Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Сдружение "За Земята" започва серия от научни публикации за качеството на въздуха

Снимка: Ани Петрова
Темата за чистотата на въздуха не е нова за София. Столичани стават още по-чувствителни по тази тема през есенно-зимния сезон, заради дългия отоплителен период.

На своята интернет страница екологичното Сдружение “За Земята” съобщи, че започва серия от научни публикации, които представят на разбираем език влиянието, което има качеството на въздуха върху различни аспекти от живота ни. Първата от тези публикации е озаглавена ”Замърсяването на въздуха и човешкото здраве”.

“В София и в страната на много места имаме сериозен проблем със замърсяването на въздуха. Решихме, че е удачно заради това да започнем да представяме научната информация по темата, тъй като често хората не са убедени или са скептици по различни теми, свързани със замърсяването на въздуха.

Една от най-важните теми, когато говорим за чистия или мръсния въздух, това е човешкото здраве и затова започнахме с преглед на такива научни публикации”, казва Ивайло Попов от Сдружение “За Земята”.

Идеята е публикациите да са написани на максимално достъпен език и с основни изводи. 

Един от изводите, направени от еколозите е, че бременните жени са във висок риск при замърсен въздух. Има достатъчно направени изследванията по темата, които показват различни проблеми с бременността.

София е на 10-то място по мръсен въздух в световен мащаб. Най-голям принос за замърсяването на въздуха в София има разнасянето на почва и прах от улиците и изгарянето на биомаса (включително дърва) и изгарянето на въглища. Делът на транспорта сред замърсителите е по-малък, показва изследване на Националния институт по метеорология и хидрология, поръчано от столичния кмет Йорданка Фандъкова.

Изследването на НИМХ е с особена важност, смята Попов, защото за първи път дава източниците на замърсяване от измервания, а не от изчисления.  

В общественото пространство остава неразбрана една част от изследването, свързано с измерването на влиянието на транспорта - трябва да се има предвид, че в София най-мръсните дни са точно, когато има температурна инверсия, т.е. няма вятър, и тогава замърсяването се увеличава именно заради автомобилния трафик.

Чуйте целия разговор на Гергана Пейкова в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Горещо с възможност за превалявания

Атмосферното налягане ще се задържи близко до средното за юли.  Днес времето над страната ще бъде предимно слънчево и отново много горещо. След обяд в Северна и планинските райони на Западна България ще се развива купеста и купесто-дъждовна облачност, като на места ще превали и прегърми. В отделни райони валежите ще са интензивни с временни..

публикувано на 18.07.24 в 07:15

Огнено шоу с огнени артисти

 На отминалия "Топлофест" колектив "Агнон" представят своето огнено шоу. Те са Мартин и Кристиян, които се занимават с цирково изкуство, музика и акробатика. "Ние сме "Агнон" колектив – един голям колектив от огнени артисти. Идеята е да се събираме всички заедно и да се развиваме в нещата, които обичаме да правим в изкуството  - било то..

публикувано на 17.07.24 в 17:17

Националният център за безопасен интернет продължава да работи

Националният център за безопасен интернет (НЦБИ) ще продължи да функционира, след като бе осигурено съфинансиране по програма "Дигитална Европа" на Европейската изпълнителна агенция за здравеопазване и цифровизация за следващите 18 месеца. България продължава да бъде една от малкото страни в ЕС, която не осигурява национално финансиране за..

публикувано на 17.07.24 в 17:14

Рисковете в туризма и онлайн пазаруването

В разгара на лятото асоциация "Активни потребители" отправи препоръки към тези, които почиват. Защо и за какво да следим когато планираме лятната си почивка? До колко контролът по отношение на чистота на морската вода в курортите ни отговаря на реалните условия? Има ли и кои са опасностите при пътуване в чужбина? Има ли рискове при онлайн..

публикувано на 17.07.24 в 15:32

"България поздравява света" с 28-то издание на Международен фолклорен фестивал "Витоша"

Под мотото "България поздравява света", започна 28-то издание на Международен фолклорен фестивал "Витоша" , който е част от Календара на културните събития на Столична община 2024. Организатори на фестивала са Народно Читалище "Витоша-1951", Сдружение "Международен Фолклорен фестивал Витоша", Фолклорен Танцов Ансамбъл "София-6"  С..

публикувано на 17.07.24 в 15:32

Филми снимани в София ще покажат облика на града през 60-те и 70-те години

Винаги има какво да разкажем за кино "Влайкова" и читалището, което се помещава там. Това направихме и този път, в разговор с режисьора Олег Ковачев, председател на настоятелството на Народно читалище "Антон Страшимиров - 1926", което стопанисва сградата на киното.  Той представи програмата на кино "Влайкова", включваща поредица от филми снимани..

публикувано на 17.07.24 в 14:13

Шесто издание на фестивала за камерна музика "Неотъпкана пътека" в Ковачевица

За шеста година фестивалът за камерна музика "Неотъпкана пътека“ ще се проведе в китното селце Ковачевица. Фестивалните дни ще заведат там музиканти от най-висока класа. За програмата и философията на събитието разказа един от организаторите и създателите на фестивала, цигуларят Георги Вълчев, който живее в Ню Йорк. С идеята да направят..

публикувано на 17.07.24 в 12:54