Засега оставаме, заедно с Румъния, единствените държави в групата на скромните иноватори, а докато целта е да се превърнем в умерени индикатори. При национална цел разходите за научни изследвания и иновации 1,5% от брутния вътрешен продукт, ние сме на ниво 0,7%. Средното ниво за Европейския съюз е 3 на сто. От друга страна данните от Националния статистически институт включват на годишна основа едва около 1800-1900 предприятия, които инвестират в научни изследвания и иновации. Практиката, обаче, е съвсем различна - много повече предприятия се занимават с тази дейност, но не го отчитат.
Иновациите все още не са приоритетни за държавата, независимо от наличието на разработена стратегическа рамка. Още повече в периода на кризата с коронавируса средства, предназначени за подкрепа на иновации на малки и средни предприятия, научно-изследователски институти, се пренасочват към други сектори, които се смятат за по-важно. Същевременно развитите държави точно в условията на криза удвояват инвестициите в научни изследвания и иновации, което е всепризнат фактор за дългосрочен икономически растеж, припомни Теодора Георгиева.
В ход е подготовката на Иновационна стратегия за интелигентна специализация, където акцентите са два - тя е разработена на национално равнище, но стремежът е да бъде обърнато по-сериозно внимание на регионите с цел да бъдат обхванати регионални източници на конкурентен растеж.
Планиран е и нов инструмент за прилагане на стратегията - Оперативна програма за научни изследвания, иновации и дигитализация за икономическа трансформация. Основният акцент е насърчаване на взаимодействието между науката и бизнеса, за да могат новите решения и технологии да намерят практическо приложение с участието на бизнеса.
За проблемите в сферата на иновациите и търсените решения говори Теодора Георгиева в интервюто на Лили Големинова.Коментатори във "Форум" тази седмица са зам.-председателят и член на Управителния съвет на Българската асоциация по информационни технологии доц. д-р Наталия Футекова и образователният иноватор Ангел Георгиев. Заедно с водещата Елена Пъневска, част от темите, които дискутираха бяха: - Проучване на Института за пазарна икономика - професионалното..
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
На 17 февруари 2025 г., стартира 17-ото издание на Програма "Европа“ на Столичната община. За поредна година целта е сътрудничеството между гражданското общество и местната власт в София в прилагането на добри европейски практики на местно ниво. Пет са одобрените приоритетни области, като тяхното финансиране е по 250 000 лв., каза пред Радио..
"Аника в градините на Людмил Георгиев" е съвместна изложба на известния български графичен художник Людмил Георгиев и 10-годишната Аника Козева. Изложбата ще бъде показана в галерия "ГрафикАрт" от 12 до 26 февруари. "Изложбата трябва да се види, а историята да се разкаже. С бащата на Аника си говорихме в моето ателие, а Аника се беше разшетала из..
Вейповете и останалите бездимни изделия са новата мода, която предизвиква интереса на децата, коментира пред Радио София Яна Алексиева - изпълнителен директор на Асоциация "Родители“ и магистър по Детско-юношеска и училищна психология. Тя добави, че всичко, което е забранено, в даден момент започва да изкушава тийнейджърите. "Всичко, което чуваме..
Романът "Скарида" е забавен разказ за нелепиците, абсурдите и тъгите на едно непроменящо се и непроменимо всекидневие. Негов автор е Димитър Коцев-Шошо, който според издателите на книгата, е роден и кара в София своето щастливо детство, което все още не е завършило, а това е добра новина за всички почитатели на неговото творчество, защото не..
За справяне с проблема с употребата на вейпове сред тийнейджърите, опитът на другите държави сочи, че голяма част от тях са прекратили вноса и производството им, каза пред Радио София д-р Гергана Гешанова - председател на коалиция "Без дим". "В много държави е абсолютно забранено транспортирането на такива количества, съхранението им и..