Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Българската иновация в борбата с Covid-19

"Иновативният процес е импровизация на знания, натрупани във времето в човешкото съзнание, и при възникване на конкретен проблем, както беше с Covid-19, те водят до идеи за конкретни решения". Това са думи на Венцислав Славков, а той разбира от иновации. Компанията, на която е изпълнителен директор, изработва специализирани и универсални роботи и два пъти е удостоявана с наградата "Иновативно предприятие на годината" Провокиран от кризата, техен екип създава кабина за дезинфекция, която се използва в болници и други учреждения, където има опасност от разпространение на Covid-19.

"Преминавайки през тази проходна конструкция, човек бива одухван с една мъгла, биоцид (дезинфектант) и след три минути е напълно дезинфекциран. Работим с продукт, който е одобрен от Министерство на здравеопазването, а другото предимство е, че отговаряме на всички европейски изисквания за безопасност, включително и на стандарта АТЕКС. Именно получаването на този стандарт отнема повечето време, иначе самата кабина е разработена доста бързо, още през април. Сега, вече така сертифицирана, тя няма аналог.

Веселин Славков завършва Техническия университет в София, след това специализира роботика, известно време работи в БАН. Първата му фирма е с колеги от Русия (тогава СССР), след това в следствие на процесите през 90-те, когато "ние трябваше да създаваме автоматизацията на тази индустрия, която вече не съществуваше", се пренасочва към Запада и в края на 90-те става представител на голяма германска компания. 

Купува голям (но не мажоритарен) дял и нещата тръгват стабилно нагоре. В момента компанията му изнася за над 30 държави в целия свят, но „основната дейност по проектирането, конструирането и иновациите, които създаваме, се правят в България, и по-точно в София". Такава е една от иновативните компании у нас.

Продължаваме с добрите новини - компанията няма проблеми с кадрите, защото си ги "взимат и отглеждат" още от студентската скамейка, те правят дипломни и курсови работи по конкретни казуси (ето я на практика връзката между академичната среда и бизнеса), работят с редица университети в България и институти на БАН, текучество почти няма, а повече от половината служители са на възраст под 35 години.

Има една интересна история - "през 2006 получихме огромна поръчка от една голяма компания със седалище в Китай и офиси в Тайван, Хонконг и къде ли не за производството на 250 робота, а по това време ние можехме да произвеждаме максимум 50 робота годишно. Така се роди идеята за клъстър “Мехатроника и автоматизация”, в който се включиха иновативни високотехнологични фирми от различни области на мехатрониката".

По този начин вместо да откажат поръчката, те я изпълняват за 8 месеца с помощта на 10 компании от клъстъра."Така разбрахме, че споделянето на ресурса и изобщо целия гъвкав механизъм на клъстъра, са една добра възможност да се реагира в извънредни условия", обобщава Венцислав Славков.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Важна ли е грамотността при зрелостниците

На 27 март 2024 година стартира новаторска кампания за грамотност в помощ на дипломиращите се дванадесетокластници под надслов "Животът няма "аУтокорект". Платформата "Как се пише?" стартира новаторска кампания за грамотност в помощ на дипломиращите се дванадсетотокласници. Под надслов "Животът няма "аУтокорект" на 27 март, 50 дни преди..

публикувано на 28.03.24 в 17:44

Дискусии за ползите и рисковете в използване на интернет технологиите в рамките на CyberCLUB Community Day '24

Какви рискове крие интернет и как те могат да бъдат предотвратени? Как безопасно и отговорно да използваме последните иновации на технологичния прогрес, като изкуствен интелект, виртуални реалности, дронове и роботи? Това са само малка част от въпросите, които ще бъдат дискутирани в рамките на събитието CyberCLUB Community Day '24, посветено..

публикувано на 28.03.24 в 17:15

Ще отговори ли ГМО на климатичния удар

В началото на февруари Европейският парламент подкрепи предложението на Европейската комисия за създаването на по-устойчиви и издръжливи култури чрез прилагането на нови геномни техники (НГТ), които доскоро не бяха приети в ЕС, така че има доста сериозен напредък в тази посока. Те дават възможност за бързо разработване на култури с полезни..

публикувано на 28.03.24 в 16:07
Доц. д-р Анна Пампулова

Музиката на Петко Стайнов, Димитър Ненов и Панчо Владигеров, събира на една сцена студенти и преподаватели

Доцент д-р Анна Пампулова е хореограф, педагог, режисьор и човек на изкуството. Тя е допринесла много за развитието в тази сфера. Нейното гостуване в предаването "Добър вечер, София" за да ни представи пиршество на духа, на което предстои да се насладим съвсем скоро. Ето какво ни разказа: "Става въпрос за стойностен проект, в..

публикувано на 28.03.24 в 16:03

Проф. Кирил Топалов представя своя "Живот по неизбежност"

Тази вечер (28 март 2024 г.) проф. Кирил Топалов ще представи новата си книга „Живот по неизбежност“, в салона на столичното Народно читалище „Възраждане“. Романът е мемоарен, каза пред Радио София проф. Топалов. „Няма елемент на украсяване – всичко е буквално едно към едно. За съжаление, много от тези неща звучат и художествено, и иронично, и..

публикувано на 28.03.24 в 15:38

"Защо E = mc²?“ - книга и научно шоу на проф. Брайън Кокс за почитателите на астрофизиката

Або гостува в предаването "Радиокафе“, за да ни разкаже за научнопопулярния бестселър на проф. Брайън Кокс "Защо E = mc²?“, който в Зала 1 на НДК, ще представи научното шоу “Хоризонти“, с което обиколи света. Проф. Брайън Кокс е британски физик, направил науката достъпна и вълнуваща за милиони хора по целия свят. Той е професор по..

публикувано на 28.03.24 в 14:16

Празненство на колоезденето в София

Утре вечерта (29.03.2024 г.) София ще се превърне в празненство на колоезденето . Велосипедистите ще се съберат в 19.00 часа при пилоните на НДК, за да покажат сила и единство, казват организаторите. Пред Радио София Иво Делин от сдружение „Велоеволюция“ обясни, че събитието е едно от най-вълнуващите за градската велосипедна общност. Той..

публикувано на 28.03.24 в 14:06