Християнските символи в народната култура, свързани с празника на Възкресение Христово, са писаните яйца и великденския хляб.
Според етнолозите именно обредните хлябове носят магия за плодородие по Великден.
Според православната традиция и козунаците, и яйцата се приготвят на Велики четвъртък.
Радио София избра да изпълни традицията с Дешка Кротева, известна просто като Баба Дешка, чието сърце и душа са винаги отворени и гостоприемни, въпреки извънредното положение, наложило затварянето на къщата й за гости в с. Горно Драглище край Банско.
Преди да се меси, и то дълго, много е важно брашното за козунака да се пресява няколко пъти, подчертава с колоритния си изказ баба Дешка. Тя изрежда съставките и технологията и как втасува тестото, па и как го месиш, лупаш, трескаш до сто пати... Готово е, когато започнат да се образуват мехурчета.
Чуйте и как се вапцуват яйцата по традицията на оня български край, по естествен начин, без химически бои.
"Таков шамар ни удари Дедо Боже с тая пандемия, че се озъбихме отсекъде. Да ми мислите вие, гражданията. Абе че го преживееме и това.
Традиция требува да има, защото свето така оцелева. Това ни крепи. Ние требува да сме човеци със сичките, по всеко време на година. За да ни е по-лек животът."
„Самотният зрител“ – огледало на обществото ли са новите сериали? Още по темата с Йосиф Аструков , Институт за изследване на изкуствата - БАН: "Темите не са нови, датират още от ТВ - хората са седнали заедно и гледат. Сега всеки се разцепва на малки екрани. Ако гледаш комедия и не ви е смешна, а цялата зала се тресе, и на теб ти става смешно...
Пускането на ИИ “DEEP SEEK” доведе до неочаквани реакции и събития – ЗАЩО? Постига ли се наистина революция с този модел и повдига ли нови въпроси за надпреварата в разработването на технологията? Събеседник по темата ни е д-р Димитър Димитров, част от Института „INSAIT” към СУ „Св. Климент Охридски“: “DEEP SEEK” е модел за разсъждение,..
Графичният роман „Mаус“ на Арт Спигелман излиза за пръв път на български език. Представя ни го неговият преводач - Владимир Полеганов: "Комиксът е подценявана област на изкуството - смята се за явно популярна. Но чрез неочакваната форма се разказва история, която се говори и възприема много трудно. Авторът бавно е осъзнавал какво е да си син на..
В петък водещият Лъчезар Христов и гостите тази седмица Георги Захариев – основател на Finance Academy, и Алексей Пампоров - социолог от Института по философия и социология при БАН, обобщиха всички теми от седмицата и коментираха в добавка: Държавната администрация и това какво се очаква от тях - бюджет, ефективност; Презастрояването в София..
Конкурсът за нов главен архитект на София се обещава от август месец. Най-притеснителното е, че има една тенденция за обезличаване на професионалната позиция на главния архитект с лозунги за това, че трябва да има намаляване на презастрояването, да се направят сложни процедури и да се спрат или силно да се намалят издаваните разрешения за строеж,..
За седма поредна година Община Елин Пелин организира събитието "Спортист на годината“. Бяха излъчени победители в три официални категории - “Индивидуални постижения“ ,“Отборен спорт“ и “Спортист – любимец на Община Елин Пелин“. Златото в категория за индивидуални постижения грабна състезателката по художествена гимнастика Красимира Димитрова...
На 4 февруари ще отбележим Световния ден за борба с рака. През 2024 г. оценки на Световната здравна организация показаха, че през 2050 г. броят на диагностицираните случаи на рак в световен мащаб ще се увеличи с до 77% в сравнение с диагностицираните през 2022 г. По този повод през днешния ден се проведе и дискусия “Иновативни терапии и..