Има някаква граница в карикатурите, която всеки сам определя, в зависимост от своето възпитание и култура, своите знания за света и най-вече за цивилизационния избор. Аз съм виждал неща в “Шарли ебдо”, които не бих нарисувал, заяви пред Радио София карикатуристът Чавдар Николов.
В България се налага едно третиране на карикатурата, което не е израз на собствена воля, на собствено мислене и отношение към процесите в обществото, а винаги трябва да бъде “нещо платено", посочи карикатуристът. Трудно могат да се обяснят петвековни културни процеси за един или пет дни. В Ренесанса човек става основна илюстрация на библейски сюжети със своите кусури и тяло. След това се минава през Просвещението, където философите понякога много остро отричат църквата и нейната роля в обществото. Това цивилизационно натрупване следва и свободното третиране на всякакъв проблем в обществото и свободата да го нарисуваш. Дори французите казват: “Ние сме свободни да богохулстваме”.
Карикатуристите допълват природата, както е казано в една формулировка още в края на Ренесанса. Ние показваме, че човекът не може да се равни с Бог и той има своите кривици. Така че карикатуристите го държат здраво завързан за земята. Не виждам защо някой трябва да се сърди на карикатурата. Правят го неразбиращи и хора с уклон към диктаторство, изтъкна Чавдар Николов.
Чуйте цялото интервю на Константин Лавсов с Чавдар Николов.
В средата на седмицата коментаторите Елена Дариева и Светослав Живков разговаряха по темите: Управление във време на демокрация . Избори. "Референдумите не са лек за всякакъв случай. Но стават за "дъвка" на популисти." Особености на национални и местни допитвания – финансиране, изисквания за избирателите, провеждане. Социологическите проучвания..
В присъствието на журналисти днес бяха разяснени част от проблемите за бранша на автоинструкторите, обучаващи нови водачи на моторни превозни средства (МПС). По думите на председателя на "Българско обединение на шофьорите" Христо Радков , вината за неправоспособните шофьори на пътя пада върху обучаващите ги, когато изпитът пред..
Заради проточилия се основен ремонт на Театър София , актьорите от трупата му продължават да изнасят представления от своята програма на други столични сцени – във Военния театър, "Сълза и смях", " Théatro отсам канала", в Младежкия театър "Николай Бинев". Надеждите и очакванията и на състава на театъра, и на почитателите на Мелпомена, са..
Вдъхновена от шедьовъра на Луис Карол "Алиса в страната на чудесата“, режисьорът и хореограф Анна Пампулова създаде своя сценична интерпретация на любимата на много поколения книга. Премиерните дати на танцовия спектакъл на Балет "Арабеск" са на 21.02.2025 г. и 1.03.2025 г. в Националния музикален театър "Стефан Македонски". Музиката е на композитора..
Заложеното в проектобюджета не отговаря на исканията и очакванията от страна на КНСБ за ръст на възнагражденията в обществения сектор . Заложените 5% биха покрили само инфлацията. Това коментира пред БНР-Радио София Петър Мишев , икономически анализатор в Института за социални и синдикални изследвания и обучения към КНСБ. Той..
Фестивалът “Възможното образование“ се завръща с пълно издание от 2020 година насам, в Червената къща, а фокусът му е върху човеколюбивите образователни практики от България. За образованието, но не за невъзможните, а напълно обозрими, нови и съвсем възможни хоризонти, които се откриват пред него, е акцентът на разговора с Нели..
Нова наредба за здравословно хранене на учениците предлага за обществено обсъждане Министерството на здравеопазването. Сега действащата е от 2009 г. През 2018 г. специалистите са преработили Наредбата за физиологичните норми и това налага промени в други документи, свързани с храненето на деца в ясли, градини и в училищна възраст...