Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В изкуството е важното какво можеш, не полът

Снимка: sofiaphilharmonic.com

Ако искаш нещо да бъде казано – кажи го на мъж, ако искаш да бъде свършено – кажи го на жена.

С тази мисъл на Маргарет Тачър започна гостуването в „Радиоприемница“ на проф. Борислава Танева. Тя е сред авторите, чиито произведения са включени в традиционния концерт на Софийската филхармония, посветен на жените в изкуството. Точно на 8 март женския поглед в класическата музика ще бъде пресъздаден от 19 часа в зала „България“, когато ще прозвучат Увертюра в ре мажор от Фани Менделсон, Musika Ad Libitum за пиано и оркестър от Борислава Танева и Симфония №3 от Л. Фаранк.

На пианото ще видим Лилия Бояджиева, диригент е Зоуи Цокану – директор на Солунската филхармония.

Проф. Танева обърна внимание, че съвремието ни заличава половите различия в дрехи, в професии, в изяви. „Важното е какво човек може (или не може) да прави добре, а не дали е мъж или жена. За един творец е важно да има индивидуалност и стил. да бъде упорит, да го кажем – инат…“

От друга страна в Швеция съществува правило, че в културния афиш трябва мъжките и женските имена да са по равно, репликира в студиото пианистката Лилия Бояджиева. Години наред в големите оркестри жените са били малцинство или въобще са липсвали, но нещата вече са променени.

За утвърждаването на един артист, включително и за жените, най-важно е да бъдат дисциплинирани и постоянни в работата си, смята пианистката. Освен талант, е нужен и характер.

На 8 март за пръв път ще прозвучи Musika Ad Libitum за пиано и оркестър от проф. Танева. Произведение, в което според нея е вложен копнежът към свободата, не в революционния смисъл, а в надпревара с времето.

Чуйте разговора на Катя Василева с проф. Борислава Танева и Лилия Бояджиева.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Премиерата на “П.О.Р.Н.О.” дава старт на продуцентска къща "Гръм и Тряс"

„П.О.Р.Н.О. – Публична организация за разтуха на обществото“ е премиерното заглавие на сцената на Yalta art room на 30 април . Спектакълът е черна комедия по скечове на Ханох Левин. Режисьор е Веселин Петров - актьорът от сериалите „Клетката“ и „Есента на демона“. Печелил награда „Аскеер“ за изгряваща звезда и награда „Слави Шарков“ за млад..

публикувано на 26.04.24 в 13:55
Главен комисар Иван Георгиев

От СДВР обявиха по-строги мерки за дербито в събота

Мерките за предстоящия утре мач между Левски и ЦСКА София ще бъдат много по-стриктни от тези на предходната среща на 7 април, каза на брифинг главен инспектор Иван Георгиев, началник сектор „Масови мероприятия“ при Столична дирекция на вътрешните работи (СДВР). Полицейското присъствие ще бъде забележимо, както в крайните квартали на София, така и в..

публикувано на 26.04.24 в 13:14

Фотографска изложба представя "Изчезналите кина на София"

Фотографска изложба представя "Изчезналите кина на София". Това е най-новият проект на Програмата и L'Europeo. Тя е представена до 27.04.2024 г. в Галерия nOva art space, а от 09.07.2024 г. до 23.07.2024 г. ще бъде изложена в Галерия на открито в градинката пред Народния театър “Иван Вазов”. Пред Радио София Валерий Пощаров, Ваньо Димитров и..

публикувано на 26.04.24 в 12:49

Какво е да си шампион с поезия

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

публикувано на 26.04.24 в 12:12
Служител замерва радиационните нива в зоната на Чернобил, 22 април 2021 г.

38 години от ядрената катастрофа в Чернобил – най-тежката в света

Днес се навършват 38 години от най-тежката ядрена катастрофа в историята. В ранните часове на събота, 26 април 1986 година реактор номер четири в атомната електроцентрала в Чернобил претърпява катастрофална експлозия, изхвърляйки облаци от радиоактивен материал. Жива верига със свещи в Никозия за годишнината от аварията в Чернобил..

публикувано на 26.04.24 в 10:56

Новите тротоари в район "Студентски" - най-предпочитаното място за паркиране

Стажант-репортерът на Радио София Димитър Георгиев попита гражданите на Район "Студентски", в частност от кв. "Дървеница" какво е тяхното мнение за текущите ремонти на тротоарите, има ли недостиг на паркоместа и къде паркират автомобилите. А ето какво беше тяхното мнение:

публикувано на 26.04.24 в 10:11
Ясен Русев

Район "Искър" ще посрещне лятото с нови тротоари

Как се развива инфраструктурата в Район "Искър" и как върви реновирането на тротоарите по заема, който е бил отпуснат от Столична община разказа Ясен Русев, кмет на района. По думите му както навсякъде в столицата подготовката за лятото тече с изграждането на тротоари. "Интересното е, че решихме да подходим малко по-холистично и в момента..

публикувано на 26.04.24 в 09:34