Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Българската иновация в борбата с Covid-19

"Иновативният процес е импровизация на знания, натрупани във времето в човешкото съзнание, и при възникване на конкретен проблем, както беше с Covid-19, те водят до идеи за конкретни решения". Това са думи на Венцислав Славков, а той разбира от иновации. Компанията, на която е изпълнителен директор, изработва специализирани и универсални роботи и два пъти е удостоявана с наградата "Иновативно предприятие на годината" Провокиран от кризата, техен екип създава кабина за дезинфекция, която се използва в болници и други учреждения, където има опасност от разпространение на Covid-19.

"Преминавайки през тази проходна конструкция, човек бива одухван с една мъгла, биоцид (дезинфектант) и след три минути е напълно дезинфекциран. Работим с продукт, който е одобрен от Министерство на здравеопазването, а другото предимство е, че отговаряме на всички европейски изисквания за безопасност, включително и на стандарта АТЕКС. Именно получаването на този стандарт отнема повечето време, иначе самата кабина е разработена доста бързо, още през април. Сега, вече така сертифицирана, тя няма аналог.

Веселин Славков завършва Техническия университет в София, след това специализира роботика, известно време работи в БАН. Първата му фирма е с колеги от Русия (тогава СССР), след това в следствие на процесите през 90-те, когато "ние трябваше да създаваме автоматизацията на тази индустрия, която вече не съществуваше", се пренасочва към Запада и в края на 90-те става представител на голяма германска компания. 

Купува голям (но не мажоритарен) дял и нещата тръгват стабилно нагоре. В момента компанията му изнася за над 30 държави в целия свят, но „основната дейност по проектирането, конструирането и иновациите, които създаваме, се правят в България, и по-точно в София". Такава е една от иновативните компании у нас.

Продължаваме с добрите новини - компанията няма проблеми с кадрите, защото си ги "взимат и отглеждат" още от студентската скамейка, те правят дипломни и курсови работи по конкретни казуси (ето я на практика връзката между академичната среда и бизнеса), работят с редица университети в България и институти на БАН, текучество почти няма, а повече от половината служители са на възраст под 35 години.

Има една интересна история - "през 2006 получихме огромна поръчка от една голяма компания със седалище в Китай и офиси в Тайван, Хонконг и къде ли не за производството на 250 робота, а по това време ние можехме да произвеждаме максимум 50 робота годишно. Така се роди идеята за клъстър “Мехатроника и автоматизация”, в който се включиха иновативни високотехнологични фирми от различни области на мехатрониката".

По този начин вместо да откажат поръчката, те я изпълняват за 8 месеца с помощта на 10 компании от клъстъра."Така разбрахме, че споделянето на ресурса и изобщо целия гъвкав механизъм на клъстъра, са една добра възможност да се реагира в извънредни условия", обобщава Венцислав Славков.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Историята оживява - Учителят Петър Дънов, части 1, 2 и 3

Срещаме ви с личност, даваща смисъл и надежда на духовното начало у човека.  Той вярва, че любовта, истината, правдата, мъдростта и добродетели са качествата, които човек трябва да изработи в себе си, за да бъде най-добрата си същност.  Този човек наричат Учителя!  Да представиш Петър Дънов - Учителя, създателя на Обществото на Всемирното бяло..

публикувано на 27.07.24 в 16:00

Софийски разкази - София преди Освобождението

Как е изглеждала София през 1878-9? Изостанал град ли е бил? Къде е бил "Хендекът", ограждал града? Какво е било населението? Защо е намаляло преди да стане столица? Кои са махалите/кварталите: Язаджийска, Баш чешма, Драз и други? На всички и на други подобни въпроси, отговорите са в звуковия файл:

публикувано на 27.07.24 в 15:00
Ева и Йордан Соколови

Адресите на любовта - Ева и Йордан Соколови

В тежък развод пламва любовта на биохимичката и юристът Ева Соколова е професор по биохимия. Специализирала е като Хумболтов стипендиант в Германия, а докторската си дисертация е защитила в Московския химикотехнологичен институт Менделеев.Йордан Соколов е изявен юрист, председател на Народното събрание, бивш министър на вътрешните работи,..

публикувано на 27.07.24 в 13:55
Калоян Захариев

Във Вселената няма правилен ред

„Ех, магесническа му работа“ от Калоян Захариев - интервю с автора: "Писането ми отне малко време. Роди се без план, идея. Всичко тръгна от самосебе си. Главният персонаж е некромант. Тръгнах с идеята да бъде като Тери Пратчет, но реших да си измислям неща. Във Вселената няма правилен ред. Пиша нещо, което ми харесва, като пишеш един роман си мислиш..

публикувано на 27.07.24 в 11:35

Всеки може да помогне

Националната асоциация на доброволците в Република България организира безплатен уебинар на тема "Основни знания и умения за спонтанни доброволци за действие по време на горски пожари". Георги Влайков, директор ЦПО „Доброволец” с подробностите: "Планираме да запознаем доброволците как се работи на терен, какви са основите рискове, с каква лична..

публикувано на 27.07.24 в 10:43

Да има пълноценно общуване на село

Практически уъркшоп „Малка пермакултурна градина" - събеседник от с.Негушево е Михаела Танева от Фондация "Повей": "Стартираме поредица от практически насочени семинари, показваме различни начини да пшроизвеждаме собствената си храна и така да съживим мястото, училището. Вече е възстановено първото училище, с което започнахме преди години. Проектът..

публикувано на 27.07.24 в 09:52

Изкуственият интелект и здравеопазването

Изкуственият интелект става нещо все по-всеобхватно и намира приложение във все повече сфери. През последните години той значително навлезе и в здравеопазването. „Да кажеш, че изкуственият интелект участва в нещо е като преди 20 години да кажеш, че софтуер участва в нещо“, смята Георги Къдрев – съосновател на две от революционните компании в..

публикувано на 26.07.24 в 18:24