Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Място до прозореца" прави по-хубав "Манастирски ливади - запад"

"Място до прозореца“ е проект на художничката Катержина Шеда за софийския квартал "Манастирски ливади - запад", който ще се състои в две части през 2020 и 2021 г. Хората от квартала са поканени да се включат в художествена акция и да споделят идеите и визиите си за промяна и облагородяване на мястото, в което живеят.

"Манастирски ливади – запад" е един от кварталите в София, в който най-вече проличава проблемът с презастрояването и лошото качество на живот. На мястото на големите зелени пространства и малките къщи в миналото днес изникват една след друга жилищни кооперации. Често няма регулирани улици, тротоарите са тесни или съвсем отсъстват. В квартала има много малко градинки, липсват детски градини и училища, въпреки че има много млади семейства с деца. Няма и публични сгради като библиотека и читалище. Доминира частната собственост и отсъстват свободните места за среща на хората, обясни пред Радио София кураторът на събитието Владия Михайлова. 

Сред най-видимите проблеми е и този с паркиралите навсякъде коли, както и липсата на гледки към Витоша, макар и кварталът да се намира в непосредствена близост до планината.

Провокирана от всичко това художничката Катержина Шеда решава заедно с хората от квартала да помогне за промяна и подобряване на начина им на живот. Тя ги кани да се включат в акция и буквално да нарисуват това, което искат да се промени и подобри в средата, в която живеят.

Първото събитие – акция ще се състои на 31 октомври и 1 ноември 2020 г. на ул. „Казбек“. Това е една от основните улици в квартала, където от години се намира изоставената, незавършена конструкция на сградата „Родна стряха“, планирана още през 80-те като Дом на българите в чужбина. Към настоящия момент е решено, че скелето на тази сграда ще бъде разрушено и на негово място ще се построят училище и детска градина.

Как това обаче ще промени пространството наоколо и какви са желанията, мечтите и въображението за него на жителите на квартала?

Участниците в акцията на 31 октомври и 1 ноември ще могат да споделят това, като излязат с колите си на улицата, заедно със своето семейство, съседи и приятели и по указания, дадени от художничката Катержина Шеда, ще нарисуват директно през някой от прозорците на колите си, какво искат да добавят в пейзажа. Техните рисунки ще станат част от инсталацията на Катержина Шеда, която ще бъде показана в изложба в галерия „Васка Емануилова“, филиал на Софийска градска художествена галерия в началото на декември 2020 г. През 2021 г. акцията ще бъде проведена още веднъж и тогава ще обхване целия квартал.

Катержина Шеда

Катержина Шеда е чешка художничка, чиято работа е близка до това, която може да се нарече социална архитектура. Тя се занимава преди всичко с проекти в различни места и пространства, които са свързани с обединяване и създаване на общности. Нейната художествена работа винаги предизвиква промяна и провокира хората да видят средата, в която живеят по нов начин, да открият неподозирани предимства в мястото, да създават и живеят заедно, да се стремят към по-добър начин на живот и общуване със света.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Историята оживява - Боян Трайков, предаване първо

Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..

публикувано на 08.02.25 в 16:00

Софийски разкази - квартал Лозенец, част 1

Курубаглар, Лозеница, Лозенец - трансформациите в името са не по-малки от трансформациите на мястото: В първата част се срещаме с "оазиса в степната равнина" по разказ на Вазов от края на 19 век. Защо е била пренебрегната и кога се правят първите стъпки за "охубявяването" ѝ?  Слушаме и спомени на Иван Венедиков за държавната и общинска политика,..

публикувано на 08.02.25 в 15:00
Васко Абаджиев

Адресите на любовта – цигуларят Васко Абаджиев

В "Адресите на любовта" припомняме за един от най-големите цигулкови виртуози на ХХ век, който умира беден и самотен, непознал любов и женска ласка. Един от редките случаи, в които разказваме анти-любовна история. Навремето наричали Васко Абаджиев гениален, но странен. Днес биха го описали с модерното определение „от аутистичния спектър“...

публикувано на 08.02.25 в 14:00

Ана Андреу Бакеро в "Перото"

Ана Андреу Бакеро гостува в България с дебютния си исторически роман „Принцесата от Бухенвалд“ – печалната история на Мафалда Савойска, сестра на Царица Йоанна Българска. Събеседник ни е Деметра Димитрова, редактор на романа: "Тайно се надявахме тя да дойде, имахме интересен диалог с читателите. Инициативата дойде от Институт "Сервантес"...

публикувано на 08.02.25 в 11:44
Екатерина Цанова

Контролираният транс

Лечение чрез хипноза – митове и легенди. Гост по темата е Екатерина Цанова: психолог, който работи с Позитивна психотерапия и Хипнотерапия при паник атаки, повишена тревожност, страхове, фобии, безсъние, депресивни състояния, обсесивно-компулсивно разстройство, хранителни разстройства, житейски кризи и др.: "Хипнозата е състояние на контролиран..

публикувано на 08.02.25 в 11:24

За българското кино в контекст

Започва 29-то издание на София Филм Фест – представя ни го основателят, самият Стефан Китанов: "Особено забележително е присъствието на българския филм - около 60 от 180-те филма са български. Почти 50 са премиерни, Важно е да гледаме българското кино в контекст, да сравним филмите помежду им и със световни.  Темите са многообразни - от исторически до..

публикувано на 08.02.25 в 10:33

Учене чрез преживявания

Започва Мисия „Стани инженер изобретател в Музейко“ – в нея ни въвеждат Александра Димитрова и Валентина Венкова: "Децата учат чрез играта, чрез преживявания. Така усвояват нови знания много лесно. Активират се всички видове интелигентност. С днешните работилници даваме възможност да се докоснат до различни професии, да влязат в обувките на..

публикувано на 08.02.25 в 09:56