото творчество, защото не..

публикувано на 11.02.25 в 15:29
Д-р Гергана Гешанова

Д-р Гергана Гешанова: Много държави се справиха с вейповете, като прекратиха вноса им

За справяне с проблема с употребата на вейпове сред тийнейджърите, опитът на другите държави сочи, че голяма част от тях са прекратили вноса и производството им, каза пред Радио София д-р Гергана Гешанова - председател на коалиция "Без дим".  "В много държави е абсолютно забранено транспортирането на такива количества, съхранението им и..

публикувано на 11.02.25 в 14:44