Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Чавдар Николов:

Свободата да нарисуваш всеки проблем идва с цивилизационно натрупване

Чавдар Николов
Снимка: БГНЕС

Една карикатура на френското сатирично издание ”Шарли ебдо”, която пародира турския президент Реджеп Ердоган, отново разбуни духовете в целия свят. Карикатурата е, меко казано, провокативна и предизвика гневен отзвук в Турция. Ердоган призова сънародниците си да бойкотират френските стоки заради спора с Еманюел Макрон за отношението към мюсюлманите и исляма. През последните дни зачестиха и призивите за бойкот на френски стоки в социалните мрежи в мюсюлманския свят.

Има някаква граница в карикатурите, която всеки сам определя, в зависимост от своето възпитание и култура, своите знания за света и най-вече за цивилизационния избор. Аз съм виждал неща в “Шарли ебдо”, които не бих нарисувал, заяви пред Радио София карикатуристът Чавдар Николов.

В България се налага едно третиране на карикатурата, което не е израз на собствена воля, на собствено мислене и отношение към процесите в обществото, а винаги трябва да бъде “нещо платено", посочи карикатуристът. Трудно могат да се обяснят петвековни културни процеси за един или пет дни. В Ренесанса човек става основна илюстрация на библейски сюжети със своите кусури и тяло. След това се минава през Просвещението, където философите понякога много остро отричат църквата и нейната роля в обществото. Това цивилизационно натрупване следва и свободното третиране на всякакъв проблем в обществото и свободата да го нарисуваш. Дори французите казват: “Ние сме свободни да богохулстваме”.

Карикатуристите допълват природата, както е казано в една формулировка още в края на Ренесанса. Ние показваме, че човекът не може да се равни с Бог и той има своите кривици. Така че карикатуристите го държат здраво завързан за земята. Не виждам защо някой трябва да се сърди на карикатурата. Правят го неразбиращи и хора с уклон към диктаторство, изтъкна Чавдар Николов. 

Чуйте цялото интервю на Константин Лавсов с Чавдар Николов.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 26.04.24: Негативни отражения на предсрочните избори върху икономиката

Завършваме поредицата от коментарни предавания с мненията на политолога Христо Панчугов и икономиста Георги Вулджев по актуалните теми: Отношенията в сглобката победиха нежеланието от предсрочни парламентарни избори. Загуба на доверие в някои партии, заради отпадане на гражданското участие в политически процес. Съучастието в..

публикувано на 26.04.24 в 19:10

Д-р Аспарух Илиев: Коклюшът е най-опасен за живота при новородените

Регистрираните случаи от коклюш в страната вече обхващат 21 области. Според здравните власти България вече е в условия на епидемия, но няма извънредна епидемична обстановка - такава, каквато помним преди години. Нека не забравяме, че паниката никога не е била добър съветник. Повече разум и осъзнатост в това, как да предпазим себе си и другите,..

публикувано на 26.04.24 в 17:25
Божидар Лалов (вляво) и Ивайло Симеонов

Коментарите на Божидар Лалов и Ивайло Симеонов

БНР-Радио София продължава "да отглежда" своите коментатори Божидар Лалов и Ивайло Симеонов вече и като тийнейджъри. В края и на този месец те изреждат какво ги е впечатлило. Божидар Лалов малко съжалява за провалената ротация в правителството. Смята, че предсрочните парламентарни избори са ненужни, защото трудно е да се надяваме на много по-различен..

публикувано на 26.04.24 в 16:52

Юрий Вълковски: Читалищата в малките и в големите населени места имат различни функции

Юрий Вълковски е директор на фондация „Народни читалища“, която е създадена през октомври 2023 г. Целта е подкрепа за възраждането на българските читалища. Пред Радио София той заяви, че днес знаем много малко за читалищата у нас. „Читалищата в София са едно, читалищата в малките села са друго, читалищата в средни като големина градове, са..

публикувано на 26.04.24 в 16:19
Може да се събуди активността на тийнейджърите за промяна на средата

Tърсят се млади разбивачи на градски митове, на които им пука къде живеят

Над 15-годишните младежи не са включени достатъчно активно в живота на града , в това да взаимодействат с институциите , за да могат да го променят към по-добро. Независимо от множеството доброволчески акции и по-скоро инцидентни инициативи на общините за тяхното включване в местното самоуправление , това все още не се случва достатъчно..

публикувано на 26.04.24 в 15:58

Седмицата в САЩ: Протести в университети, делото срещу Тръмп, ще забранят ли ТикТок

Про-палестинските протести в университети бяха водеща тема в Съединените щати тази седмица, предаде от Вашингтон Младен Петков. Протести имаше в учебни заведения в градове като Бостън, Ню Йорк, Остин (щата Тексас), Лос Анджелис, столицата Вашингтон. На места полицията арестува демонстранти. Стигна се и до отмяна на церемонии по завършване...

публикувано на 26.04.24 в 15:15

Еврозоната – поредната тема, която разделя експертите и обществото

Преди няколко дни в изданието "Политико" описват целта на България да влезе в еврозоната през 2025 г. като малко вероятна. Според техния анализ целевата дата няма да бъде постигната - заради политическата бъркотия, упоритата инфлация и неубедителната обществена подкрепа, пишат от изданието. Темата за еврото е поредната, която разделя..

публикувано на 26.04.24 в 14:55