Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Лекари: Хората с астма или ХОББ да не спират инхалаторната си терапия въпреки пандемията

Пациентите с ХОББ имат много висок риск за тежко протичане на Covid-19

Болница в Белград, 5 май 2020
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Пациентите с астма или хронична обструктивна белодробна болест (ХОББ) да не спират инхалаторната си терапия в условията на пандемия от коронавирус и опасност от зараза – това бе основното послание на водещи специалисти по белодробни болести и алергология, представители на пациентски организации и на фармацевтичната индустрия по време на уебинар на тема „Covid-19 и бронхиална астма“.

Въпреки че тези заболявания се свързват с по-висок риск за тежко протичане на коронавирусна инфекция, пациентите не бива да изпадат в паника, а да спазват мерките за дистанция и да следват предписаното лечение, единодушни бяха участниците в събитието, посветено на Световния ден на астмата – 5 май.

По данни на СЗО, в момента 235 млн. души страдат от астма. Това е и най-често срещаното неинфекциозно заболяване сред децата. В условията на пандемия от коронавирус, началото на поленовия сезон буди тревога у пациентите, които страдат от алергични заболявания, посочи доц. д-р Мария Стаевска, началник на Клиниката по алергология на Александровска болница. 

“Започна вече масово тревният сезон и освен симптоми на Covid-19 може да очакваме вече и характерните симптоми на поленовия риноконюнктивит - кихане, кашлица, сърбящ нос, сърбящо гърло и към ушите”, посочва още д-р Мария Стаевска.

Част от симптомите на COVID-19 се припокриват с тези на алергия и астма, каза доц. Стаевска. При коронавирусна инфекция, характерни симптоми са задух, болка в гърлото и главоболието.

“Основният разграничител е наличието на температура, която не е характерна за алергиите. Ако имаме температура и имаме кашлица със задух, по-скоро трябва да мислим за Covid-19”, допълва д-р Стаевска. 

Пациентите с астма или алергичен ринит трябва да продължават да използват ежедневно контролиращата си инхалаторна терапия. Спирането на инхалаторните и назални кортикостероиди, може да доведе до усложнения, според препоръките на Глобалната инициатива за астма и други авторитетни институти.

Председателят на Българското дружество по белодробни болести доц. Владимир Ходжев отбеляза, че пациентите с ХОББ имат много висок риск за тежко протичане на Covid-19. Ето защо те също трябва да се придържат към редовната си терапия и да спазват мерките за дистанция и хигиена.

“По-често има висока температура при разширени бронхи. Още една клинична разлика е, че хрема може да се наблюдава при Covid-19, но относително рядко”, казва доц. Ходжев.

Диана Хаджиангелова, председател на Асоциация на българите боледуващи от астма, алергия и ХОББ, посочи, че над половин милион души в Европа умират годишно от хронични болести, сред които и белодробните, и открои необходимостта от ранна превенция.

“Тези цифри много често ги повтаряме, но за да може обществото да оцени тежестта на заболяванията, те трябва да бъдат повтаряни, за да може да има ранна превенция и самите обществени нагласи да се променят”, казва тя.

Освен на по-висока информираност и профилактика, Диана Хаджиангелова обърна внимание и на значението на борбата с основните рискови фактори– тютюнопушенето и замърсяването на въздуха.

Какви са разликите между астматичния алергичен пристъп, алергичната хрема, обострянето на хронично респираторно заболяване и инфекцията с коронавирус - чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Досю Амуджев

Историята оживява: Досю Амуджев

Днес ще ви разкажем за занаят, изпълнен със знания, специално отношение към детайлите и научен подход.  Това е професията реставратор на книги. А главният герой на историята ни дава пример колко безграничен може да бъде човешкия стремеж за развитие.  Срещаме се с Досю Амуджев. Дълги години познат от предаванията по радиата RFI и Jazz FM, и..

публикувано на 06.07.24 в 16:00

Софийски разкази - Хора и улици. Град като град

Разговорът за предстоящата разходка по Царя с Павлина Делчева - Вежинова.  Събитието  е тук: ."Навремето, по левия тротоар, по посока Орлов мост е вървяла аристокрацията, за простолюдието е бил десният. Може би защото по-хубавите сгради са били отляво. Нашата сегашна разходка ще е по сянката. Започваме от пл. "Батенберг". През 50-те е трябвало да..

публикувано на 06.07.24 в 15:00
Христо Смирненски

Адресите на любовта - Христо Смирненски

За поета, Женя Дюстабанова е „най-нежната муза и най-огнената отрова“ Голямата любов на  „момичето с тъмните бръшлянени очи“, както я нарича в стихотворението „Пролетно писмо“, остава с поета и след смъртта му.  Тя се затваря в себе си,  дълги години пази пълно мълчание за техните чувства и никога не се омъжва. Емоциите им са споделени, но..

публикувано на 06.07.24 в 14:00

Въздушни целувки на всички приятели

Световен ден на целувката е обявен от ООН през 1988 г. Колегите ни от програма "Христо Ботев " подхождат научно по въпроса. Стажант-репортерът ни Надежда Герова пита столичани защо целувката ни прави щастливи: "Знак на близост, може би на обич. Споделяне, приятелство, щастие, радост. Начин да покажеш на партньора си колко го обичаш. Знаеш, че имаш..

публикувано на 06.07.24 в 11:50
Десислава Иванова

Има много красиви, не толкова популярни места

Най-атрактивните летни дестинации с бюджет под 1000 лв. – интервю с травъл влогъра, Десислава Иванова : "Почнах да пътувам преди 10 години, когато не беше толкова популярно. Нямаше толкова полети. Днес бюджетът ми е малко по-висок. Не спирам да пътувам. Има много начини да се пътува бюджетно, с нормален за българин бюджет, всичко е в..

публикувано на 06.07.24 в 10:59

Законодателният акт за изкуствен интелект на ЕС и бъдещето на технологичните компании

Повече от месец на територията на Европейския съюз са в сила нови правила, свързани с изкуствения интелект. Причината – прилагането на вече приетия законодателен акт за ИИ, който поставя на първо място правата на европейските граждани. Извън фокуса остава ефекта, който се постига върху фирмите и по конкретно софтуерните компании. Пред Радио..

публикувано на 05.07.24 в 18:15