Да прекараме на свещи един съзнателен час вкъщи с мисъл за планетата - нашия общ дом. Това предизвикателство отправя към всички Световният фонд за дивата природа. Тази година “Часът на Земята” в България насочва вниманието към грижата за горите. Организацията си поставя две амбициозни цели до 2022 година - опазването на над 1 млн. дка вековни гори и отглеждането на половин милион млади дръвчета по бреговете на българските реки.
Георги Стефанов от WWF - България е категоричен, че остава малко време да действаме:
"Достигнахме момента, в който човечеството осъзнава, че не може да продължава по този начин по простата причина, че нашата планета има своя капацитет, своя максимум и своите допустими граници, в които ние можем да използваме ресурсите. Всички ние вече разбираме, че най-ценният и най-евтиният начин за справяне с глобалните проблеми като изменението на климата, е да опазваме екосистемите, да опазваме природата."
Кампанията "Часът на Земята" стартира през 2007 г. в Сидни, Австралия по идея на Световния фонд за дивата природа и 13 години по-късно вече обхваща над 7000 града в 187 страни по света. В София обикновено тя се отбелязва с редица инициативи пред Народния театър, но, поради сложната ситуация тази година, събитията ще бъдат изцяло във виртуалното пространство.
Кампанията започва още днес в 16.00 часа със събитие на живо на фейсбук страницата на WWF, в което еколози от организацията ще обяснят какво става с планетата и как всеки човек може да допринесе за една положителна промяна. В събота в 11.00 часа виртуозната цигуларка Бояна Желязкова ще изпълни "Приказен концерт за Земята". С помощта на музиката тя ще разкаже на децата различни истории, вдъхновени от планините, реките, птиците, небето, морето и цялата планета Земя. Кулминацията на "Часа на Земята", както всяка година, ще бъде в 20.30 ч. Със изключването на светлините започва и международният LIVE концерт "Глас за планетата". Участие в него ще вземат изпълнители от различни краища на света, които ще покажат, че независимо от тежката ситуация днес, все пак можем да бъдем заедно в името на природата
Още за събитията от иницативата "Часът на Земята" чуйте в репортажа на Антония Руменова.
Цвятко Кадийски за представянето на книгата за първия български ротарианец Събо Николов: "В САЩ, само 10 години след основаването на Ротари клуб, той става член на клуба доста преди появата на клуба през 30-те в България. Майка му е сред основателките на Евангелистката църква в Панагюрище. Събо се бори сам в живота, отива в Пловдив, после в..
Актрисата Каталин Старейшинска за пиесата "Малки красиви неща" в Театро: "Пиесата е съставена от документални истории от една анонимна рубрика, поета в 2010 от нов човек под името "Шугар". Отговорите са доста откровени, свързани са с лични истории и това прави пиесата доста достъпна, всеки би се припознал с нещо в нея. Историите текат на принципа..
Стефан Драгостинов за предстоящия спектакъл по случай годишнината на Драгостин фолк национал: "Създали сме 11 диска с фолклорни песни и инструментална музика с безброй турнета по цял свят. Песните са свързани с фолклорните традиции на много региони освен шопския, една от тях е родопската Рофинка. Марияна Павлова, най-ниският глас в света си дойде от..
Кауза за бебе със злокачествено заболяване събира на благотворителен фестивал , представен ни от Мая Цанева от "Безопасни детски площадки": "Ще бъдем в отоплената тента пред стадион "Академик" и ще съберем лепта от хората, за да може бебето да порасне. Там ще има и детска площадка на закрито. Много красиви и вкусни неща, изработени от доброволци...
"Душата ми е стон" е темата на поредната беседа на Бохемска София с герои Яворов и Лора: Става дума за последната им вечер заедно - 29 ноември 1913. Какъв е поводът за приятелската сбирка, на която семейство Яворови пристигат първи и какво се случва в тази фатална вечер след поредната сцена на ревност - в звуковия файл.
Валентина Петкова разказва за гостуванията си при Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева в къщата им в Княжево. За „опитомяването“ на режисьора Николай Волев от половинката му Доротея и аристократичния им дом на ул. Кракра. За скромното битие на Светослав Лучников и жена му Стефка, побрали споделения си живот в стая и кухня на ул. Янтра. За..
Записите са от Националната научна конференция “С перо и меч за свобода и независимост”, която се организира от Дирекция на музеите в град Копривщица, Институт за исторически изследвания при Българска академия на науките и Софийски университет “Св. Климент Охридски”: Започваме с професор Вера Бонева от Унибит и нейните тези, свързани с..