"Манастирски ливади – запад" е един от кварталите в София, в който най-вече проличава проблемът с презастрояването и лошото качество на живот. На мястото на големите зелени пространства и малките къщи в миналото днес изникват една след друга жилищни кооперации. Често няма регулирани улици, тротоарите са тесни или съвсем отсъстват. В квартала има много малко градинки, липсват детски градини и училища, въпреки че има много млади семейства с деца. Няма и публични сгради като библиотека и читалище. Доминира частната собственост и отсъстват свободните места за среща на хората, обясни пред Радио София кураторът на събитието Владия Михайлова.
Сред най-видимите проблеми е и този с паркиралите навсякъде коли, както и липсата на гледки към Витоша, макар и кварталът да се намира в непосредствена близост до планината.
Провокирана от всичко това художничката Катержина Шеда решава заедно с хората от квартала да помогне за промяна и подобряване на начина им на живот. Тя ги кани да се включат в акция и буквално да нарисуват това, което искат да се промени и подобри в средата, в която живеят.
Първото събитие – акция ще се състои на 31 октомври и 1 ноември 2020 г. на ул. „Казбек“. Това е една от основните улици в квартала, където от години се намира изоставената, незавършена конструкция на сградата „Родна стряха“, планирана още през 80-те като Дом на българите в чужбина. Към настоящия момент е решено, че скелето на тази сграда ще бъде разрушено и на негово място ще се построят училище и детска градина.
Как това обаче ще промени пространството наоколо и какви са желанията, мечтите и въображението за него на жителите на квартала?
Участниците в акцията на 31 октомври и 1 ноември ще могат да споделят това, като излязат с колите си на улицата, заедно със своето семейство, съседи и приятели и по указания, дадени от художничката Катержина Шеда, ще нарисуват директно през някой от прозорците на колите си, какво искат да добавят в пейзажа. Техните рисунки ще станат част от инсталацията на Катержина Шеда, която ще бъде показана в изложба в галерия „Васка Емануилова“, филиал на Софийска градска художествена галерия в началото на декември 2020 г. През 2021 г. акцията ще бъде проведена още веднъж и тогава ще обхване целия квартал.
Катержина Шеда е чешка художничка, чиято работа е близка до това, която може да се нарече социална архитектура. Тя се занимава преди всичко с проекти в различни места и пространства, които са свързани с обединяване и създаване на общности. Нейната художествена работа винаги предизвиква промяна и провокира хората да видят средата, в която живеят по нов начин, да открият неподозирани предимства в мястото, да създават и живеят заедно, да се стремят към по-добър начин на живот и общуване със света.
Днес гостуваме на коледното село Чавдар. Защо наричат това място швейцарското село Чавдар? Първи гости са ни братята Тодор и Петър Нешкови от Чавдар, собственици на бутикова мандра: "Всичко постигнато е с уоритост и желание, поставили сме летвата доста високо и хората очакват много от нас. Работим като екип по доста тежки теми - горски фонд и др...
Куизът е с водещите в Радио София - Божидар Янев и Боян Бочев. Кой от тях познава по-добре историята на столицата? Предаването е посветено на предстоящия куиз на Бохемска София на 23 декември.
Руският император попречва на княза да се сроди с кралица Виктория Първият български владетел след турското робство, княз Александър фон Батенберг, изживява споделена любов със 17-годишната принцеса Виктория Пруска (наричана Морета), дъщеря на германския престолонаследник Фридрих III и напринцеса Виктория - дъщеря на английската кралица...
В поредицата “Историята оживява” ви представяме живота и откритията на доктор Стамен Григоров. Първата нинчаст бе за Lactobacillus Bulgaricus:
Как поезията може да докосне всеки от нас посредством правилния прочит? Как този декември хиляди се събраха в зала 1 на НДК и преоткриха стиховете на българската поезия в Поетите? Поезията е лично преживяване, в което присъства много математика и има формула – трябва само сами да формулираме нейната сентенция. Събеседник по темата ни е Диана..
Коледа с КласикАрт и Вероника Тодорова на 21 декември от 17 часа КласикАрт завършват тази своя така интересна творческа година с един истински празничен концерт с много, много гости – Коледа с КласикАрт. „Аз имам 65 деца за този концерт – деца, които обичам и обгрижвам като мои! Това са талантите от Детският филхармония с диригент Милена Яцино,..
С травъл влогъра Десислава Иванова за пътуванията и доброволствата: "Тази година съм пътувала по-малко от предните две, само 122 дни. Мислех, че въобще не съм пътувала, а се оказа, че е една трета от годината. Беше много предизвикателно, позабравих лошите неща, горчивото изчезна. Две трети от пътуванията бяха непланувани. В главата си отивах в..