Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Емоционалното хранене - какво представлява и как да се справим с него

Снимка: Pixabay

Дългото стоене вкъщи и прекалената изолация могат да станат повод за промени в поведението ни. Промяната в ритъма ни на живот може да рефлектира върху начина, по който се храним. Когато сме притеснени или ни е скучно, храната би могла да се превърне в наша утеха. Това се нарича емоционално хранене.

Яденето продължава след чувството за ситост и не спира много лесно. Емоционалният глад се появява изведнъж, не защото тялото се нуждае спешно от храна, а защото душата има нужда от удовлетворението, което не получава във външния свят.

“Няма как да не отчетем факта, че оставайки у дома, подлагайки себе си и близките си на социална изолация, отказвайки се от ежедневния си ритъм, тялото, психиката и емоциите ни са подложени на неимоверен стрес. Цялото това предизвикателство в комбинация с паниката и страха, че евентуално можем да се разболеем, се отразява на поведенческите модели на хората и може да доведе до нездравословни начини на хранене и най-вече т. нар. емоционално хранене”, казва нутриционистът Яна Данаилова.

Това, което може да се направи е съвсем съзнателно да не се поддаваме на моментни емоции и да търсим утеха в храната. “Точно сега е моментът, когато можем да посветим част от времето и енергията си за надграждане и изграждане на здравословни навици. Нека това нещо се превърне в ритуал, нека носи наслада на всичките ни сетива”, допълва нутриционистът.

Още за емоционалното хранене и за това как да го избегнем разказва нутриционистът Яна Данаилова пред Петя Зунгорлиева в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Над 293 300 сигнала за онлайн престъпления над деца от началото на годината

Националният център за безопасен интернет отчита pекорден брой сигнали за онлайн престъпления над деца в цяла Европа. За периода януари-септември 2024 г.  са регистрирани над 293 300 сигнала за онлайн насилие над деца. Данните от обработените от Центъра сигнали бяха представени на пресконференция днес. Пред Радио София Антоанета Василева –..

публикувано на 11.10.24 в 17:29

България е сред водещите държави за развитие на бизнес, според доклад на Световната банка

Преди дни Световната банка представи годишната си класация за условията за развитие на бизнес в 50 страни от целия свят. Класирането е ново и е извършено на базата на три основни показателя – “качество на нормативната уредба", "ефективност на публичните услуги" и "оперативна ефективност". Докладът е озаглавен "Готовност за бизнес". Според..

публикувано на 11.10.24 в 16:07
Доц. Мирослав Богданов

Хората не разбират мащаба и съдържанието на рекламния дизайн

Рекламният дизайн е вид творчество за визуална информация, комуникация и реклама. Основна негова характеристика е, че изгражда условна реалност чрез краткотрайни във времето и мобилни в пространството визуални образи, носители на определени социални, културни, търговски и рекламни послания. Обект на рекламния дизайн са визуалните образи на..

публикувано на 11.10.24 в 15:44

Поне 14 жертви на урагана Милтън, милиони без ток, за някои "най-лошият сценарий" е избегнат

По данни на Вашингтон Пост най-малко 14 са загиналите след като ураганът Милтън удари Флорида рано в четвъртък българско време. Природното бедствие доведе до силни ветрове и наводнения. Стотици са били спасени като спасителните екипи продължават работа. Близо три милиона останаха без ток. Ураганът бе предшестван от серия торнада, довели до..

публикувано на 11.10.24 в 14:56

Радослава Боор призовава да не се страхуваме от изкуствения интелект, а да се гмурнем в дълбокото

Радослава Боор Даскалова завършва Националната художествена академия в София . От 2005 г. е член на Съюза на българските художници. Повече от 17 години работи като графичен дизайнер, илюстратор, уеб дизайнер и арт директор в България и в чужбина. В момента живее и работи в гр. Прага, Чехия. Не престава да работи за България и си сътрудничи с различни..

публикувано на 11.10.24 в 14:31
Стефан Прохоров

Стефан Прохоров: Свободният театър е силно граждански ориентиран

АСТ Фестивал за свободен театър , с подкрепата на IETM, световната мрежа за съвременни изпълнителски изкуства, работи за поетапното картографиране и видимост на свободните сцени в София . Тази година от Асоциация за свободен театър са поканили самите пространства да предложат своя програма, за да уловят и покажат разнообразието и неочакваната..

публикувано на 11.10.24 в 14:00
Редакторът Антон Биров

"Инстамозък" - как пристрастяването към дигиталните технолгии влияе на здравето ни

Живеем в един непознат свят, който изобщо не прилича на онзи, за който сме създадени. Мозъкът ни вижда опасности навсякъде, лесно се стресира и разсейва и не умее да върши няколко неща едновременно, въпреки че живеем в дигитален свят.  Това е темата в книгата “Инстамозък” на водещия експерт Андерш Хансен .         Авторът говори за различните начини,..

публикувано на 11.10.24 в 13:24