Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Цветалина Танкова: Контролът на кръвната захар е най-важен в условията на епидемия

По-висок риск от усложнения от Covid-19 при хората с диабет

Проф. Цветалина Танкова
Снимка: УБ по ендокринология

Диабетът се сочи като един от рисковите фактори при евентуална зараза с коронавирус. Затова хората с диабет трябва много стриктно да спазват мерките за дистанция и хигиена. Това обаче не означава, че са по-склонни да се заразят, в сравнение с останалите хора, подчерта пред Радио София ендокринологът проф. д-р Цветалина Танкова, началник на Клиниката по диабетология на Университетска болница по ендокринология „Акад. Иван Пенчев" към Медицинския университет и член на Експертния съвет по ендокринология към Министерството на здравеопазването. Най-важно в момента за пациентите с диабет е да постигнат добър контрол на кръвната захар.

„Действително се намираме в една доста трудна ситуация и както чуваме ежедневно диабетът се посочва като един от рисковите фактори, което в редица случаи създава едно чувство на страх, паника и притеснение сред нашите пациенти. Трябва да говорим по този въпрос, за да оставим паниката на страна и на предна позиция да дойдат отговорността и подготовката, тъй като никой от нас реално не е застрахован от заразяване с Covid-19“.

Проф. Танкова беше категорична, че хората с диабет са със същия риск от заразяване, както и останалите хора.

При хората с диабет има риск заболяването да протече по-тежко

„По принцип хората с диабет са склонни към развитие на инфекции и тази склонност е много тясно свързана с нивото на кръвната захар. Основното ми послание към хората с диабет в тази рискова ситуация, в която всички сме изложени, това, което хората могат да направят, е да положат максимални усилия да поддържат нивото на кръвната захар в нормални, приемливи граници“.


Специалистът подчерта, че в редица случаи пациентите са обучени да правят това сами, но при нужда трябва да потърсят ендокринолог.

„Стресът , в който се намира голяма част от обществото, включително и хората с диабет, е много важен фактор, който повишава нивото на кръвната захар, а при повишено ниво склонността към инфекции е по-голям. Тогава се нарушава състоянието на имунната система и способността на белите кръвни клетки да се борят с инфекцията, въобще усилията, които организмът полага, за да се бори с нея“.

Проф. Танкова препоръчва на хората с диабет да спазват стриктна хигиена и всички противоепидемични мерки и при възможност да си останат вкъщи. Спазвайки социална изолация, обаче, трябва да обърнат специално внимание на храненето - витамини, плодове, зеленчуци и храни, богати на белтъчини, както и при възможност да има физическа активност.

Терапията на пациентите с диабет е осигурена и те по никакъв повод не трябва да я прекъсват, предупреди специалистът:

„В България се направи изключително много за хората с диабет, не малък процент получават лечение с протоколи – това е лечението с инсулиновите аналози и някои нови по-модерни медикаменти, които до сега се изписваха с протоколи за 6 месеца. Дори и да е изтекъл този протокол, за времето на извънредното положение те могат да получават колкото време е необходимо назначените им медикаменти“.

Хората със затлъстяване също са сред рисковите категории пациенти

Нещо, което много хора пренебрегват, и смятат, че затлъстяването е козметичен дефект, но в Международната класификация на болестите е заболяване, посочи специалистът.  В рисковите категории са посочени хора, които имат индекс на телесна маса над 40. Но и над 80 процента от хората с диабет са с наднормено тегло или със затлъстяване, посочи проф. Танкова:

„Наднорменото тегло играе неблагоприятна роля в човешкия организъм, особено когато става дума за натрупване на мастна тъкан в областта на корема – така наречената висцерална тъкан, която произвежда неблагоприятни фактори, които стимулират развитие на субклинично възпаление и ограничават защитните сили на организма, когато има вирусна или бактериална инфекция“.

Още от съветите към хората с диабет, затлъстяване или заболявания на щитовидната жлеза, за хранителния режим в условията на епидемия и приема на хранителни добавки  – чуйте в интервюто с проф. Цветалина Танкова


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Чакъровите празници събират посетители от цялата страна

За единадесета поредна година край самоковските Чакърови поляни ще се състоят Чакъровите празници, които събират посетители от цялата страна. Тази година ще има възстановка на живота и делото на Чакър войвода. В програмата са включени и народни борби в две категории – до и над 80 кг. Ще участват активни спортисти, но могат да се включат и..

публикувано на 15.07.24 в 18:12

Александра Свиленова - актрисата, която искаше да стане коремен хирург: "Реших да лекувам чрез сцената"

Александра Свиленова е студент в класа на проф. Ивайло Христов в НАТФИЗ. Тя вече има своите изяви и на софийската театрална сцена. Споделя, че преди да реши да се насочи към студентството, съвсем сериозно е мислила да се реализира като коремен хирург. "Причината, поради която реших да се насоча към медицината е лична, но в един момент се..

публикувано на 15.07.24 в 17:34

Ще бъдат ли обмитени евтините китайски стоки?

Китайските онлайн платформи бележат огромен ръст в продажбите си, но продуктите им са със съмнително качество и без проследимост. Около 15 млн. пакета от трети страни са внесени у нас през 2023 г., без никакъв санитарен контрол. Редица държави планират въвеждането на регулаторни механизми и промяна на наредбите, заради агресивната политика на..

публикувано на 15.07.24 в 17:14
Адриан Николов

Пазарът на труда и висшето образование

Висшето образование е ключ към добро представяне на пазара на труда, почти гарантирано избягване на безработица и намиране на желано и добре платено работно място. От значение е обаче да се оцени конкретният размер на това предимство – колко по-висока е заетостта на висшистите, колко по-ниска е тяхната безработица, тъй като коректните му..

публикувано на 15.07.24 в 15:44
Камен Алипиев-Кедъра

Камен Алипиев-Кедъра: Очаква ни едно лято с изключителни спортни събития

"Олимпиадата е цикъл от 4 години, който разделя едни олимпийски игри от други", посочи спортният журналист Камен Алипиев-Кедъра. В предаването "Радиокафе" той коментира големите спортни събития, които току-що отминаха - "Евро 2024" и тенис турнира "Уимбълдън", както и какви са очакванията за наближаващите олимпийски игри в Париж, Франция...

публикувано на 15.07.24 в 15:31

Фотожурналистът Евгени Димитров: Имаме недостиг на визуални спомени въпреки, че плуваме в тях

В изложбата "Фрагменти от уличната сцена на 90-те" е уловен духът на софийските улици през 90-те, разнолик, пъстър и пълен с надежди. Експозицията представя 15 снимки от мозайката на многобройните уловени мигове през този период. Много неща се случват за първи път пред току-що излезлите от строгата дисциплина на режима хора. Звуците, цветовете,..

публикувано на 15.07.24 в 12:54

No puedo pensar (Desperado) е новата песен от Алекс Линарес

Певецът Алекс Линарес от българо-перуански произход представи новата си песен No puedo pensar (Desperado) в ефира на Радио София. Познат като вокал на латино бандата Mango Duende, Линарес не изневерява на стила и в соловия си проект . В унисон с лятото песента е с гореща салса и регетон ритмика , а в текста става дума за особеното състояние на..

публикувано на 15.07.24 в 09:29