Има българи, за чийто живот си заслужава да се говори. Това са всички тези български умове и велики личности, които са живели и работили, понякога при много по-тежки условия от нас. За много българи в днешно време те могат да послужат и като вдъхновение.
“Интереса ми към историята запалиха баба ми и дядо ми, но не към класическата история, а история на науката, история на изкуството, история на приключенията, на географските открития”, казва писателят Делян Момчилов, автор на книгата “Българите! Забравените постижения”.
Една от любимите истории на Делян Момчилов е тази на Асен Йорданов – български изобретател, инженер и авиатор, смятан за основател на авиоинженерството в България, който има и съществен принос в развитието на американската авиация.
Българската личност, която е била най-близо до получаването на Нобелова награда, е ядреният физик д-р Елисавета Карамихайлова. Тя е първият български дипломиран ядрен физик. Работила е с бащата на ядрената физика Ърнест Ръдърфорд в Кавендишката лаборатория на Кеймбриджкия университет, Великобритания. Нейните постижения са не само научни. Тя става и първият хабилитиран преподавател по физика в България, а в средата на XX в., благодарение на едно нейно изследване е открит неутронът.
“Защо не се е явила на конкурса за номинация – историята мълчи, обаче аз съм чел доста български и английски източници, където тя се посочва, а откритията ѝ са безспорен факт”, казва Делян Момчилов.
Според автора преходът през последните 30 години ни е отдалечил от познанието, но вече сме свидетели на промяна.
Чуйте целия разговор на Боян Бочев с Деян Момчилов в звуковия файл.
Продължава седмицата, в която анализатори във "Форум" правят равносметка на 2024-та и споделят очакванията си за 2025 година. Арман Бабикян, пиар експерт и Георги Проданов, политолог днес коментираха какво се случва в момента и какви биха били последствията при възможните изходи от продължаващите преговори за редовно..
Заради неефективност на нощния градски транспорт в София Карлос Контрера е предложил съкращаване на линии още през март 2024 година, съобщи пред БНР самият той. Контрера е общински съветник трети мандат и е зам.-председател на Комисията по транспорт в СОС. В доклад (с Ваня Григорова) той се предлага да бъдат спрени две от линиите на нощния..
Ако трябва да търсим в американската съвременна политика два персонажа, които са диаметрално противоположни - това са Джими Картър и Доналд Тръмп, който след около седмица ще влезе в Овалния кабинет. Това заяви журналистът Енчо Господинов в ефира на Радио София. Той разказа, че е бил 27-годишен репортер, когато Джими Картър полага клетва като 39-ия..
Началото на годината традиционно е време за анализи и прогнози. Обръщаме поглед към пазара на труда. Какъв беше той през 2024-та и какви са прогнозите за 2025-а? Обявите за работа, заетостта, цената на труда - търсенето и предлагането в различните сектори, как технологиите оформят и влияят на начина, по който работят и се развиват компаниите...
Стремежът към поевтиняване е общ знаменател за много хранителни стоки и продукти , които през последните месеци и години видимо са влошили качеството си. Това обикновено става там, където технологиите позволяват използването на евтини заместители . Това коментира пред БНР-Радио София Богомил Николов от Асоциацията на активните..
Дали ще бъдат спрени две от линиите на нощния градски транспорт - N3 и N4, а другите две - N1 и N2 ще обслужват пътници само в петък и събота, ще реши Столичният общински съвет на следващото си заседание (16 януари), ако предложението в доклада на Ваня Григорова и на Карлос Контрера бъде прието. Противници на "орязването" на нощните..
“Лицата на нощна София“ - така е озаглавена предстоящата изложба, за която разказа в предаването “Радиокафе“ музикалният журналист и фотограф Иваничка Кючукова. “Лицата на София и на музиката са важно нещо за мен, но те са важни и за самия град“, отбелязва тя и допълва, че в нейното ежедневие често среща различните лица на София - публиката и..