Според адвокат Емилия Недева акцентът на наказателната политика не следва да бъде върху непрекъснатото завишаване на наказанията, а върху превантивния контрол.
“На фона на статистиката от последните години, когато неведнъж наказанията са били увеличавани, резултатите не са задоволителни и считам, че не там е основният проблем”, коментира Лъчезар Босаков, адвокат по наказателно право.
Основният проблем, според адвокат Босаков, е в активността и качеството на контрола на движението по пътищата. Става дума за средствата за проверяване - тестовете за наркотици и тестовете за алкохол при шофиране.
Към момента и двете престъпления са поставени почти под един общ знаменател, като и наказанията са сходни. Трябва обаче да се направи основно разграничение, което касае доказуемостта на тези престъпления.
При алкохола нещата са ясни - тестът с дрегер и последващата кръвна проба доказват без съмнение количеството алкохол в кръвта на водача.
При наркотичните вещества има проблем от години - методите на изследване там са изключително притеснителни, при тестовете се промени думата в закона от “под влияние” на “при употреба”.
Употребата не е абсолютно доказателство за това, че някой в момента на спирането за проверка е под влиянието на наркотични вещества.
“Доказано е, че тези тестове, които се използват, хващат дни назад и вече се говори за предполагаемост на престъплението, а не, че то е абсолютно доказано”.
Основният принцип, залегнал в правото е, че една присъда не може да почива върху предположения, а тук законът отваря една такава вратичка, която може да се тълкува, че не може да бъде абсолютно доказано самото деяние.
Под обществен натиск се родиха доста недомислия в Наказателния кодекс. При пътните произшествия в някои случаи санкциите се изравниха и дори надминават тези при умишлените престъпления. Такъв дисбаланс по никакъв начин не е оправдан, заяви пред Радио..
Коментатори във "Форум" във вторник бяха Добромир Живков от Маркет линкс и Пламен Димитров от Българско геополитическо дружество. Заедно с водещия Лъчезар Христов, част от темите, които дискутираха бяха: 2024 г. и 2025 г. - равносметка и..
Какво можем да направим с коледните подаръци, които не желаем да задържим? Този въпрос си задаваме често, когато за празниците сме получили нещо, което вече имаме, нещо, от което не се нуждаем или просто не ни харесва. Една от възможностите е да..
Боянската църква безспорно е сред историческите светини, с които разполага страната ни и това е оценено още през 70-те години на ХХ век от ЮНЕСКО. Църквата продължава да бъде реставрирана и да се съхранява по изключителен начин заради изключително ценните..
Диригентът и преподавател в Националната музикална академия Иван Стоянов е родом от Габрово, но е “присаден” в София. Казва за себе си, че е болезнено свързан с природата и обича да прекарва времето си далеч от града, като дори препоръча на софиянци да..
Сериозен ръст на случаите на човешки метапневмовирус (HMPV) се наблюдава в Северен Китай. Място за паника няма, каза пред Радио София вирусологът от БАН проф. Радостина Александрова. По думите й, вирусът е познат на човечеството отдавна, но е..
За икономическите предизвикателства пред България през 2025 година, представи своята прогноза икономистът Стоян Панчев, председател на Българското либертарианско общество, основател на Експертен клуб за икономика и политика. Какво да..
Кръгово кръстовище ще разтоварва трафика в един от най-натоварените райони в Перник. Пътното съоръжение ще бъде изградено при пресичането на улиците "Владайско въстание” и "Димитър Благоев”. Улица "Димитър Благоев" е основна пътна артерия в Перник,..