Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Националната галерия привлича посетители с нови образователни програми и разширена колекция

Ярослава Бубнова - директор на Националната художествена галерия
Снимка: Христина Иванова

Националната галерия посреща 10 години от две почти едновременно настъпили събития - обединяването на Националния музей на българското изобразително изкуство и Националната галерия за чуждестранно изкуство в една институция и построяването на „Квадрат 500“.“Преди да се построи тази сграда, с всички проблеми, които са съпровождали този проект, произведенията от колекцията на Националната галерия са се съхранявали в случайни помещения.

Те са съхранявани в помещенията на бившия Княжески дворец, които не са предвидени да опазват картини, скулптури и графики, а в момента, когато колекцията надрасна възможностите на двореца, и неговото никак не добро състояние на сградния фонд, те са били разпращани в множество случайни адреси - от бившия Партиен дом, до подземията на НДК, техникум в Зона Б-5 и т.н.

Разбира се, опазването не е можело да се извършва на нивото, на което в момента можем да си го позволим”, разказва Ярослава Бубнова - директор на Националната галерия. 

Сградата, замислена като национален музеен комплекс, е първата в страната, в която условията за съхраняване, консервация и реставрация на произведенията на изкуството отговарят на съвременните музейни изисквания. Фондохранилищата заемат почти 6000 кв.м от над 24 000 кв.м обща площ, а над 150 кв.м са предоставени за дейностите на Лабораторията по консервация и реставрация.

В момента двете колекции (на Националния музей на българското изобразително изкуство и Националната галерия за чуждестранно изкуство) са събрани заедно. Съответно и специалистите, които работят с тези две колекции, са заедно. Това дава нова перспектива за изследванията на произведенията - например българското изкуство в контекста на европейското или с влиянията от Япония и други култури върху нашето изкуство.

Фондът на националната галерия продължава да бъде обогатяван, като едно от най-големите постижения в последно време е придобиването на една от творбите на Кристо Явашев и Жан Клод. Става дума за скица на “Опакования Райхстаг” от 1986 г.

“Това е някакво изпълняване на дълг и в известен смисъл някаква форма на извинение пред един от най-известните художници на своето време - Кристо, работещ по огромните проекти, заедно със съпругата си Жан Клод, за това, че България постепенно се научи да цени и неговото творчество и спецификата на него като художествен персонаж, но не притежава в обществените си колекции негова сериозна работа, подписана от него и направена от него самия. 

Разбира се, Кристо е правил няколко жеста и още през 90-те години, е изпращал своите подписани постери, които са се продавали по търгове и са подпомогнали доста художествени организации и самите художници, но в публичния музей, в който всеки може да дойде и да види, ние имаме такава негова работа за първи път", допълва Бубнова.

В Националната галерия се провеждат и различни образователни програми. “На всички е известно, че да правиш само образователни програми за малки деца не е достатъчно, защото те са зависими от решенията на родителите си. Ако те не привиждат интерес в посещенията на музеите, естествено и децата няма да бъдат включени в образователните възможности. Затова ние развихме много сериозно и екскурзоводските беседи и популяризиращите програми”.

В тях разказват за историята на изкуството, авторите, защо някои са по-известни или по-малко известни. Цялото течение на българското изобразително изкуство, но и на чуждестранното изкуство.

“Хубаво би било от най-ранната възраст да знаем, че изкуство се създава и в Африка, и в Южна Америка и Азия и по този начин да се научим да разбираме и уважаваме, и други култури. Направихме една програма, която се ползва с голям интерес, нарича се “Магията на реставрацията”, защото в нея показваме какво стои зад експозициите и колко огромен е трудът на реставраторите".   


Още за новите придобивки на Националната галерия чйте в разговора на Гергана Пейкова в звуковия файл.    
По публикацията работи: Елица Елефтерова-Иванова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В "малките кутии на подсъзнанието" се развива действието на "Сън в лятна нощ"

За  премиерата на „Сън в лятна нощ“ на 29 и 30 април в Младежкия театър „Николай Бинев“ разговаряме с р ежисьора Диана Добрева. Тя се обръща към този текст след като е поставила много трагедии и сега е дошло време за една комедия. Но не коя да е, а именно този най-обичан текст на Уилям Шекспир. Мястото на действието, по пиеса, е гората. В тази..

публикувано на 26.04.25 в 10:45
Траян Косев

Изкуственият интелект и създаденото от нас съдържание

Kой всъщност е автор на генерираното от AI съдържание - интервю с адвокат Траян Косев: "Целият свят се вълнува от отговора на този въпрос. Редно е първо да се запитаме какво се закриля от авторското право? У нас творчеството е свързано с физически лица. "Творческата" дейност на машината не е такава. В САЩ патентното ведомство слага разделителен..

публикувано на 26.04.25 в 10:37

"Греят" картините от юбилейната изложба на Стойчо Зерлиев

На 23 април в галерия "Еритаж" бе открита изложбата "Пътуване във времето" на Мастро Стойчо Зерлиев. Това е негова юбилейна изложба (80г.), която представя картини от почти целия му творчески път. "Това обхваща един дълъг период от моя живот. Още от завършване на художествена академия, а преди това имам и от завършване на художествена гимназия..

публикувано на 26.04.25 в 10:10

"Форум", 25.04.25: Отговорността за околната среда - морален и(ли) регулаторен въпрос

В края на тази седмица коментаторите във "Форум" правят преговор на случилото се през изтеклите дни, но и обсъждат горещи теми от деня. Сътресения, пререкания, ежби в Столичната община . Драматичната смята на шефа на "Метрополитен" ЕАД. Денят на Земята беше отбелязан тази седмица. Отговорността за околната среда - лична и корпоративна...

публикувано на 25.04.25 в 18:43
Петър Панков

Легендата в ски бягането Петър Панков на 80 години

Петър Панков е участник в три зимни Олимпийски игри и на връх Великден празнува 80-годишен юбилей. Освен това на 5 април постигна първо място в 55 км маратон в Леви, Финландия. “Чувствам се добре, защото вече имам и възможност по малко да спортувам. Не съм привърженик на големите празненства, но моите деца ме убедиха, че поне веднъж на 80..

публикувано на 25.04.25 в 18:09

Орлин Павлов пее с дъщеря си при представянето на новия детски албум "Кислород"

Новият албум на Voice Academy озаглавен “Кислород“ е създаден специално за най-малките. Той ще бъде представен пред широката публика с премиерен концерт-спектакъл на 27 април, неделя в който ще участва Орлин Павлов . Петя Динкова - един от създателите на Voice Academy, разказа повече за събитието, в предаването “Добър вечер, София“...

публикувано на 25.04.25 в 17:45

"Локалите" - пореден повод за обществена тревога

Една нова пандемия набира скорост сред децата и това е агресията и насилието заради самото насилие . Така наречените "локали" са деца, които търсят конфликт и тормозят свои връстници. Насилието никога не е изчезвало завинаги, но сега с завръща с ново лице, коментират психолози и училищни специалисти. Защо се случва и къде са корените на..

публикувано на 25.04.25 в 17:40