Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Притеснения за външна и вътрешна намеса на изборите в САЩ

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Американците се готвят за президентските избори през ноември, след които ще стане ясно дали Доналд Тръмп ще остане още четири години в Белия сом. В една изключително нажежена обстановка някои от основните теми са Covid-19, борбата за расова справедливост и икономиката. Говори се и за опити за намеса във вота. 

Горещите дебати между Доналд Тръмп и кандидата на Демократическата партия Джо Байдън вещаят близки резултати от вота. Към момента Байдън се радва на преднина, но нищо не се знае. Годината все още е 2020-а изненади не са изключени... 

Вниманието е насочено и към и към опазване интегритета на самите избори след 2016, когато властите официално обвиниха Москва в опит да подкопае демократичните устои в страната. Пандемията е причина много хора да изберат гласуване по пощата, като самият Тръмп поставя под съмнение този начин за провеждане на вота.

Опасенията за чужда намеса все още са налице, но, според експерти, демокрацията в Америка е застрашена и от вътрешни сили, особено при изказвания от местни лидери, които се приемат като подкрепа за на крайно десни групи. При първия си президентски дебат с Байдън, Тръмп бе попитан дали ще заклейми групите защитаващия господството на бялата раса. Президентът не направи това конкретно като по въпроса за неофашистката организация Proud Boys отправи посланието: „Оттеглете се и бъдете готови.“ 

"Не е необходимо да гледате в далечината на спектъра, не е необходимо да гледате към крайно десни групи и дори към теории на конспирацията, за да видите намеса в изборите на местна почва. Доналд Тръмп - джуниър – синът на президента ,пусна политическа реклама, която призовава поддръжниците да „опазят бюлетината си“ и да се „присъединят към армия за президента Тръмп“ от негово име. Той смята, че радикалната левица подготвя почвата за „открадване на изборите“ от баща му. Ако имаме лидери, които всъщност поощряват военни действия от групи, които същество са частни отряди за всяване на ред – това е намеса в изборите, която е по-съществена от многото сериозните проблеми, които свързваме с хакерството спрямо машини за гласуване," казва Одри Кронин, преподавател в Колежа по международни въпроси към Американския университет във Вашинтон. 

"Част от това, което научаваш при изучаване на места като Украйна, Беларус или Балканите, e много изострената чувствителност, когато принципите на демократичните избори са били нарушени. Един от начините, по който изборите се нарушават е, когато действащият лидер отказва да се оттегли и вика на помощ своите милиции. Миналата седмица бе много алармираща и не заради Русия, а заради нас. Мисля, че трябва да внимаваме много при броенето на гласовете и темата „преброи гласа“ да е постоянна. Демокрациите правят именно това – преброяват гласовете. Също когато щатите решат да приемат гласуване по пощата федералното правителство не могат да им отнемат това право. Щатите провеждат изборите в тази страна,“  посочи Кийт Дардън, преподавател, специализиращ по политически въпроси в Евразия.

Властите и частни компании предприемат действия за осуетяване на разпространението на чуждо влияние онлайн, но въпросът е какво се прави за подклаждане на поляризацията у дома. Отправените призиви към симпатизанти на Тръмп да са по избирателните секции като „наблюдатели“ може да се приемат и като сплашване на гласоподаватели. На всичкото отгоре се още не е заявил твърдо, че ще приеме крайния резултат от президентските избори. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Цвятко Кадийски

Ако сънародниците му са като него, значи българите са много добри хора

Цвятко Кадийски за представянето на книгата за първия български ротарианец Събо Николов: "В САЩ, само 10 години след основаването на Ротари клуб, той става член на клуба доста преди появата на клуба през 30-те в България. Майка му е сред основателките на Евангелистката църква в Панагюрище. Събо се бори сам в живота, отива в Пловдив, после в..

публикувано на 24.11.24 в 12:02

Просълзени, озарени, разсмяни хора

Актрисата Каталин Старейшинска за пиесата "Малки красиви неща" в Театро: "Пиесата е съставена от документални истории от една анонимна рубрика, поета в 2010 от нов човек под името "Шугар". Отговорите са доста откровени, свързани са с лични истории и това прави пиесата доста достъпна, всеки би се припознал с нещо в нея. Историите текат на принципа..

публикувано на 24.11.24 в 11:21

В палитрата от различни стилове влиза всичко

Стефан Драгостинов за предстоящия спектакъл по случай годишнината на Драгостин фолк национал: "Създали сме 11 диска с фолклорни песни и инструментална музика с безброй турнета по цял свят. Песните са свързани с фолклорните традиции на много региони освен шопския, една от тях е родопската Рофинка. Марияна Павлова, най-ниският глас в света си дойде от..

публикувано на 24.11.24 в 11:02

Доброто да се случи

Кауза за бебе със злокачествено заболяване събира на благотворителен фестивал , представен ни от Мая Цанева от "Безопасни детски площадки": "Ще бъдем в отоплената тента пред стадион "Академик" и ще съберем лепта от хората, за да може бебето да порасне. Там ще има и детска площадка на закрито. Много красиви и вкусни неща, изработени от доброволци...

публикувано на 24.11.24 в 09:33

Софийски разкази - Душата ми е стон

"Душата ми е стон" е темата на поредната беседа на Бохемска София с герои Яворов и Лора: Става дума за последната им вечер заедно - 29 ноември 1913. Какъв е поводът за приятелската сбирка, на която семейство Яворови пристигат първи и какво се случва в тази фатална вечер след поредната сцена на ревност - в звуковия файл.

публикувано на 23.11.24 в 15:00
Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева

Адресите на любовта с „55 изповеди за любовта“

Валентина Петкова разказва за гостуванията си при Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева в къщата им в Княжево. За „опитомяването“ на режисьора Николай Волев от половинката му Доротея и аристократичния им дом на ул. Кракра. За скромното битие на Светослав Лучников и жена му Стефка, побрали споделения си живот в стая и кухня на ул. Янтра. За..

публикувано на 23.11.24 в 14:00
Паметникът на Любен Каравелов в Копривщица

Историята оживява - Любен Каравелов: вестник първи, вестник втори

Записите са от Националната научна конференция “С перо и меч за свобода и независимост”, която се организира от Дирекция на музеите в град Копривщица, Институт за исторически изследвания при Българска академия на науките и Софийски университет “Св. Климент Охридски”: Започваме с професор Вера Бонева от Унибит и нейните тези, свързани с..

публикувано на 23.11.24 в 16:00