Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"На Вуте да му е зле" възражда българските настолни игри

Снимка: Божидар Янев

Родна игра има потенциал да се превърне в хит сред българите. Името на играта е "На Вуте да му е зле", а целта е да се победи, като се попречи на противника. Разбира се, играта е тематична и залага на междусъседските отношения, които не винаги са добри.

“Всеки компонент на играта съм се опитал да бъде максимално близко до реалността, т.е. да не е просто забавление, а максимално тематиката със съседите и скандалите, които си правим, да бъде пресъздаден. Затова сложих “Правилник за вътрешния ред”, т.е. правилата на играта”, казва Мирослав Гаригов - създател на играта "На Вуте да му е зле".

Играта се е родила спонтанно. Преди година и половина на събитие в Пловдив, на което дизайнери, програмисти и хора, свързани със създаването на игри, се събират за два дни, сформират екипи и работят тематично. Последната тема е “Домът за мен е...”, като идеята е да се покаже как изглежда домът, представен като игра.

Играта е забавна и заради илюстрациите на картите, които се използват, а също и заради “сюжетът” на играта. Визията на играта е дело на Мирослав Гаригов, но изпълнителят на илюстрациите е румънски карикатурист.

На всяка карта има различна поговорка. Този тип настолни игри, според създателя на играта, придобиват все по-голяма популярност, а вече не са малко и опитите за създаване на авторски български игри. Много малко са тези игри на пазара, а тенденцията е настолните игри да стават все по популярни, а хората ги виждат като нещо добро в дома им.

Чуйте повече за авторската игра в разговора на Гергана Пейкова и Божидар Янев в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Светломира Стоянова

Фестивалите се правят за хората

След конференцията " Фестивалът и градът ", разговор с един от организаторите ѝ, Светломира Стоянова: "Събитието се случи на 13 и 14 март. Фестивалите са изключително много в цялата страна. Ценно е не само да съберем хората, които ги правят, а и тези, които ги анализират и финансират. Обикновено не остава време за разговор в пълнота.  Събитието бе..

публикувано на 16.03.25 в 12:00
Мирослав Миронов и Марта Тенева

Любопитство и отворено съзнание

Мирослав Миронов и Марта Тенева представят школата Swing Society и Swing Buzz Festival: "Всеки може да открие това, което го интересува. Любопитство и отворено съзнание. В джаза и в тези танци споделянето е много важно. Суингът е култура и лайфстайл.  Покрай Швеция се завърта второто поколение суинг-танцьори. Има до голяма степен импровизация. Доста..

публикувано на 16.03.25 в 10:48
Огнян Митонов

Белкантисимо

Виртуозният оркестър „Митонисимо“, заедно с четирима блестящи солисти - оперни певци, под диригентството на маестро Огнян Митонов, ще изпълнят в тази програма оперни и инструментални бисери от творчеството на знаменитите италиански композитори, развили със своя стил направлението, наречено по-късно „Белканто“ и асоцииращо се с тяхното музикално..

публикувано на 16.03.25 в 10:00
Стефан Богориди

Историята оживява - Родът Богориди: Атанас, Стефан и Йоанис Богориди

Историята на рода Богориди. Кой е нейният родоначалник? Кой е Атанас Богориди? Арх. Ивелин Любенов, генеалог, разказва: Началото е с няколко спекулации около възможната етимология на името "Богориди". Стефан участва в експедиционния корпус в Египет срещу френския корпус. Получава титлата "княз" и е управител на о-в Самос. Той дарява своя къща в..

публикувано на 15.03.25 в 16:00

Софийски разкази - квартал Оборище

Радиоразходка из квартал Оборище, разположен около Докторския паметник. Разказваме за красиви къщи и важни личности, които са обитавали един от най-известните софийски квартали: Кога е построен един от първите софийски паметници, Докторският паметник и каква е била градината, в която е построен? Какво е имало на мястото на Северното крило на СУ и къде..

публикувано на 15.03.25 в 15:00
Невена и Шарлето

Адресите на любовта – Невена Коканова и Любомир Шарланджиев

Режисьорът реагирал сдържано на  увлечението ѝ по Раде Маркович, но ѝ казвал „Ако ме напуснеш, ще умра!” „Обичам те, но него го обожавам. Не мога да го зарежа и да тръгна с теб, защото много ще го нараня“, споделя в интервю Раде Маркович с какви  думи Невена Коканова се сбогува с него, за да остане при мъжа си, режисьора Любомир..

публикувано на 15.03.25 в 14:00

Дали познаваме човешкия мозък?

Д-р Георги Георгиев , зам. председател на УС на Асоциация за инсулт и афазѝя ни гостува по повод „Седмица на информираност за мозъка“ (10-16.3) и съпътстващата я изложба „Човешкият мозък“ (14-23.3): "Често забравяме, че трябва да полагаме грижи за мозъка си, освен за тялото си. Трябва да сме добре хидратирани и да не изпадаме в прекален глад. Но и да..

публикувано на 15.03.25 в 11:50