Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Код: Строител

Инж. Л. Качамаков: В строителството искаме не помощи, а работа

Законът за шума трябва да се прецизира, иначе води до големи проблеми в бранша, обяснява експертът от КСБ

Инж. Любомир Качамаков
Снимка: в. „Строител“

Ограничението в Закона за шума за работа в интервала 14.00 – 16.00 часа всеки ден ще доведе до проблеми за строителния бранш. Санкциите са огромни, а спазването на формулираните забрани ще се отрази и на инвеститорите, и на строителите, и на други браншове дори.

Това подчерта пред Радио София инж. Любомир Качамаков - председател на Областното представителство на Камарата на строителите в България (КСБ) в София и вицепрезидент на Европейската федерация на строителната индустрия (FIEC).

„Забележките си сме заявявали нееднократно. Нашите работници имат принудителен престой от 14 до 16 ч. Сами преценете каква е ефективността на тези хора. С обедната им почивка работният ден се намалява до 5 часа. Това ще има и финансово отражение, защото сме длъжни да осигуряваме работниците на пълен работен ден.“

От Камарата настояват да се даде точна формулировка какво се смята за шум., защото както е сега в закона, дори боядисването с четка влиза в разрез със закона в следобедните часове. (За заведенията има възможност за замерване, но не и в строителството!)


Инж. Любомир Качамаков подчерта, че текстът за часовете от 14.00 до 16.00 часа (чл.16а, алинея 5 ) трябва да отпадне за строителите в работен ден. Скоро от КСБ са излезли и с официална аргументирана позиция по въпроса.

„Пазарната ситуация не ни позволява да заплащаме за престоя, защото това ще се отрази на цената за крайния клиент“, допълни инж. Качамаков.

Строителните работници ще бъдат дискриминирани, защото в друг бранш – например в ресторантьорството, те ще работят целодневно и ще получават пълно заплащане.

„Не искаме да тормозим хора с шум, а искаме яснота, регламент“ каза инж. Качамаков. И даде примери как е редът в това отношение в страни като Франция (забрана само между 22 и 7 сутринта в работни дни), Германия, Нидерландия, Норвегия.

По казуса в България вече има спечелено дело на трета инстанция.

Епидемията и наложителните мерки, които се приложиха, не се отразиха толкова жестоко в строителството, както в други браншове, но въпреки това от КСБ настояват работата и занапред да не спира.

„Мерките са добри, но най-добрата е осигуряване на инвестиции. Не искаме помощи от държавата, а – работа“, категоричен е инж. Качамаков.

Над 3000 обществени поръчки „чакат“ и биха дали държавна гаранция и подкрепа за заетостта в сектора.

Чуйте целия разговор на Анелия Торошанова с инж. Любомир Качамаков.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Мерят безплатно кръвното в три преходни софийски метростанции

В три метростанции заработиха зони за безплатно измерване на кръвното налягане, съобщиха от Столичната община. Кътовете са в рамките на кампанията за превенция на сърдечносъдовите заболявания сред младите хора „120/80. Избери номера на сърцето" и са разположени в преходните станции "Софийски университет", "Сердика" и "НДК" , където хората..

публикувано на 25.11.24 в 19:16

"Форум", 25.11.24: Цунгцванг и пат в едно - българските политици знаят как

В новата в студиото на "Форум" ще слушаме разсъжденията на Георги Вулджев и Едуард Папазян. Днес водещият Лъчезар Христов ги провокира по темите: Пореден епизод от сагата за политическата безизходица у нас. Борисов отказа лидерска среща с ПП-ДБ. Доган разчиташе на обръчите (бизнеса), Пеевски – на прокуратурата (с влияние не само върху..

публикувано на 25.11.24 в 18:45
Илия Вълков

Стресът на българските журналисти е над здравословния за професията

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се до прегряване в професията (бърнаут). Това показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България (АЕЖ-България) за медийната свобода в страната. Анализът, чийто автор е д-р Илия Вълков, се базира и на..

публикувано на 25.11.24 в 16:54
Иван Станчев и Георги Стоянов

Без значение какво прави Арсенал, хубавото е, че успяваме да направим добри каузи

“Не започна отборът както трябваше тази година, но пък смятам, че ще завърши там, където трябва. Без значение какво прави Арсенал, хубавото е, че успяваме да направим добри каузи”, казва Георги Стоянов - председател на фенклуба на Арсенал в България. Фенклубът на английския отбор в България стана на 20 години и членовете му са отбелязали събитието по..

публикувано на 25.11.24 в 15:56

Месец преди Коледа празничният дух завладява София

За специални събития до Нова година анонсира кметът на София Васил Терзиев на страницата си във Фейсбук. На 30 ноември ще има работилница за коледни играчки и много изненади на площад "Св. Александър Невски". От 10:00 часа посетителите ще могат да създават свои коледни играчки, които по-късно ще украсят столицата. Ще пристигне и..

публикувано на 25.11.24 в 14:10