Въпросите с организирането на паркирането в столицата и ограничаването на превозните средства в централната градска част, отдавна са обект на дискусии от Столичния общински съвет и то не от този или от предходния мандат.
Според независимия общински съветник Борис Бонев, досега управлението показва, че не желае да реши тези проблеми, а само говори за тях, без да представи решения и единствените изменения, които се правят през годините в Наредбата за организация на движението на територията на Столичната община, са свързани с механичното отразяване на увеличаването на „синята“ или „зелената“ зона в столичните райони.
Затова Бонев предлага съвсем нови текстове в документа, които да доведат до работещи практики, които повишават контрола и водят до промяна в работата на Центъра за градска мобилност, свързана с дигитализиране на услугите.
В доклада си Бонев откроява също това, че трябва да се премахне служебният абонамент за институциите в централната градска част, където така или иначе има концентрация на линии от градския транспорт, а сега на практика столичани са ощетени с 40-50 паркоместа.
Борис Бонев предлага също да се забрани движението на каруци в града, за което от години не се предприема нищо. Неговите противници, поне като вносители на другия доклад за промяна на Наредбата за организация на движението, коментираха, че това трябва да бъде решено много внимателно и да се изчистят всякакви възможни пропуски, като не е изключено темата да бъде повдигната отново през есента, когато СОС възобнови работата си след лятната ваканция.
Засега докладът на Борис Бонев не среща подкрепа при гласуване в общинските комисии. За разлика от този на управляващото мнозинство, в който се предвиждат изменения в зоните за платено паркиране. „Синята“ зона ще бъде разширена в някои централни райони, а „зелена“ зона ще бъде въведена в кварталите „Иван Вазов“ и „Яворов“.
И двата доклада за изменение на Наредбата за организация на движението на територията на Столичната община ще бъдат разгледани само веднъж от комисиите към СОС, за да може да се гласуват на предстоящото заседание на 23 юли, последно за съветниците, преди излизането им в лятна ваканция.
Чуйте повече в репортажа в звуковия файл.
Невена Николова и Данаил Конов са имена от екипа на радио София - той идва от Враца в София в 2015, тя идва от радио Шумен. Още за техния път към и в радиото - в звуковия файл: Може ли по обява да намериш призвание и има ли значение какво казват родителите? Кои са най-сладките позиции, каква е разликата между новинар и водещ, както и репортер -..
Гостува ни актрисата Маргарита Костова. Надежда Герова разговаря с нея относно призванието актьор и всичко, което заобикаля един човек на изкуството. За работата на актрисата в куклени и драматични постановки и как предава занията си на деца и младежи нека чуем повече сега.
Какви са предизвикателствата пред младите хора в България? Каква е ролята на активните граждани за преодоляване на разделението в обществото? По темата ни гостува Мирослав Цеков, председател на Форум гражданско участие: "Отвореното ни писмо до НС бе провокирано от насочени срещу НПО призиви от политически сили в НС. Това е откровена заплаха и опит..
Албена Димитрова от Американския Университет в Благоевград представя състезанието по социално предприемачество "Станция Иновация": "Аз съм втори семестър в първи курс, следвам два бакалавъра. Клубът ни за по-добро общество организира благотворителни базари и в "Станция Иновация" парите също ще отидат при лица в неравностойно положение. То се..
В месеца на любовта търсим формулата за здрава връзка в примерите около нас. Книгите събират ли хората? Събеседници: Темз Арабаджиева и Антон Биров: "Вчера вечерта много исках да затворя вратата и да си чета книга. Любовта не е един конкретен ден. Нямам нищо против празника, стига малките прояви на любов да не са само един ден. Същото е с..
Как интересът на децата към книгите оформя читателските нагласи в бъдеще и какво има и трябва да има в списъка с книги до 12 клас? Събеседникът ни Борис Илиев е учител по български език и литература в Националната природоматематическа гимназия (НПМГ) „Акад. Любомир Чакалов“, която завършва като ученик: "Моите ученици много обичат да четат, но..
Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..