Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Павлина Делчева-Вежинова разказва непознати истории за улиците и сградите в София

В столицата ни има улица, която не е сменяла името си над 600 години

Снимка: Елмира Джома
Толкова много теми има за София, казва Павлина Делчева-Вежинова - автор и сценарист на предаването “10 000 крачки” по БНТ, което повежда зрителите на пешеходно пътешествие из София, за да им покаже градските улици, сгради и места така, както рядко ги виждат в ежедневието.

Предаването търси отговор на въпросите кога и защо тези места са станали част от живота на големия град, а също и как са се променили през годините.

“Знаете ли например, че ул. “Калоян” не е сменяла името си повече от 600 години. Там, където се намира в момента хотел “Рила”, се е намирала някога резиденцията на Константин Велики. Павлина Делчева – Вежинова

Разбира се, той не прави Сердика своя столица, както е искал, напуска, но на това място севастократор Калоян издига своята резиденция. Прави църква върху основите на стара християнска църква (параклисът, който Константин Велики издига) и тогава хората започват да наричат улицата Калоянова, махалата Калоянова. Така я заварват турците и така си остава”, разказва тя.

Това е всъщност една от най-старите улици в столицата ни, друга стара улица е “Гладстон”, но нейното име е било сменено след Освобождението (преди това е наричана Болярската улица).

“Първите две предавания ще заведем зрителите във Военната академия и парка около него. Едно невероятно красиво място. След това ще се разходим из софийските улици”, казва тя.

По думите ѝ последният началник на Военната академия се е заел да реставрира и поправя академията и тя лека-полека започва да блести.

“Във Военната академия има една т.нар. Алея на началниците. На 35 постамента са били поставени бюстовете на всички началници на Академията до края на 30-те години на ХХ век.

След 9 септември 1944 г. те са бутнати, никой не знае къде, и сега вече е решено да се възстанови тази алея”, а това според нея показва приемственост. Такава приемственост авторката на предаването иска да види и в поддръжката на сградите на София.

Чуйте целия разговор на Гергана Пейкова в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Историята оживява - Историята на Американския колеж в София

Разказваме за корените на една от най-старите чуждестранни институции на Балканите. Това е Американският колеж в София.  Събеседници са Петя Иванова - директор “Комуникации” в Американския колеж в София и завеждащата Библиотека “Гипсън” към Колежа - Александра Александрова.  "Училището е създадено от американски мисионери и започва в Пловдив в..

публикувано на 12.10.24 в 16:00

Софийски разкази - Модернизъм на малките 5 кьошета

Разговор с Теодор Караколев от Фондация “Български архитектурен модернизъм": "Когато свързваш една сграда с живота на хората в нея, тогава достигаш до повече сърца. Градската памет се губи по-бързо в София, където динамиката е по-голяма. И в онова време е било така. Истории има навсякъде, особено в централните квартали те се намират по-лесно, а..

публикувано на 12.10.24 в 15:00
Гинка Станчева и Пейчо Пейчев

Адресите на любовта - Любовта на Гинка Станчева и Пейчо Пейчев

Заради целувки във филмите подозират актрисата за връзка с Апостол Карамитев Любимата актриса на поколения българи, Гинка Станчева, остава вярна на съпруга си Пейчо Пейчев повече от половин век. Запознават се във Велинград като гимназисти. Двамата са там на курорт и младежът изминава по 14 км всеки ден, за да види любимата си. Тя кандидатства..

публикувано на 12.10.24 в 14:00
Цветомира Векова

На корейски нещата звучат малко по-различни

Нобеловата награда за литература за 2024 г.  е на южнокорейската писателка Хан Канг за нейната интензивна поетична проза, която се възправя срещу историческите травми и разкрива крехкостта на човешкия живот". Издавана у нас от „Ентусиаст“, в превод от Цветомира Векова: „Не се изненадах че е получила наградата, оценена е подобаващо...

публикувано на 12.10.24 в 11:56

Препоръчвам нещата, в които вярвам

Страшен брънч с кауза тази неделя в София. Каузата - Сдружение „Деца с онкохематологични заболявания“. Октомври е месецът на страшните книги и още по-страшните книжни сладкиши и солениши. 13 тематични рецепти за 13 октомври. Място: ул. Веслец 22 „Абордаж“. Подробностите от Десислава Иванова от TroubleBakers : „Поредицата ни има различни..

публикувано на 12.10.24 в 11:19
Отляво надясно: Ема, Андрей, Николай и Виктория

Всеки намира своите хора, но и намираш себе си

Кандидатстването за програмата за образователен обмен "YES България" е отворено. Български ученици ще имат възможността да живеят и учат една година в САЩ. Програмата е насочена към ученици от 9 и 10 клас от училищата в страната и е финансирана от Бюрото по образователни и културни въпроси на Държавния департамент на САЩ. Младежите ще могат да..

публикувано на 12.10.24 в 11:03

Над 293 300 сигнала за онлайн престъпления над деца от началото на годината

Националният център за безопасен интернет отчита pекорден брой сигнали за онлайн престъпления над деца в цяла Европа. За периода януари-септември 2024 г.  са регистрирани над 293 300 сигнала за онлайн насилие над деца. Данните от обработените от Центъра сигнали бяха представени на пресконференция днес. Пред Радио София Антоанета Василева –..

публикувано на 11.10.24 в 17:29