Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Любомир Балабански: Този вирус е много хитър

PCR тестът не е нещо ново, а една от основните технологии в молекулярната биология

Снимка: БГНЕС
Освен всички медици, които се борят с Covid-19 в отделенията на болниците, лаборантите, които правят PCR тестове също работят усилено в борбата с пандемията.

“Доста разнообразно беше през последните 7-8 месеца. Първите месеци имахме по няколко десетки заразени на ден, а след това лятото, позитивните случаи се намалиха осезаемо. Тогава предимно пациентите ни бяха хора, които искат да пътуват за Гърция. Повечето бяха здрави и позитивните случая много намаляха.

Сега, през последните три седмици, се усети осезаемо засилване и това, което се представя като втора вълна, се усети и при нашата лаборатория”, казва Любомир Балабански - докторант по молекулярна генетика и работи в една от лабораториите, където се извършват PCR тестове.   

По думите му този вирус е много хитър и успява да надхитри голяма част от заразените, тъй като инкубационният му период е много вариращ, а освен това човек е заразен още преди да се появят симптомите.

“Инкубационният период е моментът между заразата и проявата на първите симптоми, когато човек става заразен и е от 2 - 14 дни, т.е. непосредствено след заразата човек, не е заразен и няма симптоми. Важно е хората да знаят, че когато са били контактни на заразен човек, в първите 1-2 дни след заразата ще дадат фалшиво отрицателен тест, а когато се проявят симптомите, вече ще бъдат заразни. 

Друга голяма заблуда е тази за разликата между бързите тестове и PCR тестовете. PCR тестът не е нещо ново, а е една от основните и най-добре застъпените технологии в молекулярната биология, а бързите тестове са с много по-ниска надеждност.

Още за работата в лабораториите - чуйте в интервюто на Александра Илиева.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Албена и Павел Благеви отново на път, сега към връх Анапурна в Хималаите

Повече от 30 години Албена и Павел Благеви живеят в американския щат Юта, но много време прекарват и в България. И двамата са химици по професия. Албена дори има 7 регистрирани патента и е вписана в „Алеята на славата“ на голямата корпорация, в която е работела. Семейство Благеви не са стари планинари, но са започнали да изкачват върхове от..

публикувано на 07.10.24 в 11:52

98% от студентите, завършили УНСС, се реализират успешно

98% от студентите, завършили Университета за национално и световно стопанство, са успешно реализирани, каза пред Радио София зам.-деканът по учебната дейност на УНСС Матилда Александрова, цитирайки данните от Националния осигурителен институт. „Не случайно нашите учебни програми са модернизирани в духа на съвременните изисквания на пазара на..

публикувано на 07.10.24 в 09:44

Слънчево начало на седмицата, с температура в София около 20°

Днес ще бъде предимно слънчево. Северозападният вятър ще отслабне и ще е слаб до умерен, постепенно ще се ориентира от юг, съобщиха от НИМХ. Максималните температури ще са между 19° и 24°, за София – около 20°. Над планините ще е предимно слънчево, но ветровито. Ще духа умерен и силен вятър от запад-северозапад. Максималната температура на височина..

публикувано на 07.10.24 в 07:35

В миналото с бъдещето

Обектите под закрилата на Юнеско в България и Италия са във фокуса на второто издание на форума „История и бъдеще“, който ще се проведе на 7 октомври в НИМ под патронажа на Министерството на културата. Инициатор на събитието е Н.Пр. Джузепина Дзара, посланик на Италия в България, а зад идеята застават и ИТА Агенция София, Италианския културен..

публикувано на 06.10.24 в 11:38
Борис Борисов, Сабрина Шуманова, г-жа Шуманова и Александър Русков

Училищните медии помагат да се усвоят новите знания

Междуучилищна телевизия в Сливница - какво се случва и кой я прави, както и за тракийското наследство около Сливница - в звуковия файл: "Всичко е интересно. Сами си монтираме. В началото професионални журналисти ни научиха как да правим съдържание, как да се позиционираме пред камера, как да държим микрофон. А и направихме Ден на Сърбия, после..

публикувано на 06.10.24 в 11:05
Теодора фон Ауерсперг и Надежда Цанова

Принцесата и пианистката

Принцеса Теодора фон Ауерсперг и пианистката Надежда Цанова за фондацията "Теодора фон Ауерсперг": "Израснала съм до 6 години в България, където съм родена, езикът ми остана от общуването с майка ми. Фондацията е международна. Ще използвам всякакви видове средства и връзки за Фондацията, съществуваме в Австрия от септември 2023, от 1 октомври сме..

публикувано на 06.10.24 в 10:33
Цветан Ангелов

Историята оживява: Цветан Ангелов

Писател, поет, драматург, останал в историята като автор на 60 произведения за деца, включително любимото на всички "Тихо се сипе първият сняг". Това е Цветан Ангелов. За него ни разказват една от дъщерите му, Мария Ангелова и внучката Ана Николова. В звуковото оформление се включва и правнука на Цветан Ангелов - както и трябва да бъде, като става дума за..

публикувано на 05.10.24 в 16:00