Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Деян Дънешки: Пощальонът и днес получава обич и доверие

Деян Дънешки
Снимка: БГНЕС

България е сред първите страни, които се присъединяват към Всемирния пощенски съюз, основан през 1874 година в Берн. Така, през 1879 се поставя началото на официалните международни контакти на българските пощи. Днес в съюза членуват и комуникират и обменят пратки помежду си над 200 държави.

Това разказа пред Радио София главният изпълнителен директор на „Български пощи” ЕАД Деян Дънешки.

Днес и у нас отбелязваме Световния ден на пощите.

Снимка: БГНЕС

Дънешки поздрави колегите си за празника и отбеляза, че в епидемичната обстановка куриерската работа на пощенските служители се е увеличила. Конкурентните фирми оперират главно в големите градове, докато „Български пощи” покрива с доставки и всички слабо населени територии от страната. Компанията има 3000 клона и 10 000 служители.

Въпреки днешното технологично време, пощальонът остава любима, донякъде романтична фигура, в която повечето българи имат доверие., особено в по-малките селища.

Електронните съобщения са нетрайни, докато пощенската картичка например може да се постави на видно място и да съхранява дълго послания и спомени, отбеляза още Деян Дънешки.

Чуйте разговора на Лили Големинова с него.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Още по темата

Отбелязваме Световния ден на пощите

На днешния ден отбелязваме Световния ден на пощите. Празникът се чества в чест на подписания на 9 октомври 1874 година в Берн договор за създаване на Всеобщ пощенски съюз. Броят на страните-членки в съюза се увеличава толкова бързо през следващите три..

публикувано на 09.10.20 в 08:34
ВИЖТЕ ОЩЕ
Цвятко Кадийски

Ако сънародниците му са като него, значи българите са много добри хора

Цвятко Кадийски за представянето на книгата за първия български ротарианец Събо Николов: "В САЩ, само 10 години след основаването на Ротари клуб, той става член на клуба доста преди появата на клуба през 30-те в България. Майка му е сред основателките..

публикувано на 24.11.24 в 12:02

Просълзени, озарени, разсмяни хора

Актрисата Каталин Старейшинска за пиесата "Малки красиви неща" в Театро: "Пиесата е съставена от документални истории от една анонимна рубрика, поета в 2010 от нов човек под името "Шугар". Отговорите са доста откровени, свързани са с лични истории и..

публикувано на 24.11.24 в 11:21

В палитрата от различни стилове влиза всичко

Стефан Драгостинов за предстоящия спектакъл по случай годишнината на Драгостин фолк национал: "Създали сме 11 диска с фолклорни песни и инструментална музика с безброй турнета по цял свят. Песните са свързани с фолклорните традиции на много региони..

публикувано на 24.11.24 в 11:02

Доброто да се случи

Кауза за бебе със злокачествено заболяване събира на благотворителен фестивал , представен ни от Мая Цанева от "Безопасни детски площадки": "Ще бъдем в отоплената тента пред стадион "Академик" и ще съберем лепта от хората, за да може бебето да порасне...

публикувано на 24.11.24 в 09:33

Софийски разкази - Душата ми е стон

"Душата ми е стон" е темата на поредната беседа на Бохемска София с герои Яворов и Лора: Става дума за последната им вечер заедно - 29 ноември 1913. Какъв е поводът за приятелската сбирка, на която семейство Яворови пристигат първи и какво се случва в..

публикувано на 23.11.24 в 15:00
Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева

Адресите на любовта с „55 изповеди за любовта“

Валентина Петкова разказва за гостуванията си при Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева в къщата им в Княжево. За „опитомяването“ на режисьора Николай Волев от половинката му Доротея и аристократичния им дом на ул. Кракра. За скромното битие на..

публикувано на 23.11.24 в 14:00
Паметникът на Любен Каравелов в Копривщица

Историята оживява - Любен Каравелов: вестник първи, вестник втори

Записите са от Националната научна конференция “С перо и меч за свобода и независимост”, която се организира от Дирекция на музеите в град Копривщица, Институт за исторически изследвания при Българска академия на науките и Софийски университет “Св...

публикувано на 23.11.24 в 16:00