Новият сезон (2019-2020) на Симфоничния оркестър на БНР ще бъде открит този петък от 19.00 часа в столичната Зала "България". За първи път в България гостува гениалният пианист от Украйна Дмитро Чони, победител в едни от най-престижните международни клавирни конкурси, между които: Първа награда и Златен медал на конкурса „Paloma O'Shea Santander International Piano Competition“ в Испания, Първи награди на Международните конкурси: „Тhe Bösendorfer USASU“ (САЩ), Лос Анджелис (САЩ), Рим (Италия), Тукуман (Аржентина); Първа награда и Награда на публиката от „ZF-Musikpreis“ (Германия), "Supersonic Award" на списание "Pizzicato" и др.
Той ще изпълни Концерт No.3 за пиано и оркестър от Лудвиг ван Бетовен. Следва една от последните симфонии в творчеството на Йозеф Хайдн - "Военна", тя е под номер 100 и е написана през 1793 г.
Българската премиера е творбата на Добринка Табакова "Дърво и стомана". Всичко това под диригентската палка на изключителния Марк Кадин, главният диригент на Симфоничния оркестър на радиото.
Този сезон е разделен на два цикъла: "Хоризонт" и "Христо Ботев", посветени на 50-годишнината от създаването на двете програми на 4 януари 1971 година.
В абонаментния цикъл "Хоризонт" концертите са на 20 ноември, 15 януари, 26 февруари, 9 април, 14 май и 4 юни. Солист на ноемврийския концерт ще бъде кларинетистът Кристиян Калоянов, той ще изпълни Рапсодия за кларинет и оркестър от Морис Равел.
Специален гост-солист на януарския концерт ще е известният цигулар Марио Хосен. Той ще изпълни първия цигулков концерт на Николо Паганини, под палката на диригента Деляна Лазарова. В края на февруари солист ще бъде виолончелистът Златомир Фунг от САЩ, под негово изпълнение ще чуем Концерт №2 от Дмитрий Шостакович. Известната българска цигуларка Мила Георгиева, както и виолончелистът Христо Танев ще солират на 9 април с Двойния концерт за цигулка и виолончело от Йоханес Брамс. Рафаел Агире е китарист от Испания, той ще изпълни през май догодина Концертът за китара и оркестър "Аранхуес", знакова творба на Хоакин Родригес.
Смесеният хор на БНР ще участва в заключителния концерт през юни 2021 г. на Симфония №2 "Възкресение" от Густав Малер с диригенти Любомира Александрова и Найден Тодоров.
В абонаментния цикъл "Христо Ботев" известният български органист Янка Хекимова ще изпълни на 30 октомври Концерт за орган, тимпани и струнни заедно със Симфоничния оркестър на БНР, с диригент Константин Илиевски. Предколедният концерт на 11 декември ще представи българската премиера на Ораторията за солисти, хор и оркестър "Христос на Маслиновата планина" в изпълнение на Смесения хор на БНР и Хора на Софийските момчета.
Руският пианист Константин Емелянов ще свири отново с радиосимфониците - на 5 февруари ще изпълни Третия клавирен концерт от Сергей Рахманинов. Мецосопраното Виолета Радомирска ще бъде солист на "Морски картини" от английския композитор Едуард Елгар на 19 март. Диригент е Здравко Лазаров. Цигуларката Лия Петрова ще изпълни Концерт за цигулка и оркестър от Феликс Менделсон Бартолди на 23 април, под палката на Диан Чобанов.
Билети и абонаментни карти можете да намерите в рекламно-информационния център на БНР, който се намира на бул. Драган Цанков №4 в София
На 14 февруари зала "България" изкушава публиката с любов, вино и кино. В 19.30 часа Костадин Георгиев-Калки и Мартина Табакова, заедно с "Кварто квартет" и гости от легендарната група "Медикус" ще представят Love story – световни любовни дуети и мелодии от филми и мюзикъли. Концертът е музикален прочит на вечната тема за любовта с романтични творби и..
От днес до 15 февруари ще се състои фестивала на италианската песен "Санремо". Това е 75-ото му издание, което стартира с една изненада. За първи път в историята на "Санремо" се оттегли един от участниците. Това е рапърът Емис Кила. Разследван е от прокуратурата в Милано във връзка с агитките на Интер и Милан. Срещу него тегне и обвинение за..
Цигуларката Лия Петрова ще свири за първи път на столична сцена на цигулката "Гуарнери дел Джезу” на благотворителен концерт в подкрепа на деца и младежи, лишени от родителска грижа, съобщи музикантката. Събитието е на 12 февруари, в Софийската градска художествена галерия, която е съорганизатор заедно с фондация "Звезда на надеждата”...
На 13 февруари от 19.00 ч., в зала “България” ще бъде домакин на концерт с участието на флейтистката Луиза Селло и маестро Орхан Шаллъел. Публиката ще има удоволствието да се наслади на блестящи изпълнения на произведения от класическата музикална съкровищница. Луиза Селло е международно призната флейтистка, посланик на италианската музикална култура. Тя..
Група Sage се сформира в Амстердамската консерватория и обединява четирима млади музиканти, събрали се в забележителния нидерландски град. Тромпетистът Рома Гашо и пианистът Грегоар Кифер са от Франция, басистът Дуорт Фернандеш е от Португалия, а Александър Иванов – барабани е от България. Техният произход, експериментаторски стремеж и дух на..
В Лос Анджелис се проведе 67-ата церемония по връчването на американските музикални награди "Грами". Бионсе беше изпълнителката, която беше номинирана в най-много категории за награда "Грами" тази година за албума си "Cowboy Carter" – цели 11. Така тя стана най-номинираната певица в историята на наградите с 99 номинации за цялата си..
Диджей BoYan е подготвил още един нов сингъл, който отново е под шапката на Stereofox, които се грижат за неговия каталог. Този път музиката го отвежда отвъд Океана. Куинси Мълфорд е световен артист, с който той се колаборира в новия си сингъл. “Куинси се появи, когато имах готово демо в нео соул стилистиката - бавно и леко насечено. Исках да..