Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Свидетелства за приноса на ротарианците за София показват в Ларгото

„Какво направиха ротарианците за своя град“. Това е мотото на изложбата на "Ротари клуб - София" в сътрудничество с Регионалния исторически музей - София, която ще бъде открита днес от 18.00 часа в зала 2 на АККК "Сердика", в пространството на Ларгото.

Временната експозиция описва дейността на членовете на столичния клуб на организацията, осъществени в интерес на развитието на столицата.  В 18 постера е представена работата на клуба за по-добро образование и грамотност, опазване на детското и майчиното здраве, дейности с младите хора, превенции на заболявания, озеленяване, подкрепа за науката и културата, подобряване на безопасността по пътищата, помощ за културните институции на Столична община.

Сред конкретните примери се нарежда пълното модернизиране на Детското пулмологично отделение на Александровската болница преди няколко години. В посока образование ротарианците са съдействали за оборудването с модерна техника или софтуер на много училища. Много добри традиции има и в сътрудничеството със софийските училища по изкуствата, разказа пред Радио София Цвятко Кадийски, своеобразен официален историк на "Ротари България".  Продължава дейността на клуба и по озеленяване на различни площи.

Цвятко Кадийски

Друг любопитен елемент, за който много емоционално разказа Кадийски, е поставянето на информационни табели на известни столични улици, които обясняват произхода на техните наименования, както от Столичната община, така и от ротарианската общност. „Култура и историческо наследство“ е сред програмите на клуба с най-широк обхват. Реализиран в нейните рамки е проектът за пожароизвестителна инсталация на базиликата „Света София“. А само преди няколко месеца "Ротари клуб" дарява на Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" три много редки книги от основателя на организацията в България д-р Николай Николаев.

Първият "Ротари клуб" в света е създаден през 1905 година в Чикаго, а в България за първи път се формира такава организация през 1933 година. В него участват 15 университетски професори и четирима академици, около 25 архитекти и инженери. "Ротари" се позиционира като най-старата и най-голяма неправителствена хуманитарна организация. Именно в това качество "Ротари интернешънъл" е със статут на наблюдател в ООН.

Като едно от големите постижения на организацията се посочва акцията срещу полиомиелита, като досега са имунизирани над 2 милиарда деца в света. Така това заболяване се смята за практически ликвидиран, като миналата година са известни само 48 случая за целия свят и то само в две държави - Афганистан и Нигерия, изтъкна Цвятко Кадийски.

Още интересни факти за дейността на столичния "Ротари клуб" можете да научите от интервюто на Лили Големинова с Цвятко Кадийски.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Детето показва своите емоции още в утробата на майката

"Разговор с психолог. Разбиране и преработка на детските емоции" - е акцентът на организираната тематична среща от Фондация "За нашите деца", която ще се проведе на 22 ноември с родители на деца от 0 до 7 години. Детето показва своите емоции още в утробата на майката, без да има представа и да осъзнава какви са те, това разказа в..

публикувано на 21.11.24 в 17:02

Можем ли да променим механизмите на остаряването и да го забавим?

Макар днес да живеем значително по-дълго от нашите предци, основните причини за смъртност остават все същите социално-значими заболявания - сърдечно-съдови, невродегенеративни и метаболитни нарушения. “Когато говорим за анализ на един сложен процес, какъвто е биологичното остаряване, на клетките, тъканите, органите на човешкото тяло и на всички..

публикувано на 21.11.24 в 16:55
Доц. д.р Росица Вачева говори за опасността от прекомерната употреба на антибиотици

В България се извършва непрекъснат надзор на антибиотичната резистентност

Отбелязваме Световната седмица за повишаване осведомеността за правилната употреба на антибиотици. През тази година темата е: “Антимикробната резистентност е невидима, аз не съм“ и има за цел да повиши осведомеността за въздействието на антимикробната резистентност върху живота на хората, като поставя пациентите в центъра на дискусията. Прекомерната и..

публикувано на 21.11.24 в 16:40

Международна конференция отбеляза 20 години БФЖ и отчете постигнатите резултати

Българският фонд за жените отбелазва своите 20 години, 20 години подкрепа за правата на жените в България. Фондът е основан през 2004година от Станимира Хаджичитова и нейни съмишленички. Международната конференция  “Феминизмът е за всички“ събра на 14 ноември представители на организации, подкрепени от Българския фонд за жените (БФЖ),..

публикувано на 21.11.24 в 15:30

Пактът на ЕС за миграцията рискува да не успее да защити непридружените деца

Фондация за достъп до права (FAR) се присъедини към 29 организации, за да предупреди, че Пактът на ЕС за миграцията и убежището рискува да не успее да защити непридружените деца на границите на Европа. Въпреки че Пактът на ЕС включва редица гаранции за защита на непридружените деца, на практика той вероятно ще изложи децата на още по-големи рискове...

публикувано на 21.11.24 в 15:15

Най-добрият роман на Карлос Мола излиза на българския книжен пазар

"Мълчанието на майките" е дългоочакваното продължение на криминалната поредица за инспектор Елена Бланко, от испанската литературна сензация Кармен Мола. Също както в предишните три книги – „Кървавата годеница“, "Пурпурната мрежа“ и "Годината на свинята“, историята е едновременно ужасяваща и съкрушаваща. Преводът и този път е на Анелия..

публикувано на 21.11.24 в 14:17

Джаз със стил - Даниела Белчева квартет в Париж на фестивала Jazzy Colors

Даниела Белчева е от Варна, живяла е и е работила в Скандинавските страни и откакто си е в България създава фина, елегантна и стилна музика, най-вече на територията на джаза, но не само. За нея 2024 година преминава под знака на третия й албум “Naïve”. Той беше представен в съпътстващата програма на Международния музикален фестивал „Варненско лято“,..

публикувано на 21.11.24 в 14:17