"Симптомите на заболяването са характерни, приличат на грипните, но имат своите нюанси: температурата се повишава до максимум 38 градуса, а не като при грипа до 39-40 градуса с втрисане; има суха кашлица, дразнене или болки в гърлото, болки в гръдния кош, а не почти по цялото тяло, както е при грип. Ако почувстваме тези симптоми и задух, веднага трябва да се обадим на личния лекар, особено хора, пътували до рискови райони и хората над 60 години, които имат хронични заболявания.
Той призовава не всички пациенти със симптоми като хрема и кашлица да търсят помощ в болницата, защото така там се създават предпоставки да се струпват хора от рискови групи, насочени от личния лекар със съмнение за инфекция и такива, които нямат коронавирус, но са уплашени и просто искат да се изследват. Изследване на коронавирус се прави само на хора, които имат показания за Covid-19, подчерта доц. Попов. Специалистите са изготвили точкова система, по която оценяват състоянието на болните.
Болните не трябва да приемат медикаменти, които се изписват от лекар
Медикаментът срещу грип с активно вещество оселтамивир, категорично не е показан за коронавируса - лекарството инхибира рецептор, който този вирус няма и е безсмислено да се пие:
"По-скоро лечението е патогенетично и симптоматично - вливане на кристалоидни разтвори, рингер, физиологични разтвори, поддържане на водно-електролитния баланс, приложение на нестероидни противовъзпалителни средства, антипиретици от по-лек клас. Витаминотерапията има своето място с оглед оксидативния стрес, както и микроелементите - цинк, селен. И при показания и още симптоматични средства".
Най-важно е, когато болният е вкъщи, ако има вирусно заболяване - да спазва леглови режим, да почива минимум 8-12 часа дневно с прием на достатъчно питателна храна. Не е задължително да взима витамини и минерали на база химични съединения - по-добре е това да става по естествен начин чрез храната.
Доц. Попов посочи, че в България все още няма хлорохин фосфат, който най-често се препоръчва. За болнично лечение се препоръчва и ритонавир и лопинавир, но специалистът беше категоричен, че не може да се използват за самолечение.
Плодът при инфекция на бременна жена не е застрашен.Бъдещите майки, обаче трябва да спазват с по-голяма строгост мерките за дистанция и хигиена, защото са по-податливи към инфекции и заболяването при тях може да протече по-тежко, посочи специалистът. Плодът може да се зарази по време на раждането, затова се препоръчва раждане с цезарово сечение.
При децата с инфекция с коронавирус симптомите са значително по-леки, в сравнение с възрастните. Хората с диабет и високо кръвно трябва да контролират нивата на кръвна захар и кръвното налягане.
PCR тестовете са най-надеждни
По отношение на тестовете, доц. Попов каза, че т. нар. бързи тестове за коронавирус не са достатъчнно надеждни. Ако има положителен резултат категорично трябва да се потвърди с т. нар. PCR тест, който се прави чрез изследване на гърлен секрет. А ако резултатът с бърз тест е отрицателен, това не винаги означава, че няма инфекция. По думите на специалиста, положителният резултат от бърз тест по-скоро е положителен, а отрицателният не е отрицателен. По отношение на необходимостта от прием на антипиретици за понижаване на температурата при болните, доц. Попов заяви:
"Вирусът-причинител на Covid-19, е доста чувствителен на топлина. Той издържа до 56 градуса и над тази температура неговата липопротеинова обвивка се стапя и вирусът се деструктира. Не бих могъл да кажа, че не е редно да се въздейства с антипиретици, за да се понижи температурата, но все пак това е защитна реакция на организма за борба с вирусите и в определени стойности би могло да послужи като средство за унищожаване на вируса. Доказано е, че той "обича" студените места в тялото - носните конхи и синусите, където няма добро кръвообращение и е малко по-хладно. И при повишаване на температурата на тези места, например чрез сауна (или инхалация с гореща вода) , вирусът се унищожава".
Още за симптомите, диагностиката, лечението и поведението при пациенти с хронични заболявания - чуйте в разговора с доц. Георги Попов!
Районните администрации ще се заемат с изпълнението на избраните проекти по Програмата за граждански бюджети "Идеи за града", които трябва да бъдат завършени в срок от 15 месеца. Гражданите ще имат възможност да проследяват напредъка на проектите и да се информират за текущото състояние на тяхното изпълнение. С много малко гласове са..
43-годишен мъж е пострадал късно снощи в София, след като по него е стреляно с газово оръжие, научи БНР. Четирима души са задържани за стрелбата след акция на полицията. По първоначална информация инцидентът е станал малко преди 22 часа на столичната ул. "Братя Миладинови". Мъжът е с наранявания и е откаран в болница. Установено е, че..
Преп. Гавриил Лесновски е един от тримата велики последователи на рилския пустинножител св. Иван Рилски. Живял е през ХІ - ХІІ век. Роден е в с. Осиче, Паланешко (Македония). Произлиза от богат български род и е получил добро образование. Когато станал на възраст, родителите му го сгодили за невяста от добър род. Скоро обаче годеницата му умряла...
Кметът на София Васил Терзиев посети в Овча купел едно от 34-те междублокови пространства, които са благоустроени като паркоместа и зелени площи през 2024 година. В резултат от съвместните усилия на районната администрация и дирекция “Климат, енергия и въздух” на Столична община на мястото на “калната точка” в близост до 88. СУ "Димитър Попниколов"..
За 4 часа през нощта в сряда срещу четвъртък - от 00 ч. до 4 ч. на 16 януари, ще бъде ограничено движението в двете посоки от 30-ти до 47-ми км на АМ „Хемус“ за обособяването на напречни връзки между двете тръби на тунел „Топли дол“. За да не се затруднява трафикът, предвидените строителни дейности в съоръжението ще се извършват през нощта, когато..
През днешния ден над по-голямата част от страната ще се задържи облачно. На места, главно в Южна България, ще има слаби превалявания от сняг, в крайните югоизточни райони – от дъжд, съобщават от Националния институт по метеорология и хидрология. По-съществени разкъсвания и намаления на облачността ще има в часовете преди обяд над Дунавската равнина...
Във "Форум" продължава седмицата на Иво Инджов и Аркади Шарков. Двамата коментатори днес се спряха и разсъждаваха по темите: Здравеопазване с реформа безкрай. Бюджетът за 2025 г. Комисията по правни въпроси спря избора на Сарафов за главен прокурор В деня преди връчването на първия мандат след предсрочните парламентарни избори на 27..